Żywice epoksydowe i poliuretanowe
Żywica epoksydowa i poliuretanowa mają szerokie zastosowania. Charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdzają się jako materiał do wykonania posadzek – stanowią alternatywę dla płytek ceramicznych, zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.
Żywica epoksydowa i poliuretanowa – zastosowanie
Żywica epoksydowa wykorzystywana jest do wykonania posadzek w domach, mieszkaniach, hotelach czy restauracjach, zatem w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu.
Sprawdza się także jako materiał do wykonania blatów, balkonów, tarasów.
Ze względu na dużą przyczepność do innych materiałów znajduje zastosowanie jako substancja łącząca metale, hydroizolacja obiektów budowlanych oraz jako warstwa ochronna na mostach drogowych i kolejowych.
Żywica poliuretanowa ze względu na swoją trwałość nadaje się na posadzki garażowe, również w np. centrach handlowych, halach produkcyjnych, magazynach. Poradzi sobie nawet w wymagających, trudnych warunkach użytkowania.
Żywica epoksydowa i poliuretanowa – właściwości
Żywica epoksydowa dostępna jest w wielu kolorach. Dzięki jej zastosowaniu można uzyskać ciekawe efekty wizualne – wyróżnia się dużą estetyką. Pozwala na wykończenie matowe, błyszczące, satynowe. Daje możliwość uzyskania różnorodnych wzorów, połączeń kolorystycznych, efektów dekoracyjnych. Z żywicy epoksydowej można stworzyć ciekawe grafiki, również z efektem 3D.
Żywica poliuretanowa jest odporna zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Cechuje ją wysoka wytrzymałość, sprawdzi się tak, gdzie występują miejscowe obciążenia mechaniczne, może być stosowana nawet w strefach załadunku.
Poliuretan jest odporny na działanie detergentów i kwasoodporny. Łatwo go utrzymać w czystości, nie przywiera do niego brud. Żywicę poliuretanową można myć przy użyciu myjki ciśnieniowej.
Żywica poliuretanowa jest miękka i elastyczna, tym samym nie ulega mikropęknięciom. Powierzchnie wykonane z podłóg poliuretanowych bardzo dobrze tłumią hałas.
Posadzki z żywicy – wykonanie
Aplikacja wylewki żywicznej nie należy do skomplikowanych czynności.
Pierwszym etapem przed ułożeniem żywicy jest przygotowanie podłoża – powierzchnia musi być idealnie gładka, oczyszczona, zeszlifowana i odkurzona. Nie wykonuje się posadzek żywicznych na niedojrzałym betonie. Na przygotowaną powierzchnię nakłada się preparat gruntujący.
Po przygotowaniu masy żywicznej, czyli połączeniu bazy i utwardzacza oraz dokładnym ich wymieszaniu nakłada się mieszankę na podłoże. Należy to wykonać sprawnie, przy użyciu specjalnego wałka.
Kolejne warstwy układa się po wyschnięciu poprzednich (najczęściej ok. 24 godzin).
Styk ścian z podłogą wypełnia się silikonem.
***
Wśród producentów żywic epoksydowych i poliuretanowych wskazać można firmy: Weber, Webac, Eradur, Bautech, Epodex, Royal Resin, Sika, Sto.