Infrastruktura Polska i Budownictwo
XVI edycja konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo w założeniu organizatorów ma służyć omówieniu aktualnego stanu polskiego budownictwa infrastrukturalnego i kubaturowego.
Dobrze rozwinięta infrastruktura stanowi fundament dalszego rozwoju Polski. Poprzez inwestycje w infrastrukturę oraz rozwój miast, budownictwo wpływa na długofalowy wzrost gospodarczy i zapewnia stabilność. Nowoczesne drogi, kolej, lotniska i porty wspierają efektywny transport towarów, co prowadzi do obniżenia kosztów logistyki.
Konferencja jest dedykowana przedstawicielom kadry zarządzającej polskich i zagranicznych spółek z sektorów infrastruktury i budownictwa, reprezentantom samorządów terytorialnych, władz lokalnych oraz administracji publicznej.
17 marca 2024, Airport Hotel Okęcie Warszawa
Harmonogram wydarzenia przewiduje wystąpienie inauguracyjne, studia przypadku, panele dyskusyjne oraz wieczorną galę z ceremonią rozdania nagród.
Panel 1: Zamówienia Publiczne
- Jak usprawnić zasady zamówień publicznych na polskim rynku budowlanym? Zmiany w prawie zamówień publicznych a płynność procesów inwestycyjnych. PZP po nowelizacji.
- Partnerstwo zamiast rywalizacji – współpraca generalnego wykonawcy z inwestorem a skuteczność inwestycji. Jak utrzymać dobre relacje między Zamawiającym a Wykonawcą wobec wzrostów cen i waloryzacji kontraktów?
- Kryteria wyboru ofert. Racjonalne zdefiniowanie roli ceny w stosunku do pozostałych kryteriów. Jak właściwie zdefiniować kryteria pozacenowe? Uczciwa konkurencja i równe traktowanie Wykonawców.
- Finansowanie branży budowlanej przez instytucje bankowe. Czy zrównoważenie warunków kontraktowych w zamówieniach publicznych zwiększyłoby skłonność sektora finansowego do większego zaangażowania w sektor budownictwa?
- Zabezpieczania stosowane przez inwestorów a optymalizacja ryzyka finansowego Wykonawcy. Gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe jako forma zabezpieczenia realizacji projektu.
Panel 2: Inwestycje kolejowe i transport
- Wizja kolei przyszłości. Krajowa sieć kolejowa na tle głównych połączeń transeuropejskich. Skala potrzeb i kierunki inwestycji w obszarze infrastruktury kolejowej. Jak przyspieszyć wykorzystanie środków z KPO?
- Kluczowe inwestycje na rynku przewozów pasażerskich. Zwiększenie środków w Krajowym Planie Odbudowy na zakup taboru i jego utrzymanie. Czy inwestycje wpłyną na wzrost komfortu podróży oraz pomogą w walce z wykluczeniem komunikacyjnym?
- Rozwiązania wspierające cyfrową transformację kolei. W jaki sposób nowe technologie mogą przyczynić się do rozwoju zintegrowanej i bezpiecznej infrastruktury? Kierunki transformacji cyfrowej na kolei.
- Kolej najbardziej przyjaznym środowisku środkiem transportu cargo. Czy przewozy towarowe mogą być szybsze i bardziej efektywne? Możliwość wykorzystania kolei dużych prędkości do przewozu towarów.
- Smart mobility – inteligentny i zrównoważony transport publiczny. Jak skutecznie zintegrować systemy transportu publicznego z nowymi technologiami, by efektywniej zarządzać ruchem?
Panel 3: Infrastruktura drogowa
- Co czeka polskie budownictwo drogowe w najbliższej przyszłości? Rozwój krajowych sieci drogowych i kluczowe trendy dla sektora drogowego. Jakie projekty są priorytetowe? Prognozy realizacji inwestycji drogowych do roku 2027.
- Utrzymanie dróg. Jak kalkulować koszty? Remonty, bezpieczeństwo, aspekty środowiskowe. Wyzwania i ryzyka związane z eksploatacją i modernizacją dróg i mostów.
- Pomiędzy jakością a ceną. Innowacyjne technologie, samonaprawiające się nawierzchnie, czyli jak nowoczesne materiały budowlane zwiększają trwałość, bezpieczeństwo i ekologię polskich dróg. Czy realne jest, by firmy wprowadzały droższe, lecz długofalowo bardziej opłacalne rozwiązania?
- Dodatkowe źródła finansowania budownictwa drogowego. Realizacje w formule PPP jako przykład sprawnego finalizowania projektów i dobrej współpracy między sektorem publicznym a prywatnym.
- Jak przyspieszyć inwestycje w rozwój infrastruktury dla pojazdów elektrycznych oraz szybkich stacji ładowania wzdłuż dróg i autostrad? Rola programów rządowych we wsparciu zrównoważonego transportu i elektromobilności.
Panel 4: Inwestycje Strategiczne – Debata Liderów polskiego budownictwa
- Inwestycje publiczne w sytuacji spowolnienia gospodarczego mogą pełnić funkcję koła zamachowego gospodarki. Jakie są szanse i zagrożenia dla kontynuacji strategicznych projektów infrastrukturalnych?
- Korzyści i wyzwania związane z oddziaływaniem CPK na infrastrukturę kolejową i drogową. Jakie znaczenie ma inwestycja dla całej gospodarki oraz polskiego sektora budowlanego?
- Budowa elektrowni jądrowych i infrastruktury towarzyszącej z perspektywy branży budowlanej. Czy polskie firmy dysponują odpowiednim potencjałem i know-how?
- Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo narodowe. Jak modernizować i budować obiekty strategiczne pod kątem odporności na cyberzagrożenia i ataki fizyczne?
- Nowoczesna infrastruktura wojskowa – bazy, centra dowodzenia, zakłady przemysłu zbrojeniowego. Współpraca sektora publicznego i prywatnego przy realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem narodowym.
Zwieńczeniem konferencji będzie uroczysta gala wręczenia ,,Diamentów Infrastruktury i Budownictwa” dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w branży i wieczorny bankiet.
***
Portal TechnologieiBudownictwo.pl jest patronem medialnym Wydarzenia.