Dotacje na inwestycje w magazyny energii

Cele programu
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił drugi nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w magazyny energii i związaną z nimi infrastrukturę.
Celem programu jest poprawa stabilności pracy Krajowej Sieci Energetycznej (KSE) oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wsparcie budowy magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, przyłączonych do sieci dystrybucyjnej i przesyłowej na wszystkich poziomach napięcia.
Do zagospodarowania jest 4,15 mld zł, w tym:
- dla bezzwrotnych form dofinansowania — do 3,735 mld zł
- dla zwrotnych form dofinansowania — do 415 mln zł.
Co obejmuje dofinansowanie?
Nabór wniosków dotyczy takich inwestycji, jak:
- budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, spełniających standardy unijne w zakresie bezpieczeństwa, ochrony ppoż oraz homologacji (np. kontenery bateryjne, inwertery, transformatory, montaż modułów bateryjnych, systemy wspomagające jak np. detekcji
i ppoż., klimatyzacji, przekształtniki DC/DC lub DC/AC, zabezpieczenia aktywne i nieaktywne) wraz z testami
i odbiorami magazynów - budowa przyłącza do sieci i infrastruktury towarzyszącej
- konfiguracja i adaptacja magazynu (BMS, EMS, odwzorowanie w systemach monitorujących, utworzenie zdalnego dostępu do urządzeń i/lub danych, certyfikacja i homologacja instalacji magazynowania energii
w standardach UE, itp.).
Budowa magazynu energii jest obligatoryjnym elementem projektu, pozostałe inwestycje są fakultatywne.
Zakres dofinansowania
Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Intensywność pomocy może zostać zwiększona o 20 punktów procentowych w przypadku wsparcia dla małych przedsiębiorstw oraz o 10 punktów procentowych w przypadku wsparcia dla średnich przedsiębiorstw.
Pożyczki sfinansują do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
W przypadku inwestycji realizowanych w formule „project finance" wymagany jest wkład własny (z zastrzeżeniem, że środki własne nie obejmują: kredytów bankowych, emisji obligacji, pożyczek właścicielskich, pożyczek udzielonych przez inne podmioty itp.) wynoszący co najmniej 15 proc. kosztów, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.
Do kiedy można składać wnioski?
Termin upływa 30 maja 2025 r.
Beneficjentami programu mogą zostać przedsiębiorcy z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego.
fot. wysokienapiecie.pl
Treści powiązane

Czy cementownie staną się magazynami energii?

Energetyczny Kompas

Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
