• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec

Jedną z nowych linii energetycznych planowanych w najbliższych latach na Pomorzu jest linia Choczewo-Żarnowiec. Jej zadaniem – oprócz wzmocnienia systemu przesyłowego na północy Polski - będzie dodatkowo odbiór mocy z pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec

Transformacja energetyczna Polski nie jest możliwa bez przyłączenia morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Odpowiednia infrastruktura umożliwia dostarczenie prądu z morskiego wiatru do odbiorców. Aktualnie sieć na Pomorzu nie jest wystarczająco rozwinięta. Konieczne są inwestycje w nowoczesne stacje elektroenergetyczne i linie wysokich napięć.

Linia Choczewo-Żarnowiec

Linia Choczewo-Żarnowiec będzie mieć 16 km długości i przebiegnie przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Rozciągać się będzie od miejscowości Osieki Lęborskie do Żarnowca.

W 2023 roku ma zostać wyłoniony wykonawca budowy linii Choczewo-Żarnowiec. Obecnie trwają prace nad pozyskiwaniem tytułów prawnych i uzgodnienia z właścicielami nieruchomości. PSE uzyskały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej linii. Na tym etapie spółka może wystąpić o decyzję lokalizacyjną, która jest ostatnim etapem przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2024 r.

Jej oddanie do użytku planowane jest na 2025 rok.

Inwestycje elektroenergetyczne PSE na Pomorzu

Linia Choczewo-Żarnowiec stanowić będzie element systemu wyprowadzania mocy ze stacji SE Choczewo w głąb kraju.

Inwestycja Polskich Sieci Energetycznych przewiduje budowę czterech nowych linii 400 kV o łącznej długości 250 km, rozmieszczonych w 22 gminach województwa pomorskiego. Przewidziane są dwie stacje elektroenergetyczne.

Remont istniejących sieci i budowa nowych linii to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i transformacji polskiej energetyki w kierunku morskiej energetyki wiatrowej.

Zakończenie prac i oddanie stacji SE w Choczewie do użytkowania przewidziano na koniec 2025 roku.

Pozostałe linie połączone ze stacją w Choczewie to:

  • Linia 400 kV Choczewo – nacięcie linii Słupsk – Żarnowiec (CWO-SLK/ZRC) o długości blisko 20 km, zostanie wybudowana jako druga w kolejności i będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do nacięcia istniejącej linii relacji Słupsk-Żarnowiec. Swoim przebiegiem linia obejmie 3 gminy: Choczewo, Nowa Wieś Lęborska i Łęczyce.
  • Linia 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń (CWO-GDP), o długości blisko 90 km, będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do SE Gdańsk Przyjaźń w gminie Żukowo. Swoim przebiegiem obejmie 10 gmin: Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Linia, Luzino, Łęczyce, Przodkowo, Somonino, Szemud, Żukowo. Prace budowlane rozpoczną się w 2025 roku, a zakończą w 2027 roku.
  • Linia 400 kV Choczewo – nacięcie linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo (CWO-GBL/GRU), o długości blisko 130 km, będzie prowadziła z SE Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do wcinki do istniejącej linii prowadzącej z SE Gdańsk Błonia do SE Grudziądz Węgrowo. Miejsce wcinki zaplanowano w gminie Cedry Wielkie. Swoim przebiegiem linia obejmie 18 gmin: Cedry Wielkie, Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Kolbudy, Linia, Luzino, Łęczyce, Pruszcz Gdański, Przodkowo, Przywidz, Pszczółki, Somonino, Suchy Dąb, Szemud, Tczew, Trąbki Wielkie, Żukowo. Prace budowlane rozpoczną się w 2025 roku, a zakończą w 2028 roku.

Korzyści z inwestycji

Budowa sieci odbioru i przesyłu energii z farm wiatrowych pozwoli na wykorzystanie potencjału Bałtyku.

Nowe instalacje zagwarantują dostawy zielonej energii do mieszkańców Pomorza i całego kraju.

Budowa morskich farm wiatrowych i sieci elektroenergetycznych zwiększy pewność zasilania odbiorców w energię elektryczną.

Inwestycja w farmy wiatrowe to inwestycja w ograniczenie emisji CO2.

Treści powiązane

Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Składowanie CO2
Składowanie CO2
Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.

Komentarze

brak komentarzy…