• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Farmy wiatrowe

Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Farmy wiatrowe

Farmy wiatrowe w liczbach

Wiatraki – według danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii wyprodukowały w 2021 roku 54% energii wygenerowanej przez odnawialne źródła energii. Stanowiło to 1/10 zapotrzebowania na prąd w Polsce.

Na początku 2022 roku ich produkcja energii była w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd w 30-35%, a to oznacza, że w niektórych momentach roku, przeliczając wytworzoną ilość energii na liczbę gospodarstw domowych, we wszystkich domach korzystano z zielonej energii.

Na koniec grudnia 2022 roku moc zainstalowanych farm wiatrowych wynosiła 8255,9 MW i wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku o 16%.

Rekord generacji wiatrowej został osiągnięty 6 kwietnia 2022 r., gdy o północy farmy wiatrowe pracowały z pełną mocą i wyprodukowały 7185 MWh energii elektrycznej.

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce

Najbardziej wydajne, wytwarzające największą ilość energii farmy wiatrowe zlokalizowane są na lądzie, przede wszystkim na północy Polski (ze względu na stałą obecność wiatru), w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.

Do największych z nich należą:

  • Farma wiatrowa Potęgowo, o mocy 291 MW, obejmująca 81 wiatraków
  • Farma wiatrowa Margolin o mocy 120 MW, 60 wiatraków o wysokości 145 m
  • Farma wiatrowa Banie o mocy 106 MW, obejmuje 53 wiatraki o wysokości 180 m
  • Farma wiatrowa Marszewo o mocy 103 MW, 50 wiatraków o wysokości od 60 do 100 m
  • Farma wiatrowa Lotnisko o mocy 94,5 MW, 30 wiatraków o wysokości do 90 m

Morska farma wiatrowa

Baltic Power to inwestycja powstająca na Morzu Bałtyckim, na wysokości Łeby i Choczewa. Przewidzianych jest zainstalowanie 76 turbin, rozmieszczonych na obszarze 130 km2, każda o mocy 15 MW. Łączna moc farmy ma osiągnąć 1,2 GW.

Zaletą morskich farm wiatrowych jest większa ich wydajność ze względu silniejsze wiatry, nie napotykające przeszkód w postaci wzgórz, drzew, zabudowań. Ponadto na korzyść takiej inwestycji na Bałtyku przemawia fakt, że średnia głębokość morza wynosi 55 m.

Budowa farmy wiatrowej

Decyzję o budowie farmy poprzedzają pomiary wietrzności, trwające 1-2 lata. Pozwalają ocenić przydatność danego terenu do pozyskiwania energii z wiatru. W kolejnym etapie odbywa się postępowanie, mające na celu analizę czynników przestrzennych i środowiskowych w obszarze planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz przepisów prawa dotyczących ochrony środowiska.

Forma własności terenu pod tego typu inwestycje opiera się najczęściej na wieloletniej dzierżawie.

Na etapie zawierania umowy z firmami projektowymi konieczne jest wystąpienie do koncernów energetycznych o warunki przyłączenia. To warunek uzyskania pozwolenia na budowę farmy wiatrowej.

Projekty wykonawcze inwestycji zawierają szczegóły dotyczące infrastruktury elektroenergetycznej, drogowej, fundamentów wież wraz z pozostałymi niezbędnymi uzgodnieniami.

Transport głównych elementów elektrowni wiatrowych stanowią niemałe przedsięwzięcie logistyczne. Przewożone są z zastosowaniem specjalistycznych naczep. Trasa przejazdu wymaga często odpowiedniego dostosowania, poszerzenia. Wybrane komponenty transportowane są na naczepach pozwalających na odpowiednie pochylenie przewożonych ładunków.

Elektrownie wiatrowe a ekologia

Jak wspomniano, farmy wiatrowe to najbardziej efektywne ogniwo pośród odnawialnych źródeł energii. Ich działanie, oprócz niewątpliwych korzyści, może jednak również negatywnie oddziaływać na środowisko. Szczególnie podkreśla się ich wpływ na ptaki. Farmy stanowią barierę zmuszając migrujące ptactwo do nadkładania drogi. Mogą także stanowić powód opuszczania siedlisk przez ptaki czy utraty kryjówek i miejsc żerowania nietoperzy. Okazuje się, że śmiertelne kolizje ptaków i nietoperzy z pracującymi turbinami stanowią widoczny aspekt negatywnych oddziaływań farm wiatrowych na środowisko.

Aktualnie nie ma naukowo potwierdzonych badań, które wskazują na szkodliwość elektrowni wiatrowych dla zdrowia człowieka.

Przyszłość energetyki wiatrowej

Według raportu „Krajowy łańcuch dostaw w lądowej energetyce wiatrowej” przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Instytut Jagielloński, nowe farmy wiatrowe mają do 2030 roku zagwarantować przyrost PKB na poziomie 70-130 mld zł. Dzięki nim ma powstać od 50 do 97 tysięcy miejsc pracy.

Ważnym krokiem w kierunku rozwoju energetyki wiatrowej będzie nowelizacja tzw. „ustawy odległościowej”, które wprowadza bezwzględną odległość minimalną wiatraków od budynków. Ogranicza to możliwości budowy nowy farm wiatrowych.

Treści powiązane

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
Gdzie szukać oszczędności? Jaka metoda ogrzewania jest obecnie najtańsza? Czy warto inwestować w nowoczesne rozwiązania? W tym artykule przyglądamy się kosztom, jakie wiążą się z ogrzaniem domu w 2023 roku.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Planowane zmiany w prawie budowlanym 2023
Nowelizowane przepisy prawa budowlanego miały wejść w życie od stycznia 2023 roku. Zgodnie z deklaracjami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego nowe przepisy obowiązywać będą jednak od kwietnia tego roku. Czy ten termin będzie wiążący i jakie zmiany czekają branżę budowlaną?

Komentarze

brak komentarzy…