• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Składowanie CO2

Ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla osiąga taką skalę, że wymusza poszukiwanie rozwiązań jego przechwytywania i przechowywania. Efektem takich działań ma być zmniejszenie emisji a tym samym redukcja negatywnego wpływu CO2 na zmiany klimatu i ograniczanie globalnego ocieplenia. Poznaj metody składowania i wykorzystania przechwytywanego z atmosfery dwutlenku węgla.
Składowanie CO2

Technologia sekwestracji polega na oddzieleniu i wychwyceniu dwutlenku węgla ze spalin. Jego część może być wykorzystana w przemyśle, znaczna jednak ilość wymaga odpowiedniego składowania.

Składowanie musi spełniać kilka kryteriów. Powinno być:

  • trwałe,
  • nieniszczące dla środowiska,
  • efektywne ekonomicznie.

Sposoby przechowywania CO2

Wyróżnić można kilka typów składowania dwutlenku węgla:

  • składowanie geologiczne
  • składowanie w formie węgla aktywnego
  • składowanie biologiczne

Składowanie geologiczne polega na wtryskiwaniu CO2 w podziemne formacje geologiczne, takie jak wygasłe górotwór, dno morskie, złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, czy też płytkie formacje solne. CO2 jest zamykany w odpowiednich porowatych warstwach skalnych, które zapewniają jego długoterminowe przechowywanie. Magazynowanie oparte jest na uwięzieniu wychwyconego dwutlenku węgla w przestrzeniach porowych (obszarami pomiędzy ziarnami), naturalnie występujących w tych skałach.

Ryzyko związane z takim składowaniem polega na zmianie ciśnienia i możliwości powstania mikro wstrząsów, przesunięcia gruntu.

Sekwestracja jest wykorzystywana w technologii wydobycia ropy naftowej. CO2 pompowanie pod wysokim ciśnieniem do złoża wypycha uwięzioną w porach ropę naftową, zajmując jej miejsce.

Kolejny rodzaj składowania przechwyconego CO2 polega na przechowywaniu dwutlenku węgla w postaci węgla aktywnego, który powstaje w wyniku procesów adsorpcji lub absorpcji. Węgiel aktywny może być następnie wykorzystywany w różnych zastosowaniach, takich jak oczyszczanie powietrza czy przemysł.

Funkcjonują instalację wychwytu dwutlenku węgla, który jest przerabiany na użyteczne substancje chemiczne, jak choćby wodorowęglan sodowy, wapień i kwas solny.

Rozważa się ponowne użytkowanie wychwyconego węgla do produkcji bezemisyjnych paliw.

CO2 jest powszechnie używany praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Jako gaz na przykład przy produkcji napojów. Także w instalacjach przeciwpożarowych i chłodniczych. Natomiast w formie ciała stałego (suchy lód) w przetwórstwie mięsa, medycynie i w transporcie.

Składowanie biologiczne CO2 to proces wychwytywania dwutlenku węgla poprzez biosferę (proces fotosyntezy, który zapewnia redukcję dwutlenku węgla przy pomocy naturalnej energii słonecznej i procesu biologicznego w roślinie do postaci tlenu).

Naturalnie za wychwyt CO2 w szybkim cyklu węglowym odpowiada ocean, jednak od wielu lat zdolności pochłaniania dwutlenku węgla przez wodę oceaniczną nie nadążają za tempem globalnej emisji tego gazu.

Projekty zagospodarowania CO2

W planach jest budowa u wybrzeży Holandii komercyjnej farmy wodorostów, pochłaniających duże ilości dwutlenku węgla, zlokalizowanej między morskimi turbinami wiatrowymi.

Wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla przez przedsiębiorstwa to kolejny krok na drodze zrównoważonego rozwoju.

Obecnie na samym Morzu Północnym – obszarze odpowiednim dla tego typu projektów ze względu na występowanie potencjalnych składowisk CO2 powstałych po dziesięcioleciach wydobycia ropy i gazu – realizowanych i planowanych jest dziesięć przedsięwzięć magazynowania dwutlenku węgla.

Składowanie CO2 jest technologią, która może pomóc w redukcji emisji dwutlenku węgla, ale nie jest jedynym rozwiązaniem dla zmian klimatycznych.

Efektywna walka z globalnym ociepleniem wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje również ograniczenie emisji CO2 poprzez zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, rozwój odnawialnych źródeł energii i zrównoważone praktyki w przemyśle oraz sektorach energetycznym i transportowym.

Treści powiązane

Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
Czy odpad może być cennym składnikiem betonu? - dr hab. inż. Magdalena Dobiszewska, prof. PBŚ
​Obecnie najczęściej wykorzystywanymi materiałami budowlanymi w Polsce i na świecie są kompozyty cementowe, wśród których dominującą rolę zajmuje beton. Jednym z surowców naturalnych stosowanych do produkcji kompozytów cementowych są kruszywa naturalne.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Redukcja śladu węglowego
Redukcja śladu węglowego
Ślad węglowy to wyrażona w postaci liczbowej ilość gazów cieplarnianych wygenerowana przez dany podmiot lub działalność w celu wytworzenia konkretnego produktu lub usługi. W obliczeniach uwzględniana jest emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.

Komentarze

brak komentarzy…