• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Dyrektywa CSRD

CSRD, czyli Corporate Sustainability Reporting Directive, to przepisy dotyczące niefinansowego raportowania, które od 2025 roku staje się obowiązkowe w wielu sektorach polskiej gospodarki. Dyrektywa zastępuje i rozszerza dotychczas obowiązującą NFRD (Non-Financial Reporting Directive).
Dyrektywa CSRD

Cele dyrektywy CSRD

Dyrektywa nakłada na wiele firm obowiązek ujawniania informacji związanych z wpływem ich działalności na środowisko i społeczeństwo a także kwestie związane z ładem korporacyjnym (tzw. ESG – environmental, social, corporate governance). Chodzi tu m.in. o dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych, strategii dekarbonizacji, efektywnego zarządzania energią, minimalizacji odpadów i stosowania surowców pochodzących z recyklingu, warunków pracy, różnorodności i inkluzji, przestrzegania praw człowieka, równości płci, dbania o rozwój zawodowy pracowników, etycznego zarządzania pracownikami, czy polityki zarządzania ryzykiem klimatycznym.

Celem dyrektywy jest zwiększenie transparentności, co ma służyć odpowiedzialnemu podejmowaniu decyzji przez inwestorów i interesariuszy. Nowe przepisy skupiają się na raportowaniu zrównoważonego rozwoju.

CSRD to część szerszej strategii Unii Europejskiej, która ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Kogo dotyczy dyrektywa CSRD od 2025 roku?

Obowiązek raportowania od 2025 dotyczy:

  • wszystkich przedsiębiorstw, które spełniają dwa z trzech kryteriów: spółki zatrudniające powyżej 250 pracowników, obrót powyżej 40 mln EUR, suma bilansowa powyżej 20 mln EUR
  • spółek giełdowych (też małych i średnich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych, choć dla nich przewidziano okres przejściowy)
  • grup kapitałowych oraz wybranych spółek zależnych należących do międzynarodowych koncernów, jeśli są istotne z punktu widzenia całego łańcucha wartości.

W przyszłości dyrektywa obejmie także spółki spoza Unii Europejskiej, posiadające przynajmniej jeden oddział na terenie UE a ich przychody netto przewyższą kwotę 150 mln EUR.

Korzyści z raportowania ESG

Zrównoważony rozwój i ESG stają się standardem w biznesie globalnym.

Wdrażanie standardów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego, niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla firm, jak i dla inwestorów, pracowników czy całego społeczeństwa. Kluczowe z nich to:

  • większe zaufanie klientów
  • wizerunek „zielonej marki” przyciąga świadomych konsumentów
  • zaufanie partnerów biznesowych
  • preferencyjne traktowanie przez banki i inne instytucje finansowe
  • lepsza reputacja w oczach inwestorów i opinii publicznej
  • szansa na rozwój i budowę przewagi konkurencyjnej
  • wzrost lojalności pracowników dzięki lepszej atmosferze pracy
  • promowanie odpowiedzialnego biznesu i etycznych praktyk
  • ochrona klimatu
  • zmniejszenie nierówności społecznych.

Dyrektywa CSRD w praktyce

Wdrożenie raportowania ESG wymaga wcześniejszego przygotowania systemu do zbierania i konsolidowania danych.

Zaleca się, aby firmy inwestowały w systemy monitoringu emisji i zarządzania danymi ESG, co ułatwi proces zbierania danych. Pomocne będą specjalne zespoły powołane do przygotowywania niefinansowych raportów. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług niezależnego akredytowanego certyfikatora.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy
Certyfikat WELL – przyjazne miejsca pracy
Przybywa w Polsce budynków, którym przyznane zostały certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów zielonego budownictwa. Certyfikacja wspiera realizację postanowień Europejskiego Zielonego Ładu, będącego zbiorem inicjatyw Komisji Europejskiej, które mają na celu uzyskanie neutralności klimatycznej naszego kontynentu do 2050 roku.
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Planowane jest wejście w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych CPR, które w perspektywie czasowej przyniesie zasadnicze zmiany dla producentów materiałów budowlanych oraz dla wszystkich uczestników rynku budowanego. Dowiedz się więcej o certyfikacji wyrobów budowlanych, planowanych zmianach, korzyściach płynących z CPR.
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Jesienią 2024 roku pierwsza duża inwestycja w segmencie mieszkalnictwa społecznego w Polsce uzyskała precertyfikat Zielony Dom. Jakie proekologiczne i prospołeczne rozwiązania zaproponowano na osiedlu zaprojektowanym dla Katowickiego TBS?
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Materiały zrównoważone w budownictwie
Materiały zrównoważone w budownictwie
Wybór ekologicznych materiałów to jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego budownictwa. Dowiedz się, czym są zrównoważone materiały, które wyroby do nich należą, jakie korzyści daje ich zastosowanie.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…