Hydroizolacje

Zastosowanie hydroizolacji
Hydroizolacje stosuje się w tych miejscach, gdzie woda, wilgoć, warunki atmosferyczne mogłyby wpłynąć negatywnie na trwałość konstrukcji i doprowadzić do jej destrukcji. Mowa tu m.in. o takich miejscach jak:
- piwnice
- parkingi podziemne
- mosty
- tunele
- tarasy i balkony
- baseny
- zbiorniki wody pitnej
- oczyszczalnie ścieków
- śluzy i jazy
- zapory
- tamy
- powierzchnie pod wanną czy brodzikiem/prysznicem bez brodzika
Solidna hydroizolacja powinna być odporna na czynniki mikrobiologiczne i chemiczne, ale również chemiczne. Wybrane systemy izolacji muszą spełniać rygorystyczne przepisy dopuszczające materiały do kontaktu z wodą pitną.
Materiały hydroizolacyjne
Wśród różnorodnych produktów i systemów wykorzystywanych w zabezpieczaniu konstrukcji przed niszczycielskim działaniem wody wskazać warto:
- papę
- blachę
- taśmy uszczelniające
- membrany hydroizolacyjne
- warstwy drenażowe i ochronne
- materiały iniekcyjne (pianki, żywice)
- grunty pod papy termozgrzewalne
- zaprawy hydroizolacyjne
Hydroizolacje dla domu
Zabezpieczenia przed wodą stosuje się zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku. Szczególnej ochrony wymagają łazienki, piwnice, balkony i tarasy, zewnętrzne schody a także piwnice i fundamenty.
Rodzaj izolacji fundamentów zależy od rodzaju gruntu, na jakim usytuowany jest budynek. Izolacja przeciwwilgociowa będzie wystarczająca, w przypadku domu znajdującego się na gruncie łatwo przepuszczającym wodę. W trudniejszym terenie, przy wyższym poziomie wód gruntowych konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej.
Samo zastosowanie wodoszczelnego betonu na fundamenty nie zabezpieczy domu przed zawilgoceniem. Ważne jest, aby warstwy izolacyjnej nie nakładać na świeżo wybudowaną ścianę/fundament. Potrzebny jest czas do wyparowania wody z zaprawy, aby nie zamknąć wilgoci w zbyt wilgotnym podłożu.
Uszczelnienie dachu sprowadza się do wykorzystania materiałów przeznaczonych do zastosowań dekarskich, pokrycia go powłoką hydrofobową, uszczelnienia rynien.
Do izolacji łazienek wykorzystuje się m.in. folię w płynie w połączeniu z taśmami i kołnierzami uszczelniającymi. Jej precyzyjne nałożenie na miejsca najbardziej narażone na kontakt z wodą zapewnia skuteczną izolację i ochronę przed wnikaniem wilgoci.
Treści powiązane

Agresja chemiczna wody względem betonu

Czym pokryć dach? – przegląd materiałów

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?

Środki antyadhezyjne i ich rola

Pielęgnacja betonu

Projektowanie mieszanki betonowej

Posadzki anhydrytowe

Projekt domu – gotowy czy indywidualny?

Beton podwodny

Domieszki do betonu

Budowa ścian – przegląd materiałów

Podłoga z betonu
