Iniekcja gruntowa – technologia stabilizacji gruntu
Iniekcja gruntowa - zastosowanie
Iniekcja gruntowa polega na wprowadzeniu w słabsze warstwy gruntu specjalnych materiałów wzmacniających. Jej celem jest zapobieżenie osuwaniu się podłoża, stabilizacja gruntu, zagęszczenie gleby.
Znajduje zastosowanie przy wzmacnianiu gruntu pod przyszłe inwestycje oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest umocnienie pod już istniejącymi budynkami, np. zabytkami.
Iniekcja gruntowa stosowana jest także do uszczelniania obiektów znajdujących się ponad poziomem gruntu — tuneli czy przejść podziemnych.
Iniekcja gruntowa – kolejne etapy
Proces stabilizacji gruntu poprzez iniekcję gruntową poprzedzony jest analizą podłoża. Przydatna może się okazać ekspertyza geotechniczna. Przeprowadzana jest ocena stanu gruntu ze wskazaniem obszarów wymagających wzmocnienia.
Znając specyfikę lokalizacji i charakterystykę gruntu opracowuje się dokładny plan iniekcji.
Po wykonaniu iniekcji konieczne jest ponowne przeprowadzenie testów, aby zweryfikować, czy grunt został odpowiednio wzmocniony.
Technologia iniekcji gruntowej
Przed dokonaniem iniekcji wykonuje się w gruncie, który będzie poddawany procesowi stabilizacji, niewielkie otwory. Przez nie wstrzykuje się pod ciśnieniem materiał wzmacniający, który przedostaje się do wszystkich pęknięć i słabszych obszarów gruntu. Substancja wypełnia je a następnie ulega rozprężeniu, wzmacniając glebę.
Do iniekcji gruntowej stosuje się materiały z wysoką zawartością spoiw mineralnych, zaczyny cementowe i inne.
Zalety iniekcji gruntowej
Ta metoda wzmacniania gruntu nie wymaga wykonywania wykopów i użycia specjalistycznego sprzętu, jest mniej inwazyjna i uciążliwa dla otoczenia i istniejącej infrastruktury.
Jej zaletą jest szybkość wykonania. Efekt uzyskuje się w krótkim czasie.
Prace są mniej kłopotliwe, a koszt całego procesu umacniania podłoża – znacznie niższy.
Technologia iniekcji gruntowej zapewnia długotrwałą stabilność i wytrzymałość, nawet w trudnych warunkach geologicznych.
Wśród firm realizujących usługi iniekcji gruntu wskazać można: GeoLift, Wecker, Menard, Geoservice, Geobear.
Fot. Freepik