Jastrych cementowy

Jastrych to cienka warstwa układana najczęściej na betonowym podłożu. Służy do wyrównania, wygładzenia i zaizolowania podłoża. Wpływa pozytywnie na materiał wierzchni posadzki, który dzięki niemu może swobodniej pracować pod obciążeniami.
Wyróżnia się wiele rodzajów jastrychu:
- cementowy
- anhydrytowy
- magnezjowy
- asfaltowy
- z żywic syntetycznym.
W tym artykule szerzej omówiony został jastrych cementowy.
Z czego składa się jastrych cementowy
Jastrych cementowy powstaje na bazie cementu portlandzkiego: CEM 32,5, CEM 42,5 lub innego. Do jego wytworzenia stosuje się ponadto kruszywa (najczęściej piasek, grys czy żwir) oraz dodatki modyfikujące.
Jastrych cementowy można samodzielnie wykonać na budowie lub użyć gotowy, fabrycznie przygotowany produkt, rozrabiany wodą. Ten ostatni gwarantuje stałe, wysokie parametry wykonania oraz pewny efekt.
Właściwości jastrychu cementowego
Wylewka cementowa wyróżnia się gładką i równą powierzchnią. To bardzo mocna struktura. Zazwyczaj posiada właściwości wodoodporne i mrozoodporne.
Posadzka cementowa wysycha dłużej niż wykonana w innej technologii (nawet do 28 dni).
Jastrychy cementowe mają grubość od 1 do 10 cm.
„Czasem inwestorzy chcą zastosować rozwiązania cienkowarstwowe, na przykład, aby wyrównać poziom posadzki w jednym pomieszczeniu do tego w pozostałych pomieszczeniach lub zrównać poziom różnego rodzaju warstw nawierzchniowych, np. parkietu i płytek ceramicznych. Tradycyjne jastrychy cementowe są grubowarstwowe, a klasyczne cienkowarstwowe podkłady podłogowe należą do innej półki cenowej – dla porównania płynny jastrych cementowy związany z betonowym podłożem można ułożyć już od 15 mm przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych” – wyjaśnia Waldemar Król, regionalny menadżer sprzedaży inwestycyjnej Weber. – Płynny jastrych cementowy znajduje zastosowanie zarówno jako 15-milimetrowy podkład związany z podłożem w łazience o powierzchni 5 m², jak i o odpowiednio dobranej grubości i dozbrojony siatką lub włóknem sprawdza się na powierzchni 5 000 m² – dodaje.
Zastosowanie jastrychu cementowego
Jastrych cementowy sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wylewki cementowe stosuje się w połączeniu z posadzkami wykonanymi z paneli, płytek ceramicznych, desek czy wykładzin.
Jastrych cementowy dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, dlatego ten materiał wybiera się choćby do łazienek czy pralni.
Wylewka cementowa z powodzeniem wykorzystywana jest jako element schodów, stropów czy nadproży
Funkcje jastrychu cementowego
Zastosowanie wylewki pozwala uzyskać równą, gładką powierzchnię podłoża pod dalsze prace wykończeniowe. Eliminowane są wszelkie dziury i ustępy, zapobiega się trzeszczeniu panelu podczas ich użytkowania.
Jastrych cementowy może w pewnych pomieszczeniach stanowić również wykończenie powierzchni.
Dodatkowa warstwa podłoża, jaką jest wylewka cementowa, zwiększa termoizolację domu, zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w gorące dni czy uciekaniu ciepła w chłodne.
Wpływa ponadto pozytywnie na wyciszenie pomieszczeń.
Jastrych cementowy na rynku
Wśród producentów jastrychu cementowego wskazać można przykładowo: Cemex, Weber, Atlas, Sopro, Deitermann, Ceresit.
Treści powiązane

Posadzki anhydrytowe

Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania

Dylatacja posadzki

Beton posadzkowy
