Koniec roku 2024 w sektorze budownictwa
Problemy w budowlance
Kończący się rok nie był łatwy dla budownictwa. Znacząco spadła liczba inwestycji sektora publicznego i przetargów. Wysokie stopy oprocentowania nie zachęcały do brania kredytów. Rosły ceny materiałów i koszty pracy. Wiele kontraktów wymagało rewaloryzacji, aczkolwiek takie działania nie zawsze doprowadzały do urealnienia ich wartości.
Wg raportu Coface „Niewypłacalności w Polsce po trzech kwartałach 2024 r.” za okres od stycznia do września 2024 r. ogłosiło 708 firm z branży budowlanej. To wzrost o 46% w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku – informuje Kamila Kurowska-Gawryś, Dyrektor Generalny, Dyrektor Zarządzający SAFEGE Polska oraz Dyrektor Regionu UE SUEZ Consulting.
Mniejszy popyt wśród inwestorów prywatnych
Zaostrzona przez banki polityka kredytowa spowodowała, że wiele osób straciło zdolność kredytową, rezygnując z planowanych inwestycji budowy domu czy kupna mieszkania. Ta sytuacja dotyka również bezpośrednio deweloperów. Wielu z nich bez pewności sprzedaży mieszkań nie mogło kontynuować swoich projektów.
Wymogi środowiskowe
Realizowanie postulatów budownictwa zrównoważonego, konieczność dostosowania się do zmieniających się wymogów środowiskowych i społecznych spowodowało konieczność adaptacji firm budowlanych do nowych wyzwań. Przestrzeganie standardów ESG i konieczna redukcja śladu węglowego to z jednej strony szansa dla sektora budowlanego, ale też zagrożenie.
Rok 2024 – trendy w budownictwie
Zauważa się wzrost popularności nowoczesnych materiałów budowlanych, które są zarówno ekologiczne, jak i efektywne energetycznie.
Używanie technologii zielonej energii, takich jak panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe, staje się standardem w nowoczesnych realizacjach.
Rozwiązania te wpisują się w postulaty zrównoważonego budownictwa.
Coraz większe znaczenie ma prefabrykacja. To technologia skracająca czas realizacji inwestycji, wymagająca mniej pracowników na placu budowy, gwarantująca optymalizację kosztów i spełnienie wymagań ekologicznych.
Innowacje i nowoczesne podejścia do procesów produkcyjnych i zarządzania projektami budowlanymi stają się kluczowe dla rozwoju sektora.
Prognozy w sektorze budowlanym
Według firmy badawczej PMR rynek budowlany w Polsce wzrośnie w Polsce w 2025 roku realnie o 3%. Wartość rynku wyniesie 394,2 mld zł.
W 2026 roku może już przekraczać 400 mld złotych.
Według najnowszych prognoz firmy Spectis, po słabym dla branży 2024 r. lata 2025-2026 powinny być dużo lepszym okresem dla firm budowlanych, a tempo przyrostu wartości rynku będzie wyraźnie przewyższać poziom inflacji w budownictwie. W rezultacie już w 2026 r. stosunek wartości rynku budowlanego do PKB powróci do poziomu ponad 10 proc.
Fundusze europejskie to ciągle główne koło ratunkowe dla sektora budowlanego, aczkolwiek nie można zapominać o zagrożeniach wynikających z krótkiego czasu, jaki pozostał na realizację inwestycji. Presja czasu wywołuje kumulację robót, to rodzi problemy ze znalezieniem wykonawców dysponujących wolnymi mocami. Może się zatem zdarzyć, że fundusze nie zostaną z tego powodu wykorzystane w 100%.
Fot. Freepik