• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Rynek Prefabrykacji Betonowej 2024-2029 – raport Spectis

„Rynek ciężkiej prefabrykacji betonowej w Polsce 2024-2029” to raport przygotowany przez firmę badawczą Spectis. Badaniu poddano 50 wiodących producentów ciężkich prefabrykatów betonowych. Co uwzględnia raport? Jakie są wiodące segmenty rynku prefabrykacji oraz jego perspektywy?
Rynek Prefabrykacji Betonowej 2024-2029 – raport Spectis

Wśród 50 analizowanych podmiotów oprócz lidera rynkowego, firmy Pekabex, znalazły się m.in.: Betard, Goldbeck Comfort, Consolis, Gralbet, Budizol, Scanbet, HM Factory, Strunbet, Precon, Betpref, InBet, Buszrem, Rector, Kon-Bet, Tech-Bet, K-Construction, MD Budinvest, Prefadom, DKP Beton, Plastwil De Bonte, Betomont, Lubar Prefabrykacja.

Czego dotyczy raport?

Analizie poddano rynek prefabrykacji ciężkiej, a więc działalność produkcyjną w zakresie elementów z betonu zbrojonego oraz betonu sprężonego, prowadzoną w specjalistycznych zakładach prefabrykacji.

Produkty uwzględnione w badaniu najczęściej wytwarzane są na indywidualne zamówienie, choć nie jest to warunek przesądzający o tym czy dany produkt zaliczony został do ciężkiej prefabrykacji. Tym sposobem do rynku ciężkiej prefabrykacji zakwalifikowano wybrane produkty dostępne „od ręki” a nie „na wymiar”, jak choćby podkłady strunobetonowe czy wyroby stropowe.

Produkty, które zostały poddane badaniu zgrupowane są w dwóch kategoriach:

  • prefabrykaty konstrukcyjne, wykorzystywane głównie w budownictwie kubaturowym (fundamenty, słupy, belki, stropy, ściany, schody, moduły łazienkowe, doki)
  • prefabrykaty inżynieryjne (belki mostowe, pale fundamentowe, płyty drogowe, płyty tramwajowe, podkłady kolejowe, ściany oporowe, ekrany akustyczne, tubingi tunelowe oraz słupy, żerdzie i wieże oświetleniowe i energetyczne).

50 analizowanych w raporcie firm stanowi ok. 90% rynku ciężkiej prefabrykacji.

Wiodące segmenty rynku ciężkiej prefabrykacji

Jakie elementy prefabrykowane są najliczniej wytwarzane?

Liderem jest grupa elementów strukturalnych stosowanych w budownictwie kubaturowym. Należą do nich stopy i podwaliny fundamentowe, słupy, belki, dźwigary oraz schody. Na 50 analizowanych firm 37 zajmuje się produkcją tych elementów.

Na kolejnej pozycji plasują się stropy i balkony. To jednocześnie najliczniej reprezentowany segment, bowiem 41 z 50 badanych firm posiada takie wyroby w swoim asortymencie.

Na podium znalazły się także ściany kubaturowe. 25 na 50 firm jest producentem m.in. ścian.

Strunobetonowe podkłady kolejowe zajęły czwarte miejsce. W ostatnich latach odnotowały spadek z wyższej pozycji, co wynika z wyhamowania aktywności inwestycyjnej spółki PKP PLK.

To obecnie kluczowe segmenty rynku ciężkiej prefabrykacji. Wśród mniejszych specjalizacji reprezentowanych przez kilka tylko firm znalazły się takie kategorie, jak łazienki modułowe, pale fundamentowe, słupy, wieże i żerdzie czy produkty dla rolnictwa oraz doki przeładunkowe, belki mostowe, płyty i ścianki peronowe, płyty drogowe i tramwajowe, ściany i mury oporowe czy ekrany akustyczne.

Perspektywy rynku prefabrykacji

Dynamika rynku prefabrykacji w dużej mierze zależeć będzie od realizacji rządowych planów inwestycyjnych w obszarze energetyki, kolejnictwa, budowy CPK. Stabilniejszy, gwarantujący pewne zamówienia wydaje się segment budynków wielomieszkaniowych oraz przemysłowo-magazynowych.

Choć widać pewne spowolnienie na rynku prefabrykacji, w kolejnych latach można spodziewać się dalszych wzrostów wartości rynku. Szacuje się, że w 2025 roku osiągnie ona 5 mld zł.

Zalety prefabrykacji

Stosowanie elementów prefabrykowanych przede wszystkim uniezależnia inwestycję od sezonowości branży. Pozwala uzyskać doskonałą jakość gotowych modułów dzięki powtarzalności produkcji i kontrolowanym procesom. Minimalizuje się koszty wynikające z ewentualnych napraw oraz przygotowania zaplecza budowy po stronie inwestora.

Dzięki prefabrykacji znacznie skraca się czas prac budowlanych. Moduły prefabrykowane są gotowe do obciążenia lub wykończenia bezpośrednio już podczas montażu konstrukcji.

Projektuje się je i wytwarza zgodnie z indywidualnymi wytycznymi i potrzebami inwestorów.

Prefabrykacja to także krok w stronę redukcji wytwarzanych odpadów i emisji CO2.

Firmy z sektora ciężkiej prefabrykacji betonowej

Liderzy rynkowi to m. in.: Pekabex, Betard, Goldbeck Comfort, Consolis, Gralbet, Budizol, Scanbet, HM Factory, Strunbet, Precon, Betpref, InBet, Buszrem, Rector, Kon-Bet, Tech-Bet, K-Construction, MD Budinvest, Prefadom, DKP Beton, Plastwil De Bonte, Betomont, Lubar Prefabrykacja.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Formy do prefabrykacji
Formy do prefabrykacji
Betonowe elementy prefabrykowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich wykorzystanie znacznie przyspiesza prace budowlane, gwarantuje zastosowanie wyrobu o pewnej jakości, powstałego z betonu o precyzyjnie określonych, stałych parametrach. Gotowe elementy betonowe powstają z odlewów we wcześniej przygotowanych formach. Jakie rodzaje form stosowane są przy prefabrykacji?
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykowane moduły łazienkowe
Prefabrykacja, zainteresowanie gotowymi modułami dotyczy nie tylko elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych budynku, ale całych jednostek użytkowych. Tak jest w przypadku łazienek. Poznaj nowe technologie pozwalające na zminimalizowanie tradycyjnego procesu budowy i wykańczania wnętrz i zastąpienie go gotowymi elementami, prefabrykowanymi modułami łazienkowymi.
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych
Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Nowopowstałe osiedle przy ul. Okólnej w Toruniu to nowoczesna inwestycja wykonana w technologii prefabrykacji. Zastosowanie gotowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Drewniane elementy wykończeniowe oraz motywy nawiązujące do symboli Torunia pozwoliły uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Planowanie produkcji oraz proces produkcji - komentuje Jacek "Prefabrykator" Trzcieliński
Planowanie produkcji oraz proces produkcji - komentuje Jacek "Prefabrykator" Trzcieliński
Zapraszamy do lektury drugiej części publikacji mgr inż. Jacka Trzcielińskiego, tym razem komentarz dotyczy planowania oraz procesu produkcji.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Elementy łącznikowe w nowoczesnej prefabrykacji
Prefabrykaty to gotowe elementy konstrukcyjne, wykonywane w fabrykach. Dostarczane są na plac budowy w formie modułów wymagających odpowiedniego zestawienia, osadzenia, połączenia. Stosowanie prefabrykatów znacznie przyspiesza proces wznoszenia budowli. Gotowe moduły posiadają parametry i właściwości zgodnie z ich docelowym przeznaczeniem. Ich powstawanie w kontrolowanych warunkach gwarantuje wysoką jakość.
Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024
Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024
W dniach od 7 do 9 października 2024 roku w hotelu Narvil w Serocku koło Warszawy odbędzie się VIII Konferencja „SPB 2024” pt. „Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie”.
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.

Komentarze

brak komentarzy…