• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych

Prefabrykaty to gotowe formy betonowe, montowane i zespalane dopiero na placu budowy. Ich wykorzystanie powoduje przeniesieni dużej części procesu technologicznego do wytwórni prefabrykatów, pozwala zaoszczędzić czas, uzyskać produkty wysokiej jakości. Z czego wykonuje się elementy do budownictwa systemowego? Jakie materiały stosowane są w produkcji prefabrykatów betonowych?
Materiały do produkcji prefabrykatów betonowych

Prefabrykaty wykonywane są na konkretne potrzeby. Skład mieszanki dostosowywany jest do wymogów konstrukcji, zastosowania poszczególnych gotowych elementów.

Produkcja elementów prefabrykowanych z betonu przebiega podobnie jak w przypadku konstruowania elementów monolitycznych. Konieczne jest przygotowanie formy i ewentualnych zbrojeń, a następnie umieszczenie w niej mieszanki betonowej, zagęszczenie betonu i jego dojrzewanie.

Środki antyadhezyjne w produkcji prefabrykatów

Aby zapobiec uszkodzeniom elementów na etapie rozformowywania konieczne jest użycie środków antyadhezyjnych. Ich zastosowanie umożliwia wyjęcie prefabrykatu z formy bez plam i przebarwień czy widocznych raków.

Środki te dobiera się zależnie od rodzaju użytego betonu, warunków wytwarzania czy pożądanej gładkości powierzchni.

Skład mieszanki do prefabrykatów

Mieszanka betonowa wykorzystywana do wytworzenia gotowego elementu składa się z cementu, kruszywa wody i odpowiednich domieszek. Użycie konkretnego rodzaju kruszywa, cementu czy domieszki przesądza o parametrach uzyskanego betonu, a tym samym jego właściwościach i możliwościach zastosowania.

Dobierając składniki mieszanki betonowej do produkcji prefabrykatów uwzględnia się takie zmienne, jak:

  • wymagana w projekcie wytrzymałość (klasa betonu, przewidywane obciążenia)
  • wymiary elementu
  • poziom skomplikowania kształtu elementu
  • przeznaczenie elementu, klasy ekspozycji określające narażenie betonu na działanie agresji środowiskowych w czasie eksploatacji obiektu
  • wymagany stopień zbrojenia

Popularnym prefabrykatem jest keramzytobeton, uzyskiwany dzięki zastosowaniu lekkiego kruszywa ceramicznego – keramzytu.

Z kolei użycie cementu zawierającego nanokrystaliczny dwutlenek tytanu pozwala uzyskać beton o wyjątkowych, samoczyszczących właściwościach.

Domieszki do betonu prefabrykowanego

Rolą zastosowanych domieszek jest nadanie mieszance betonowej określonych właściwości zarówno na etapie produkcji jak uzyskanie wyrobu o pożądanej wytrzymałości, trwałości i wyglądzie.

Precyzyjne ułożenie mieszanki w formie, ścisłe otulenie zbrojenia gwarantują domieszki wpływające na konsystencję i urabialność masy. W tym celu stosuje się plastyfikatory i upłynniacze, regulujące stosunek wody do cementu. Obniżony współczynnik w/c pozwala uzyskać wyrób wytrzymały, o wysokiej trwałości.

Inne domieszki stosowane są przy produkcji elementów odpornych na korozję mikrobiologiczną. Efekt krystalicznego uszczelnienia betonu konieczny jest choćby w przypadku produktów stosowanych do budowy sieci kanalizacyjnej.

Superplastyfikatory przyspieszają proces twardnienia betonu, co jest istotne w przypadku prefabrykatów z betonu sprężonego, wymagających zwolnienia naciągu strun.

Mineralne wypełniacze w postaci np. mączki wapiennej czy pyłu krzemionkowego w połączeniu z plastyfikatorami i innymi domieszkami pozwalają uzyskać znacznie wyższe parametry wytrzymałości na ściskanie (nawet do 800 MPa).

Inne domieszki będą istotne przy produkcji elementów z betonu samozagęszczalnego. Zastosowane będą substancje gwarantujące płynność, samoodpowietrzenie, stabilność i odporność na segregację elementów. Oprócz plastyfikatorów sprawdzą się wypełniacze mineralne lub domieszki stabilizujące.

Duże elementy, wytwarzane z mieszanki o niskim współczynniku w/c, produkuje się stosując opóźniacze wiązania betonu, domieszki przedłużające czas utrzymania konsystencji.

Mieszankę betonową można modyfikować, zmieniając tym samym jej właściwości, używając dodatków takich jak żywice, polimery, włókna szklane, włókna polipropylenowe, włókna stalowe.

Zbrojenie betonu prefabrykowanego

Do wzmocnienia betonowych elementów na etapie ich produkcji wykorzystuje się:

Zastosowanie konkretnego wzmocnienie wymaga innej technologii produkcji. Pręty zbrojeniowe umieszczane są w formach a następnie zalewane mieszanką betonową.

Kable sprężające mogą być naprężane przed wbudowaniem mieszanki betonowej do formy. To rodzaj zbrojenia aktywnego. Po utwardzeniu mieszanki i zwolnieniu kotwień następuje właściwe sprężenie betonu, przeniesienie sił na stwardniały element. Naciągi wykonuje się także po zabetonowaniu. Cięgna umieszcza się w specjalnie przygotowanych kanałach wcześniej wytworzonych elementów. Sprężenia wykonuje się specjalistycznymi urządzeniami.

Dodatkowe elementy i obróbka prefabrykatów

Gotowe ściany z prefabrykatów wytwarzane są najczęściej z gotową izolacją termiczną. Dodatkowo montuje się warstwę z wełny mineralnej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego.

Aby ułatwić transport czy montaż prefabrykowanych elementów mocuje się także wkładki dystansowe, stabilizujące zbrojenie, elementy łączące, jak np. kotwy, kasety lub szyny z pętlami odginanymi, a także kotwy i haki transportowe oraz pokrywy do zamykania otworów.

Ciekawe faktury elementów, szczególnie w przypadku betonu architektonicznego, uzyskuje się dzięki zastosowaniu drewnianych, gumowych lub wykonanych z elastycznych tworzyw sztucznych matryc. Ciekawy efekt uzyskuje się poprzesz obróbkę mechaniczną, poddając elementy procesowi szlifowania, piaskowania, śrutowania czy łamania.

Stosując opóźniacz wiązania na powierzchnie formy można po wyjęciu elementu wypłukać wierzchnią warstwę zaczynu, odsłaniając kruszywo, nadając elementowi niepowtarzalnego charakteru i dodatkowych walorów estetycznych.

Uzyskanie koloru możliwe jest dzięki użyciu białego cementu lub poprzez barwienie w masie dodając do mieszanki pigmentu.

Zalety prefabrykacji

Produkcja gotowych elementów w specjalistycznej wytwórni pozwala na ciągłą kontrolę mieszanki i utrzymanie stałych warunków produkcji, gwarantujących wysoką jakość uzyskiwanych wyrobów, o lepszych parametrach niż w przypadku betonu monolitycznego. Usprawnia i przyspiesza prace.

Wśród firm produkujących gotowe elementy betonowe wskazać można: Betpref, Betonbest Sp. z o.o., Prefa WAAB, Budokrusz SA, Poz Bruk Sp. z o.o., DBB Białe Błota, Goldbeck Comfort Sp. z o.o., Pekabex S.A., Thomas Praefab Międzyrzecz Sp. z o.o., Zbych-Pol & Mobet Sp. z o.o., Wibro Sp. z o.o.

Treści powiązane

Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Osiedle z prefabrykatów w Toruniu
Nowopowstałe osiedle przy ul. Okólnej w Toruniu to nowoczesna inwestycja wykonana w technologii prefabrykacji. Zastosowanie gotowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Drewniane elementy wykończeniowe oraz motywy nawiązujące do symboli Torunia pozwoliły uzyskać ciekawy efekt wizualny.
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
​Jak rysuje się przyszłość branży prefabrykacyjnej?
Rozmowa z Przemysławem Borkiem, prezesem Zarządu Pekabex Bet SA, Wiceprezesem Zarządu Pekabex SA. na temat sytuacji obecnej i prognoz dla rynku prefabrykacji.
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Technologia produkcji prefabrykatów strunobetonowych
Poszukuje się nowoczesnych rozwiązań pozwalających budować szybciej, uzyskiwać lepsze parametry konstrukcji. W taką ideę wpisuje się strunobeton. Jak powstaje, jakie ma właściwości ten materiał oraz gdzie stosuje się konstrukcje strunobetonowe? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
Prefabrykowany most – ze Szczecina do Danii
12 prefabrykowanych elementów, każdy o wadze ok. 115 ton obejmował transport pierwszej partii segmentów mostu, które ze Szczecina wyruszyły statkiem do Danii. Na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego Mostostal Warszawa wyprodukował most dla Duńczyków. „Naszym” mostem można jeździć w rejonie fiordu Roskilde.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?

Komentarze

brak komentarzy…