Barwniki nie tylko do betonu
Szarość betonu, jej różne odcienie niewątpliwie stanowią walor wielu wnętrz i zastosowanie tego materiału ma na celu nadanie pomieszczeniom charakteru. Dodanie koloru do surowego betonu może nadać aranżacjom niepowtarzalnego wyglądu, pozwala ciekawie połączyć barwę ścian, podłóg z meblami czy elementami wystroju.
Zastosowanie barwników
Barwniki wykorzystywane są nie tylko do uzyskiwania ciekawego efektu w odniesieniu do betonu.
Z powodzeniem dodawane są m.in. do:
- tynków
- mas szpachlowych
- zapraw
- tworzyw sztucznych
- farb
- emalii
- fug
- kostki brukowej
- płyt ażurowych
Barwnik do betonu – jak stosować?
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania pigmentu, gdyż może on mieć szkodliwe działanie dla skóry, oczu, układu oddechowego jak i zniszczyć ubranie. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną odzież roboczą, okulary i zabezpieczającą maskę przeciwpyłową.
Bardzo istotny jest dobór proporcji barwnika. Jego ilość zależy od materiału, z jakim będziemy go łączyć. W przypadku betonu przyjmuje się, że masa pigmentu powinna stanowić 3-6% masy cementu użytego do wykonania porcji betonu.
Pigment dodaje się do mieszaniny suchych składników, nie do mokrej zaprawy. Należy uzyskać jednolitą mieszaninę, pozbawioną jakichkolwiek grudek.
Jaki pigment wybrać?
Barwniki sprawdzą się wewnątrz budynków jak i w połączeniu z materiałami budowlanymi stosowanymi na zewnątrz. Zależnie od przeznaczenia należy wybrać produkt odpowiedni do określonych warunków.
W miejscach niewymagających wystarczą pigmenty o standardowych parametrach.
Do zastosowań zewnętrznych lepiej wybrać preparat o wyższej trwałości, który posiada choćby właściwości uodparniające barwione substancje m.in. na działanie promieni UV, a co za tym idzie ogranicza ich blaknięcie i utratę nasycenia koloru.
Barwniki różnią się też sposobem działania. Można wybrać droższe pigmenty barwiące w masie lub tańsze, barwiące powierzchniowo. Te pierwsze pozwalają uzyskać lepsze efekty i są mniej odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nawet dojdzie do uszkodzenia tak pokolorowanego materiału, nie będą widoczne jego niezabarwione fragmenty. Beton zabarwiony w masie można dowolnie przycinać, szlifować bez obawy zmiany koloru w jakiejś jego części.
Jeśli chodzi o formę w jakiej barwnik jest dostępny, do najbardziej popularnych należą:
- proszek
- płyn
- granulat
Ile kosztuje barwnik do betonu?
Cena 1 kg barwnika wydaje się przystępna. Zależnie od wyboru producenta czy właściwości produktu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście w przypadku barwienia materiałów używanych do dużych powierzchni czy konstrukcji zużycie barwnika będzie odpowiednio większe. Na tonę zaprawy trzeba będzie zużyć nawet 6 kg pigmentu. Przy produkcji kostki brukowej można mówić nawet o kilkuset kilogramach barwnika.
Alternatywą do pracochłonnego, kosztownego stosowania pigmentów może być zamówienie gotowego wyrobu w betoniarni. To gwarancja uzyskania dobrego jakościowo produktu.