• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Barwniki nie tylko do betonu

Zastosowanie pigmentów w materiałach o naturalnym szarym odcieniu pozwala uzyskać ciekawe efekty wizualne. Odpowiedni dobór barwników urozmaica aranżacje, zachowując strukturę i powierzchnię właściwą dla określonego wyrobu. Dodatki barwiące świetnie sprawdzają się nie tylko w połączeniu z betonem. Na co zwrócić uwagę przy doborze pigmentów? Do których materiałów budowlanych warto dodawać barwniki? Piszemy o tym w poniższym artykule.
Barwniki nie tylko do betonu

Szarość betonu, jej różne odcienie niewątpliwie stanowią walor wielu wnętrz i zastosowanie tego materiału ma na celu nadanie pomieszczeniom charakteru. Dodanie koloru do surowego betonu może nadać aranżacjom niepowtarzalnego wyglądu, pozwala ciekawie połączyć barwę ścian, podłóg z meblami czy elementami wystroju.

Zastosowanie barwników

Barwniki wykorzystywane są nie tylko do uzyskiwania ciekawego efektu w odniesieniu do betonu.

Z powodzeniem dodawane są m.in. do:

 • tynków
 • mas szpachlowych
 • zapraw
 • tworzyw sztucznych
 • farb
 • emalii
 • fug
 • kostki brukowej
 • płyt ażurowych

Barwnik do betonu – jak stosować?

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania pigmentu, gdyż może on mieć szkodliwe działanie dla skóry, oczu, układu oddechowego jak i zniszczyć ubranie. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną odzież roboczą, okulary i zabezpieczającą maskę przeciwpyłową.

Bardzo istotny jest dobór proporcji barwnika. Jego ilość zależy od materiału, z jakim będziemy go łączyć. W przypadku betonu przyjmuje się, że masa pigmentu powinna stanowić 3-6% masy cementu użytego do wykonania porcji betonu.

Pigment dodaje się do mieszaniny suchych składników, nie do mokrej zaprawy. Należy uzyskać jednolitą mieszaninę, pozbawioną jakichkolwiek grudek.

Jaki pigment wybrać?

Barwniki sprawdzą się wewnątrz budynków jak i w połączeniu z materiałami budowlanymi stosowanymi na zewnątrz. Zależnie od przeznaczenia należy wybrać produkt odpowiedni do określonych warunków.

W miejscach niewymagających wystarczą pigmenty o standardowych parametrach.

Do zastosowań zewnętrznych lepiej wybrać preparat o wyższej trwałości, który posiada choćby właściwości uodparniające barwione substancje m.in. na działanie promieni UV, a co za tym idzie ogranicza ich blaknięcie i utratę nasycenia koloru.

Barwniki różnią się też sposobem działania. Można wybrać droższe pigmenty barwiące w masie lub tańsze, barwiące powierzchniowo. Te pierwsze pozwalają uzyskać lepsze efekty i są mniej odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nawet dojdzie do uszkodzenia tak pokolorowanego materiału, nie będą widoczne jego niezabarwione fragmenty. Beton zabarwiony w masie można dowolnie przycinać, szlifować bez obawy zmiany koloru w jakiejś jego części.

Jeśli chodzi o formę w jakiej barwnik jest dostępny, do najbardziej popularnych należą:

 • proszek
 • płyn
 • granulat

Ile kosztuje barwnik do betonu?

Cena 1 kg barwnika wydaje się przystępna. Zależnie od wyboru producenta czy właściwości produktu to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście w przypadku barwienia materiałów używanych do dużych powierzchni czy konstrukcji zużycie barwnika będzie odpowiednio większe. Na tonę zaprawy trzeba będzie zużyć nawet 6 kg pigmentu. Przy produkcji kostki brukowej można mówić nawet o kilkuset kilogramach barwnika.

Alternatywą do pracochłonnego, kosztownego stosowania pigmentów może być zamówienie gotowego wyrobu w betoniarni. To gwarancja uzyskania dobrego jakościowo produktu.

Treści powiązane

Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Prefabrykaty - fakty i praktyka. Planowanie inwestycji i proces projektowy - komentuje inż. Jacek Trzcieliński
Rekomendujemy Państwu lekturę pierwszej części publikacji mgr inż. budownictwa Jacka Trzcielińskiego, poświęconą prefabrykacji, a konkretnie planowaniu inwestycji oraz procesowi projektowemu.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne znamy przede wszystkim z pomieszczeń przemysłowych, hal produkcyjnych, garaży, sklepów, placówek medycznych czy biur. Coraz częściej jednak taki sposób wykończenia nawierzchni stosuje się w domach mieszkalnych. Prezentujemy rodzaje posadzek żywicznych, ich skład oraz zastosowania.
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Rozwój budownictwa prefabrykowanego
Nowoczesna prefabrykacja to dziedzina w Polsce raczkująca. Rodzime budownictwo posługuje się ciągle bardzo tradycyjnymi rozwiązaniami. Jednak wyższa jakość gotowych elementów budowlanych, skrócony czas realizacji inwestycji i duża ekonomiczność wynikające z zastosowania budownictwa systemowego powodują zwrot ku nowym technologiom.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Elementy prefabrykowane w budownictwie wielorodzinnym
Modułowe elementy wykorzystywane są w budownictwie o konstrukcji betonowej, drewnianej lub stalowej. Choć prefabrykaty nie są jeszcze powszechnie stosowane, ich popularność wzrasta. Zalety budowania w tej technologii są doceniane przez inwestorów i przesądzają o wyborze prefabrykacji w budownictwie wielorodzinnym.
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizowany beton komórkowy
Autoklawizacja to jeden z etapów wytwarzania materiału konstrukcyjnego, jakim są bloczki z betonu komórkowego. Pozwala uzyskać produkt gotowy do użytku i posiadający wymagane parametry wytrzymałościowe w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku produkcji betonu towarowego. Dowiedz się, jak wygląda produkcja bloczków betonowych, jakie stosuje się surowce do wyrobu gazobetonu oraz jakie znajduje zastosowanie autoklawizowany beton komórkowy.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Wyroby wibroprasowane
Wyroby wibroprasowane
Wibroprasowane to proces obróbki mieszanki betonowej, który pozwala uzyskać jej optymalne zagęszczenie. Łączy w sobie czynność wibracji i prasowania i dotyczy wytwarzania gotowych, prefabrykowanych elementów o standaryzowanych parametrach. W tym artykule opisujemy, na czym polega wibroprasowanie i w produkcji jakich wyrobów betonowych się je stosuje.
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…