Jakiego artykułu szukasz?

Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024

W dniach od 7 do 9 października 2024 roku w hotelu Narvil w Serocku koło Warszawy odbędzie się VIII Konferencja „SPB 2024” pt. „Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie”.
Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie - VIII Konferencja SPB 2024

7 - 9 października 2024 Konferencja SPB

Konferencja "Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w budownictwie"" jest kontynuacją organizowanego przez Stowarzyszenie Producentów Betonów cyklu konferencji dotyczących zagadnień prefabrykacji betonowej i autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK). Znalazły one szerokie uznanie środowiska budowlanego i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ostatnia „SPB 2022” zgromadziła 324 uczestników reprezentujących architektów, projektantów, przedstawicieli wyższych uczelni, ośrodków naukowo – badawczych oraz producentów, a także innych uczestników procesu budowlanego.

Autoklawizowany beton komórkowy od lat jest niekwestionowanym liderem w rynku materiałów ściennym w Polsce. Natomiast prefabrykacja betonowa dzięki swoim niezaprzeczalnym walorom została doceniona i jest coraz powszechniej stosowana w budownictwie mieszkaniowym. Obydwie branże w ostatnich latach przeszły gruntowną modernizację, stając się nowoczesnym przemysłem wytwarzającym wysokiej jakości wyroby spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa. Możliwościom, walorom przemysłu betonów i wyzwaniom stojącym przed naszymi branżami poświęcona będzie tegoroczna konferencja.

Program Konferencji

Wygłoszonych zostanie 11 referatów autorstwa krajowych i zagranicznych specjalistów ukazujących kierunki rozwoju budownictwa, możliwości konstruowania i stosowania prefabrykacji betonowej oraz ABK w nowoczesnym budownictwie z uwzględnieniem rozwiązań architektonicznych. Planowane są również dwa panele dyskusyjne z udziałem istotnych partnerów zaangażowanych w kompleksowy, zrównoważony proces budowlany. Na stoiskach producenci, członkowie Stowarzyszenia oraz uczestnicy konferencji, zaprezentują swoje oferty i możliwości branży.

Podczas konferencji wręczone zostaną nagrody w organizowanym wspólnie z "Builder" konkursie dla studentów wydziałów architektury i budownictwa pt. „Dwa oblicza jedna przyszłość betonu komórkowego i prefabrykacji betonowej”. W ramach konkursu zorganizowane zostaną w dniach 14-16 maja 2024 roku w Warszawie warsztaty, podczas których studenci pod okiem swoich opiekunów, zaprojektują „Nowoczesne centrum technologiczne z zastosowaniem ABK i prefabrykacji betonowej”.

Organizator Konferencji

Organizatorem Konferencji jest Stowarzyszenie Producentów Betonów, przy współudziale instytucji partnerskich reprezentujących: wyższe uczelnie, instytuty naukowo – badawcze oraz stowarzyszenia branżowe. Przedstawiciele tych organizacji zasiadają w Radzie Programowej Konferencji.

Sponsorami natomiast są producenci – członkowie Stowarzyszenia, a także inni przedstawiciele branży budowlanej.

Miejscem Konferencji jest hotel „Narvil” w Serocku k/Warszawy stanowiący połączenie eleganckiego hotelu, nowoczesnego centrum konferencyjnego i ekskluzywnego spa, zapewniający uczestnikom spotkania komfortowe warunki i przyjazną atmosferę do nawiązania kontaktów.

Dla kogo Konferencja SPB?

Konferencja zainteresuje szerokie grono architektów, projektantów, konstruktorów, inwestorów, wykonawców, środowisko naukowe, producentów i innych uczestników procesu budowlanego oraz przyczyni się do rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

***

Portal TechnologieiBudownictwo.pl jest patronem medialnym Wydarzenia.

Treści powiązane

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Domy prefabrykowane
Domy prefabrykowane
Dom prefabrykowany powstaje z gotowych, łączonych modułów. Materiałami budowlanym mającymi zastosowanie w tej technologii jest drewno, beton lub ich połączenie. Gotowe elementy przygotowywane są w fabryce, a następnie transportowane na miejsce budowy i montowane. Przyglądamy się budowie domów z płyt betonowych i innych elementów prefabrykowanych. Jakie są korzyści, a jakie wady z zastosowania takiej technologii?
Naprawa betonu
Naprawa betonu
Choć beton to materiał budowlany cechujący się wysoką trwałością i wytrzymałością, w długiej perspektywie ulega działaniu czynników powodujących pęknięcia, ubytki, ukruszenia. Wiele z nich w prosty sposób można zniwelować i przywrócić pierwotny wygląd i funkcjonalność konstrukcji. Dowiedzcie się, jakie są przyczyny i rodzaje ubytków betonowych oraz jak je naprawiać.
Betonowanie latem
Betonowanie latem
Warunki atmosferyczne nie są obojętne w procesie betonowania. Skrajne temperatury mogą zaburzyć reakcje chemiczne zachodzące w mieszance betonowej. Betonowanie zarówno w mroźne zimy jak i upalne dni lata jest niewskazane, trudne, może przysporzyć kłopotów i przełożyć się na jakość i trwałość konstrukcji. W tym artykule przyglądamy się różnym aspektom betonowania w okresie lata.
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Betonowanie zimą
Betonowanie zimą
Zima to trudny czas do wykonywania pewnych prac budowlanych. Niskie temperatury zaburzają przebieg reakcji chemicznych. Uzyskanie oczekiwanych parametrów wytrzymałościowych konstrukcji betonowej wymaga dodatkowych zabiegów i czynności, aby zagwarantować właściwy przebieg hydratacji. Przyglądamy się, jak poprawnie przeprowadzić proces betonowania zimą.
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe
Betonowe posadzki przemysłowe wymagają szczególnej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia. Wykonuje się je z odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej z zastosowaniem właściwej technologii. Z czego powstają posadzki betonowe? Czym powinny się cechować i gdzie znajdują zastosowanie? Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie w tym artykule.
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Badanie betonów
Badanie betonów
Beton, jako najczęstszy materiał budowlany, to mieszanka składników użytych w określonych proporcjach. Jego skład, ilość poszczególnych kruszyw i domieszek przesądzają o uzyskiwanych finalnie właściwościach tego wyrobu budowlanego. Stąd też konieczność stałej kontroli i badań, pozwalających na utrzymywanie deklarowanych przez producenta parametrów i dających gwarancję jakości.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Jak kupić beton towarowy?
Jak kupić beton towarowy?
Zbieramy informacje, na co zwrócić uwagę zamawiając beton. Jaki produkt wybrać zależnie od przeznaczenia, jakie dodatkowe usługi warto rozważyć. Przeczytajcie, jak kupować beton towarowy.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Beton bez cementu? Rewolucja w budownictwie
Produkcja cementu pomimo unowocześniania technologii ciągle przyczynia się do ogromnej emisji CO2 do atmosfery. Czy można zastąpić cement innym, bardziej ekologicznym spoiwem? Czy możliwe jest wytworzenie betonu beż użycia cementu.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Betonomieszarki - transport betonu
Betonomieszarki - transport betonu
Dostarczenie gotowej mieszanki betonowej na plac budowy wymaga wykorzystania profesjonalnego sprzętu. Beton to materiał wymagający – o dużej wadze i konieczności ciągłego mieszania w trakcie transportu. Jakie urządzenia podołają temu zdaniu? Co przesądza o wyborze konkretnej betonomieszarki? Jakie są pojemności gruszek do betonu? O tym piszemy w poniższym artykule.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu
Pielęgnacja betonu to czynności wykonywane na etapie twardnienia cementu, które mają zapobiec zbyt szybkiemu odparowaniu wody, a tym samym powstaniu mikropęknięć i uzyskaniu gorszych parametrów wytrzymałościowych, mrozoodporności i mniejszej odporności na agresję chemiczną. Jak pielęgnować beton? Czy inne zabiegi wymagane są latem i zimą? Dlaczego pielęgnacja betonu jest tak ważna? O tym piszemy w tym artykule.
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton wyrobem budowlanym
Beton wyrobem budowlanym
Beton został prawnie ustanowiony wyrobem budowlanym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 17 listopada 2016 r., ale dopiero od 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać wymagania wynikające z tej ustawy. Ustawodawcy przyświecała idea zwiększenia zaufania do wyrobu i podniesienia jakości rynkowej wytwarzanego betonu. To ukłon w stronę odbiorcy, nakładający jednocześnie na producenta kilka dodatkowych obowiązków.
Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton zwykły kontra beton towarowy
Beton jest najstarszym materiałem budowlanym stosowanym do budowy różnych obiektów. Jego historia liczy ponad 9000 lat. Przez szereg wieków jego receptura ewoluowała. W dawnych czasach stosowano gips lub wapno jako czynniki wiążące beton, aby obecnie dojść do nowoczesnych, bardziej trwałych i stabilnych struktur betonu towarowego.
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Jaki cement budowlany wybrać i jak go stosować?
Cement to jeden z podstawowych materiałów wykorzystywanych podczas większości robót budowlanych i wchodzący w skład mieszanek betonowych, tynkarskich i wielu innych produktów chemii budowlanej. Prawidłowy dobór tego budulca zapewnia trwałość wykonywanych elementów.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.
Drogi betonowe
Drogi betonowe
Nawierzchnie betonowe, tzw. sztywne, stają się coraz bardziej popularne. W Polsce szczególnie przybywa samorządowych dróg wykonanych z betonu. Pod względem ilości powiatowych dróg betonowych jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Belgii. Średnio rocznie przybywa ok. 100 km dróg z nawierzchnią betonową.

Komentarze

brak komentarzy…