• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
 • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton architektoniczny

Estetyczne i funkcjonalne właściwości betonu architektonicznego sprawiają, że jest popularnym wyborem w projektach, gdzie wygląd odgrywa istotną rolę, zachowując przy tym wytrzymałość i trwałość, jaką oferuje tradycyjny beton.

Zastosowanie betonu architektonicznego

Beton architektoniczny używany jest do budowy dekoracyjnych elementów konstrukcji, które będą eksponowane, niczym innym nie wykańczane. Jest często stosowanym materiałem wnętrzarskim w aranżacjach industrialnych, modernistycznych, minimalistycznych.

Doskonale komponuje się z drewnem, cegłą, metalem, szkłem, tkaniną, pozwalając uzyskać niepowtarzalne, nowoczesne rozwiązania.

Najbardziej typowe i powszechne zastosowania betonu architektonicznego dotyczą:

 • wewnętrznych ścian budynków
 • elewacji
 • podłóg
 • tarasów
 • schodów
 • ozdobnych donic.

Użycie betonu architektonicznego pozwala uzyskać interesujące faktury, kształty, różna porowatość materiału daje ciekawe efekty wizualne. Pomimo pozornego chłodu tego materiału, beton architektoniczny nadaje wnętrzom elegancji i nowoczesnego charakteru.

Jak powstaje beton architektoniczny?

Beton architektoniczny, podobnie jak tradycyjny to mieszanka wody, kruszyw, cementu i odpowiednich dodatków i domieszek. Do wytworzenia betonu architektonicznego używa się cementu hutniczego, który nadaje gotowemu wyrobowi charakterystyczny jasny kolor. Dodanie upłynniaczy i plastyfikatorów powoduje, że mieszanka jest mniej chłonna i bardziej plastyczna, co chroni przed pęknięciami podczas twardnienia.

Rodzaje betonu architektonicznego

Beton architektoniczny ma wytrzymałość i trwałość podobną do tradycyjnego betonu.

Nadanie wnętrzu czy konstrukcji unikalnego charakteru wynika z użycia elementów betonowych o określonych rozmiarach, kolorze. Możliwe jest obrobienie jego powierzchni, nadanie odpowiedniej faktury imitującej np. drewno. Odchodzi się od tekstury gładkiej na rzecz np. piaskowania.

Biorąc pod uwagę te aspekty wyróżnić można przykładowo:

 • beton architektoniczny odsłonięty to beton, który zostaje starannie wypolerowany, odsłaniając kruszywo wewnętrzne i nadając powierzchni gładki i elegancki wygląd; może być stosowany w elewacjach, podłogach czy ścianach.
 • beton kolorowy, wzbogacany o pigmenty, które nadają mu różne kolory; pozwala to na uzyskanie niestandardowych odcieni betonu, co jest wykorzystywane w różnych projektach architektonicznych
 • beton z dodatkami dekoracyjnymi takimi, jak włókna szklane, kruszywa ozdobne (np. kamienie, muszle, szkło) lub dodatki świetlne, co nadaje mu unikalny wygląd i teksturę
 • beton strukturalny - jest stosowany nie tylko ze względu na swoje estetyczne walory, ale również ze względu na swoją wytrzymałość i zdolność do nośności obciążeń; może być stosowany w konstrukcjach mostów, elementów architektonicznych czy konstrukcji budynków.

Zalety betonu architektonicznego

Użycie tego materiału pozwala nadać wnętrzu czy konstrukcji cech nowoczesności, charakteru industrialnego.

Niepowtarzalny design polega na jego naturalności, surowości, niedoskonałości i oryginalności. Na powierzchni płyt z betonu architektonicznego mogą występować przetarcia kolorystyczne, smugi oraz pory o różnej intensywności, regularności i w różnej ilości. Pomiędzy poszczególnymi elementami zdarzają się różnice odcieni, a na ich powierzchni mogą uwidaczniać się włókna szklane oraz różnice w strukturze kruszyw użytych do produkcji betonu.

Produkty z betonu architektonicznego charakteryzują się wysoką wodoszczelnością.

Beton architektoniczny jest materiałem niezwykle plastycznym, dzięki temu może przybierać postać od płaszczyzn bezspoinowych, równomiernie zalewanych w szalunkach, po płyty betonowe, panele 3D, elementy małej architektury.

Doskonale znosi warunki atmosferyczne, ma niską podatność na działanie ognia i wysoki stopień wygłuszania dźwięku.

Beton architektoniczny na rynku

Wśród firm specjalizujących się w produkcji betonu architektonicznego wymienić warto TBAIS, MKConcrete, Mconcrete, Artis Visio, Artline Beton, Luxum, VHCT, BTB Beton Architektoniczny, C4Y, Linare, Inral i inne.

Treści powiązane

Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Beton drogowy
Beton drogowy
Beton drogowy to rodzaj betonu stosowanego do budowy dróg, autostrad, chodników i innych powierzchni drogowych. Jest to popularny materiał konstrukcyjny w infrastrukturze drogowej ze względu na swoje właściwości i trwałość. Jakie są zalety betonu drogowego? Jak powstaje beton drogowy.
Mała architektura betonowa
Mała architektura betonowa
Małą architekturą określa drobne elementy architektoniczne, wypełniające przestrzeń publiczną, elementy architektury ogrodowej, niewielkie obiekty kultu religijnego czy służące utrzymaniu porządku. Do ich wykonania stosuje się różnorodne materiały konstrukcyjne. My skupiamy się na betonie i jego zastosowaniu w małej architekturze. Poznaj elementy małej architektury betonowej.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Beton napowietrzony
Beton napowietrzony
Beton poddaje się procesowi napowietrzania, aby podnieść jego mrozoodporność. Odbywa się to poprzez dodanie odpowiednich domieszek. Jakie rodzaje domieszek napowietrzających są dostępne? Kiedy je stosować? Jakie właściwości ma napowietrzony beton? O tym piszemy w poniższym artykule.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny
Beton ekspansywny to nowoczesny materiał budowlany, będący alternatywną choćby dla stali czy drewna. Jego zastosowanie pozwala na wznoszenie konstrukcji w innej zupełnie technologii. Czym jest beton ekspansywny, jakie ma właściwości i gdzie się go stosuje? – więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton jamisty
Beton jamisty
Beton jamisty to jeden z tzw. betonów specjalnych. Charakteryzuje się dużą porowatością struktury, wodoprzepuszczalnością oraz lekkością. Przeczytaj, z jakich składników produkuje się beton jamisty, jakie ma właściwości oraz zastosowania.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Beton lekki
Beton lekki
Materiał ten – jak sama nazwa wskazuje – doskonale sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wytrzymały wyrób o niskiej wadze. Z czego powstaje lekki beton? Jaki jest jego skład, a tym samym właściwości. Gdzie można go zastosować? – o tym piszemy w poniższym artykule.
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny SCC
Beton samozagęszczalny (SCC) nie wymaga wibrowania podczas układania. Posiada zdolność rozpływu w szalunku pod własnym ciężarem, zachowując cechy tradycyjnego betonu. Zobacz, jak powstaje beton SCC, jakie ma właściwości i gdzie znajduje zastosowanie.
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Wszystkie kolory betonu – wywiad z mgr. inż. Krzysztofem Kuniczukiem, właścicielem firmy Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych
Czy beton może być piękny i wzbudzać zachwyt? - zapraszamy do lektury wywiadu ze znawcą i pasjonatem betonu Krzysztofem Kuniczukiem.
Beton posadzkowy
Beton posadzkowy
Ze względu na swoje przeznaczenie beton posadzkowy musi wyróżniać się większą wytrzymałością niż beton konstrukcyjny czy dekoracyjny. Jaki jest skład betonu na posadzkę? Z jakich składników się go produkuje? Jakie ma właściwości? W tym artykule przybliżamy beton posadzkowy.

Komentarze

brak komentarzy…