• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Magazynowanie domieszek do betonu

Poznaj zasady właściwego magazynowania domieszek do betonu. Jakie warunki muszą być spełnione, aby substancje te zachowały swoje właściwości i skuteczność?
Magazynowanie domieszek do betonu

Domieszki do betonu

Domieszki to produkty chemiczne powstałe w mniej lub bardziej skomplikowanym procesie technologicznym, które dodane do betonu zmieniają jego właściwości. Zależnie od zastosowanej domieszki modyfikowana jest konsystencja betonu, wzrasta jego mrozoodporność, przyspiesza proces twardnienia. Najpopularniejsze domieszki to substancje uplastyczniające, upłynniające, napowietrzające, przyspieszające twardnienie lub wiązanie, opóźniające wiązanie, modyfikujące lepkość.

Domieszki mają zazwyczaj postać substancji płynnych, nadających się do pompowania. Warto przyjrzeć się sposobom magazynowania i przechowywania domieszek.

Utrzymanie pożądanych właściwości, skuteczności domieszek możliwe jest przy zachowaniu odpowiednich warunków podczas przechowywania, jak i transportu czy dozowania.

Negatywnie na jakość domieszek wpłynąć może zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, działanie promieni słonecznych, wprowadzenie zanieczyszczeń, bakterii, innych związków chemicznych. Wszystkie te czynniki mogą oddziaływać negatywnie na związki chemiczne, z których składają się domieszki.

Jak przechowywać domieszki?

Domieszki przechowuje się w szczelnych, czystych pojemnikach. Zbiorniki i pompy powinny być umieszczone w izolowanym, wentylowanym i ogrzewanym zimą pomieszczeniu.

Dobrze, aby magazyn domieszek znajdował się jak najbliżej mieszalnika.

Dla bezpieczeństwa pomieszczenie z domieszkami powinno być zamykane, a dostęp do domieszek powinny mieć wyłącznie osoby upoważnione.

Zbiorniki powinny być zawsze szczelnie zamknięte.

Pojemniki przeznaczone do przechowywania domieszek muszą posiadać właściwe atesty i dopuszczenia do składowania w nich substancji chemicznych.

Przy planowaniu i budowie magazynu domieszek trzeba uwzględnić uwarunkowania środowiskowe oraz inne przepisy związane z BHP i ochroną środowiska.

Zbiorniki powinny być czyszczone przy każdej wymianie domieszek.

Podobne zalecenia dotyczą dozowania domieszek chemicznych. Instalacje dozujące (przewody, węże, pompy, urządzenia odmierzające) powinny być chronione przed mrozem i nadmiernym nagrzaniem. System dozowania i pomiaru muszą być regularnie czyszczone i konserwowane.

Na rynku dostępne są specjalne kontenery przeznaczone na dodatki chemiczne. Posiadają na stałe wbudowane zbiorniki o pojemności od 1500 litrów do nawet 48 000 litrów. Mogą być wyposażone w boczne drzwi, ułatwiające szybki przeładunek zbiorników.

Czyszczenie zbiorników na domieszki

W celu utylizacji resztek domieszek i wody zużytej do mycia zbiorników warto zatrudnić specjalistyczną firmę.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…