• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Masy KMB – hydroizolacje

Masy KMB, nazywane również PCMB, to specjalistyczne masy hydroizolacyjne, doskonale chroniące przed wodą i wilgocią. Stosowane do izolacji fundamentów i innych elementów konstrukcyjnych pozwalają uzyskać bezspoinową powłokę. Poznaj działanie i zastosowanie mas KMB.
Masy KMB – hydroizolacje

Określenie produktu masa KMB pochodzi od niemieckiej nazwy Kunststoffmodifizierte Bitumen-Dickbeschichtung. Z kolei po wprowadzeniu Normy EN 1504-2 pojawiła się alternatywna nazwa PMBC (Polymer modified bituminous thick coatings for waterproofing).

Masa KMB - właściwości

Masa KMB jest grubowarstwową, polimerowo-bitumiczną substancją. Charakteryzuje się dużą elastycznością, odpornością na opady atmosferyczne oraz agresywne wody znajdujące się w gruncie. Wytrzymuje działanie wody pod wysokim ciśnieniem.

Bardzo szybko uzyskuje swoje właściwości hydroizolacyjne – już kilka godzin po nałożeniu, co znacznie przyspiesza i usprawnia prace budowlane.

Posiada także zdolność mostkowania rys w temperaturze do -5ºC.

Masa KMB nie degraduje styropianu i warstw termoizolacji na fundamencie.

Rodzaje mas KMB

Dostępne są masy:

  • jednoskładnikowe
  • dwuskładnikowe.

Masy jednoskładnikowe dzięki swojej formule, są gotowe do użycia od razu po otwarciu opakowania, co eliminuje potrzebę mieszania z innymi składnikami. Są zatem prostsze i szybsze w użyciu. Masy te wiążą przez wysychanie. Zależnie od warunków pogodowych proces ten może się wydłużyć do kilkunastu godzin. Masy jednoskładnikowe są droższe oraz mają większe zużycie, zależnie od producenta będzie to ok. 1,5 kg/m2

Masy dwuskładnikowe zawierają dodatek proszkowy w postaci mieszaniny modyfikowanych cementów. Znacznie szybciej wiążą i schną, kolejne warstwy można nakładać już po kilku godzinach. Jednocześnie po przygotowaniu produktu, połączeniu obu składników, czas na jego wykorzystanie jest ograniczony (wynosi ok. 90 minut), bowiem masa automatycznie zaczyna wysychać.

Źródło: hydrobariera.pl

Masa KMB – zastosowanie

Masę KMB stosuje się przede wszystkim do izolacji:

  • fundamentów,
  • płyt fundamentowych
  • ścian piwnic od strony napierania wody.

Wykorzystywana jest także w uszczelnianiu międzywarstwowym na balkonach i tarasach, a także w przyklejaniu płyt termoizolacyjnych do ścian fundamentów.

Masa KMB może być zastosowana na różnorodnych podłożach, jak choćby beton, żelbet, jastrych cementowy, mur, tynk tradycyjny, cementowy lub cementowo-wapienny, mur z cegły, kamienia, piaskowca, bloczków betonowych, betonu komórkowego.

Sprawdza się na powierzchniach poziomych i pionowych.

Układanie masy MKB

Masę uszczelniającą nakłada się na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Podłoże musi być suche, wysezonowane, pozbawione szronu, lodu, nie zmrożone, powinno być równe, jednorodne, nośne, wolne od luźnych elementów, czyste i pozbawione środków antyadhezyjnych (olejów).

Monolityczne powierzchnie wykonane z betonu powinny być umyte myjką wysokociśnieniową w celu otwarcia gniazd żwirowych, usunięcia środków antyadhezyjnych i mleczka cementowego.

Masę układać można ręcznie lub metodą natryskową.

W przypadku metody ręcznej zaleca się układać kolejne warstwy prostopadle do poprzedniej. Do układania masy używa się metalowej pacy. Bardzo istotne jest nałożenie określonej grubości masy. W uzyskaniu równej powłoki o wymaganej grubości pomocne może być narzędzie, jakim jest grzebień inspektorski. Schodkowo ułożone zęby posiadają oznaczenia wysokości w mm, dzięki czemu łatwo zmierzyć wysokość układanej warstwy masy.

Przy nakładaniu masy metodą natryskową dopuszcza się nakładanie powłoki w jednej warstwie. Jednak grubość nakładanej warstwy jednorazowo nie powinna przekraczać 2-3 mm.

O wyborze konkretnej masy przesądza wiele czynników – warunki pracy, ograniczenia czasowe, budżet inwestycji, oczekiwany efekt końcowy. Najważniejsze, aby niezależnie od wyboru przestrzegać zaleceń aplikacyjnych producdenta, aby zapewnić długotrwałą i skuteczną ochronę przed wodą.

Fot. budogram.pl

Treści powiązane

Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik stosowany jest w branży budowlanej jako materiał izolacyjny. Jego właściwości gwarantują solidne zabezpieczenie izolowanych elementów, a działanie wody czy innych substancji nie wpływa negatywnie na obszary pokryte polimocznikiem. Sprawdzamy, gdzie najczęściej wykorzystuje się polimocznik i jakie ma właściwości wyróżniające go od innych materiałów izolacyjnych.
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma fundamentów
Izolacja pozioma ma na celu uchronienie fundamentów przed naciąganiem wody, podciąganiem wody z gruntu w górę budynku. Dowiedz się, z jakich materiałów wykonuje się izolację poziomą oraz jak poprawnie należy ją wykonać.
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Hydroizolacja na żelbetowych dachach silosów
Elektrownie węglowe, będące kluczowym elementem wielu systemów energetycznych, składają się z różnorodnych budynków pełniących różne funkcje, takich jak kotłownie, silosy, chłodnie kominowe czy stacje transformatorowe. Jakiekolwiek uszkodzenia i awarie tych struktur mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i środowiska. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem i szybka reakcja na potencjalne problemy są niezbędne, aby zapobiegać katastrofom.
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płynna izolacja płaskiego dachu
Płaski dach to rozwiązanie architektoniczne w nowoczesnych budynkach, obiektach o kubicznej formie. Konstrukcja płaskiego dachu wymaga starannego projektu, wyboru materiałów wysokiej jakości, dużych umiejętności wykonawczych. Na szczególną uwagę zasługuje jego ocieplenie i hydroizolacja oraz sprawny system odbierający wodę opadową.
Izolacja pionowa fundamentów
Izolacja pionowa fundamentów
Fundamenty – z racji swojej lokalizacji - w sposób szczególny narażone są na działanie wody i wilgoci. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich zaizolowanie. Dowiedz się, na czym polega pionowa izolacja fundamentów oraz jakie materiały wykorzystuje się do jej wykonania.

Komentarze

brak komentarzy…