• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Miejsce parkingowe – wymiary

Projektowanie miejsc parkingowych musi odbywać się z uwzględnieniem bezpieczeństwa i komfortu użytkowników. Dowiedz się, jakie minimalne wymiary miejsc parkingowych określają przepisy oraz jak duże powinno być miejsce parkingowe przewidziany dla osób niepełnosprawnych lub usytuowane w garażu podziemnym.
Miejsce parkingowe – wymiary

Wymiary miejsca parkingowego – przepisy

Przepisy dotyczące zasad projektowania i usytuowania miejsc parkingowych reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Jako że prawo nie działa wstecz, znaleźć można wiele miejsc parkingowych, które nie spełniając wytycznych rozporządzenia. Przykładowo dawno budowanemiejsca parkingowe przy centrach handlowych, choć niekiedy dość wąskie i utrudniające wysiadanie, nie są dostosowane do obecnie obowiązujących przepisów. Działanie takie ma charakter jedynie dobrowolny, służący poprawie komfortu użytkowników.

Nowo budowane miejsca parkingowe muszą spełniać wymagane warunki techniczne.

Miejsce parkingowe standardowe – wymiary

Zgodnie ze wspomnianym powyżej rozporządzeniem, miejsce parkingowe dla samochodów osobowych powinno mieć minimalne wymiary:

  • szerokość – 2,5 metra
  • długość – 5 metrów.

Miejsca parkingowe usytuowane wzdłuż jezdni, przeznaczone do tzw. parkowania równoległego, powinny mieć wymiary:

  • szerokość – 2,5 metra (przy zapewnieniu dostępu do ciągu pieszo-jezdnego, w przeciwnym razie – 3,6 metra).
  • długość – 6 metrów.

Rys. inspekcjadomu.pl

Wymiary dla samochodów ciężarowych wynoszą:

  • szerokość – 3,5 metra
  • długość – 8 metrów

a dla autobusów:

  • szerokość – 4 metry
  • długość – 10 metrów.

Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych

Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych musi gwarantować swobodę przemieszczenia się pasażera lub kierowcy choćby na wózek inwalidzki a następnie manewrowanie wózkiem wokół pojazdu. Dlatego dla tej grupy osób projektuje się miejsca parkingowe o wymiarach:

  • szerokość – 3,6 metra
  • długość – 5 metrów.

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych muszą posiadać oznakowanie pionowe składające się z dwóch poniższych znaków:

Rys. inspekcjadomu.pl

a także oznakowanie poziome w postaci namalowanego kształtu białej koperty na niebieskim tle.

Jeśli więc miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych nie posiada oznakowania pionowego nałożenie mandatu karnego za bezprawne skorzystanie z tego miejsca jest nieprawidłowe.

Odległość miejsca parkingowego od okien budynku

Lokalizacja miejsc parkingowych w odniesieniu do okien budynków jest niezwykle istotna ze względu na komfort mieszkańców oraz zminimalizowanie ilości wdychanych spalin. Chodzi także o kwestie hałasu przy uruchamianiu i manewrowaniu pojazdami. Pod uwagę bierze się ryzyko włamań w przypadku samochodów zaparkowanych zbyt blisko okien.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa następujące odległości, jakie musza być zachowane przy sytuowaniu miejsc parkingowych:

  • minimalna odległość miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosi 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie
  • minimalna odległość miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosi 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie.

Przewidziano kilka odstępstw od tych przepisów. Zachowanie wspomnianych odległości nie obowiązuje w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku lub w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie zagrodowej, jeżeli stykają się one z niezadaszonymi parkingami dla samochodów osobowych na sąsiedniej działce.

Miejsca parkingowe w garażu podziemnym

W garażach podziemnych wymiary miejsc parkingowych pozostają takie same. Dochodzi dodatkowy parametr – wysokość, która w świetle konstrukcji wynosić musi 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m.

Zachowana musi być także odpowiednia odległość od ścian czy słupów znajdujących się w garażu podziemnym, gwarantująca komfortowe wsiadanie czy wysiadanie z pojazdu. W związku z tym odległość między dłuższą krawędzią stanowiska postojowego a:

  • ścianą powinna wynosić co najmniej 0,3 m
  • słupem powinna wynosić co najmniej 0,1 m pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…