• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Prawo budowlane – zmiany 2024

1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Prawo budowlane – zmiany 2024

Nowe zapisy odnoszą się do szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Znowelizowane zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Druga nowelizacja dotyczy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r., poz. 1225).

Zmiany uchwalono w październiku 2023 r.

Nowelizacja w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

Zmiana ta jest szczególnie istotna dla projektantów.

W nowelizacji przepisów ujednolicono i doprecyzowano sposób obliczania powierzchni całkowitej i powierzchni zabudowy budynku.

Według nowych przepisów powierzchnię zabudowy budynku pomniejsza się o powierzchnię części zewnętrznych budynku, takich jak: tarasy naziemne i podparte słupami, gzymsy, balkony oraz loggie.

Wprowadzono precyzyjną regulację w zakresie wyznaczania powierzchni całkowitej budynku - pomniejsza się ją o powierzchnię tarasów, balkonów i loggii.

Nałożony został także obowiązek umieszczenia w projekcie technicznym analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych. Są to zmiany dotyczące akustyki, które są związane z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Będzie ona wymagana dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego z dwoma lokalami, budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej lub budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Nowe warunki techniczne 2024

Wprowadzone w przepisach zmiany mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Nowe przepisy uderzą szczególnie w te firmy, które realizowały inwestycje budowlane oddając do użytku mieszkania i osiedla niefunkcjonalne, niewygodne do życia. Nowe zapisy mają podnieść standardy mieszkaniowe, poprawić komfort mieszkańców, wygodę korzystania z infrastruktury, przewidują także obowiązkowe rozwiązania dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

Zgodnie z nowymi przepisami lokal użytkowy w budynku nie może posiadać mniejszej powierzchni użytkowej niż 25 m2. Dopuszczalne są mniejsze lokale, ale tylko wówczas, kiedy znajdują się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej i posiadają bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Powyższe zapisy nie dotyczą budynków zbiorowego zamieszkania (np. hotel, motel, pensjonat) oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych.

Mniejsze lokale mogą powstać w budynkach, dla których przed dniem 1 kwietnia 2024 r. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy, a organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu albo złożono oświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Większa odległość zabudowy

Zmiana dotyczy budynków o wysokości ponad 4 kondygnacji naziemnych. Niezależnie, czy ściana zwrócona do granicy działki będzie posiadała drzwi lub okna lub nie, odległość takiego budynku od granicy działki nie może być mniejsza niż 5 m. Z kolei balkon w takim budynku nie może się znajdować bliżej niż 3 m od granicy działki.

W przypadku budynków magazynowych lub produkcyjnych o powierzchni powyżej 1000 m2 między ich ścianami a ścianami istniejącego budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego będzie musiała zostać zachowana odległość co najmniej 30 m.

Więcej zieleni

Jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje inaczej, na działkach budowlanych przeznaczonych pod budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych, budynków opieki zdrowotnej (z wyjątkiem przychodni oraz budynków oświaty i wychowania) co najmniej 25% powierzchni działki należy urządzić jako teren biologicznie czynny.

Z kolei na działkach przeznaczonych pod publicznie dostępny plac o powierzchni powyżej 1000 m2 co najmniej 20% jego powierzchni należy urządzić jako teren biologicznie czynny.

Te zapisy prawne mają przeciwdziałać tzw. betonozie powszechnej w naszym otoczeniu. Każdy inwestor musi przygotować określoną część przestrzeni swojej nieruchomości w taki sposób, aby mogły na niej naturalnie rosnąć roślinny - drzewa, krzewy, trawnik.

Uporządkowanie miejsc parkingowych

Obecnie liczba miejsc postojowych przewidzianych dla osób niepełnosprawnych, które mogą być zbliżone bez ograniczeń do okien budynków, stanowić będzie jedynie 6% ogólnej liczby miejsc parkingowych (ale nie mniej, niż 1).

Dotychczas możliwość lokowania uprzywilejowanych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych bezpośrednio pod oknami mieszkań była powodem do nadużyć. Dochodziło do sytuacji, że przy wielu inwestycjach takie miejsca parkingowe zaczęły dominować, bowiem względem nich nie było obostrzeń w zakresie lokalizacji.

Więcej intymności na balkonie

Jeśli balkony sąsiednich lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym znajdują się na jednej płycie balkonowej, stosuje się między tymi balkonami pełne oddzielenie pionowe w postaci stałej przegrody. Przegroda taka musi mieć wysokość min. 2,2 m, a szerokość 2 m (lub tyle, ile wynosi szerokość balkonu). Ponadto przepuszczalność światła musi się znajdować w przedziale 30-50 %.

Ciszej w domu i mieszkaniu

Drzwi wejściowe do mieszkania z klatki schodowej lub korytarza komunikacji ogólnej powinny mieć izolacyjność akustyczną nie mniejszą niż 37 dB.

Ściany wewnętrzne i stropy oddzielające lokale mieszkalne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym powinny spełniać wymagania akustyczne jak dla przegród między lokalami mieszkalnymi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym określone w Polskiej Normie dotyczącej wymaganej izolacyjności akustycznej przegród w budynkach.

Osiedla z miejscami do rekreacji

Nowe przepisy określają minimalną powierzchnię placu zabaw w odniesieniu do liczby mieszkań w wielorodzinnym budynku mieszkalnym w zespole budynków. Wskazują wymagania w zakresie wyposażenia placów zabaw, ich nawierzchni oraz ogrodzenia.

Pojawia się także obowiązek przygotowania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami (dotyczy to budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub zespołu budynków wielorodzinnych, w którym znajduje się więcej niż 20 mieszkań).

Miejsca na wózki i rowery

W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych będzie obowiązek wygospodarowania pomieszczeń przeznaczonych na przechowywanie wózków i rowerów o powierzchni min. 15 m2. Dopuszczalna będzie realizacja oddzielnego budynku gospodarczego, wiaty lub altany o takim przeznaczeniu.

Oddzielne pomieszczenie dla osób ze szczególnymi potrzebami

Wymóg wygospodarowania pomieszczenia umożliwiającego przewinięcie osoby dorosłej ze szczególnymi potrzebami dotyczy budynków:

  • opieki zdrowotnej
  • administracji publicznej – o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m²
  • w których prowadzona jest działalność w obszarze kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym – o powierzchni użytkowej powyżej 10 000 m²
  • stacji paliw – o powierzchni użytkowej powyżej 300 m² (dotyczy stacji zlokalizowanych przy autostradzie lub drodze ekspresowej).

Fot. Freepik

Treści powiązane

Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Nowe prawo budowlane w 2023 roku
Od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie wiele zmian nowelizowanej ustawy o prawie budowlanym. Na jakie nowości należy się przygotować? Czy na nowych przepisach zyskają inwestorzy? Czy zostaną zminimalizowane obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlane czy nadzoru budowlanego?
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Czego nie można robić na własnej posesji?
Czego nie można robić na własnej posesji?
Wolnoć Tomku w swoim domku? Nie do końca. Przepisy jasno mówią, jakie działania podjęte na własnej działce mogą skutkować otrzymaniem mandatu.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Wycinka drzew na działce
Wycinka drzew na działce
Nie każde drzewo można bezkarnie usunąć z własnej działki. Zobacz, wycinkę których drzew konieczne trzeba zgłosić, a kiedy potrzebne jest zezwolenie. Gdzie złożyć wniosek? Poznaj przepisy regulujące wycinanie drzew.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?

Komentarze

brak komentarzy…