• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych

E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych

Co to jest e-CRUB

E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych - na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie - Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP - uzupełniany jest wykaz inżynierów czy projektantów posiadających potwierdzone uprawnienia i kwalifikacje. System zarządzany jest przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Funkcjonuje od 1 sierpnia 2022 roku.

E-CRUB pozwala w szybszy sposób wpisywać do rejestru osoby zdobywające uprawnienia budowlane, a tym samem szybciej z tych uprawnień korzystać i wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Zawiera także rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Zalety systemu e-CRUB

System e-CRUB posiada przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs. Integruje dane o fachowcach z potwierdzonymi uprawnieniami budowlanymi – gwarantuje dostęp do bazy kontaktów ponad 130 tys. inżynierów i architektów.

E-CRUB zawiera listę tylko tych osób, które wyraziły chęć udostępnienia swoich danych osobowych publicznie i przesłały do GUNB zgodę na ich wprowadzenie do systemu.

Upraszcza formalności związane z umożliwieniem rozpoczęcia wykonywania zawodu i sprawowania samodzielnych funkcji budowlanych poprzez integrację z systemami izb samorządu zawodowego. Osoby, które zostały wpisane do systemu e-CRUB nie muszą już przedkładać w urzędzie kopii decyzji o nadaniu uprawnień i zaświadczenia o przynależności do izby. Urzędy sprawdzą to w systemie e-CRUB.

Zwiększa skuteczność weryfikacji uprawnień.

Rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej pozwala ustrzec się przed osobami nierzetelnymi, niesolidnymi, dopuszczającymi się nieprawidłowości w zakresie swoich kompetencji budowlanych.

Kto może korzystać z e-CRUB?

E-CRUB jest platformą pomocną zarówno dla inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno‑budowlanej i nadzoru budowlanego. Urzędnicy mogą w łatwy sposób kontrolować i weryfikować uprawnienia osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Z kolei inwestorzy mogą wyszukiwać kontakty do inżynierów i projektantów, mając gwarancję, że są to osoby z potwierdzonymi kwalifikacjami i uprawnieniami budowlanymi.

Jakie dane w e-CRUB?

Użytkownicy wyszukiwarki po wybraniu określonych kryteriów uzyskują następujące dane:

  • imię i nazwisko
  • tytuł zawodowy (inżynier, magister inżynier, magister inżynier architekt)
  • tytuł lub stopień naukowy
  • miejsce zamieszkania (województwo)
  • dane korespondencyjne (podawane opcjonalnie)
  • nr decyzji lub nr uprawnień budowlanych
  • rodzaj uprawnień (projektowanie, kierowanie robotami budowlanymi lub oba)
  • zakres (pełen lub ograniczony, np. dla określonej wielkości obiektów)
  • dziedzina (architektura, konstrukcja, drogi, mosty, kolej, hydrotechnika, wyburzenia, elektryczna, telekomunikacja, sanitarna, technologia i organizacja budowy)
  • przynależność do izby samorządu zawodowego (przynależność jest wymagana do wykonywania zawodu)
  • dane identyfikujące decyzję o ukaraniu z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Treści powiązane

Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System SOPAB – cyfryzacja procedur budowlanych
System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to krok w kierunku cyfryzacji procedur administracyjnych w budownictwie. Kiedy zostanie wdrożony? Na czym ma polegać i jakie przyniesie korzyści? Przeczytaj więcej poniżej.
Elektroniczny dziennik budowy
Elektroniczny dziennik budowy
Przejście na elektroniczną formę dziennika budowy to kolejny krok w cyfryzacji procesu budowlanego. Jak wygląda elektroniczny dziennik budowy? Na czym polega jego prowadzenie? Poznaj zalety takiego sposobu dokumentowania budowy.
E-protokół kominiarski – nowe zasady
E-protokół kominiarski – nowe zasady
Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?

Komentarze

brak komentarzy…