• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Dokumenty przed rozpoczęciem budowy

Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy

Planując budowę domu często nie wiemy, od czego właściwie zacząć. Aby się do tego przedsięwzięcia przygotować, rozplanować prace, oszacować koszty warto wcześniej wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jakie kolejne kroki nas czekają, jakie skompletować dokumenty.

Dokumenty przed rozpoczęciem budowy

Przystępując do budowy należy zgromadzić następujące dokumenty:

  • wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli działka znajduje się na terenie objętym MPZP)
  • decyzja o warunkach zabudowy (jeśli nie ma MPZP)
  • mapa zasadnicza oraz do mapa celów projektowych
  • warunki oraz oświadczenia związanie z możliwością wykonania przyłączeń gazowych, wodociągowych, kanalizacyjnych itp.
  • decyzja o wyłączeniu gruntu spod użytkowania rolnego
  • opinia geotechniczna
  • pozwolenie na wykonanie zjazdu do działki z drogi publicznej
  • projekt domu jednorodzinnego
  • zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę
  • dziennik budowy
  • oświadczenie kierownika budowy
  • zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych.

Poniżej pokrótce omawiamy wybrane z nich.

Mapy, MPZP, warunki zabudowy

Punktem wyjścia jest posiadanie działki, na której jest możliwość wzniesienia budynku mieszkalnego.

Wybierając działkę należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (lub jeśli takiego nie ma, z warunkami zabudowy). Każda planowana inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

MPZP to dokument, który zawiera informacje o przeznaczeniu terenu danej działki – np. pod budownictwo jednorodzinne, mieszkaniowe, liniach zabudowy, ulicach, drogach głównych i lokalnych, granicach terenów chronionych, zasadach i warunkach podziału terenów na działki budowlane. Z MPZP dowiesz się, czy na wybranej przez siebie działce można wybudować dom, jak duży może on być, jaki dach będzie mógł mieć, o jakim kącie nachylenia, jaki będzie dojazd do nieruchomości. Znajdą się tam także informacje, czy w pobliżu danej działki mogą w przyszłości być wybudowane sklepy, markety, przychodnie, przedszkola czy główna droga.

Jeśli interesująca nas działka graniczy inną gminą, warto również sprawdzić jakie inwestycje są planowane na terenie tej gminy.

Konieczne jest także sprawdzenie dostępności mediów takich jak kanalizacja, woda, gaz.

Wypis i wyrys z MPZP musi zostać dołączony do wniosku o pozwolenie na budowę, jako część dokumentacji związanej z planowaną inwestycją.

Jeśli w miejscu, gdzie planujesz budowę nie uchwalono MPZP, musisz wnioskować o wydanie warunków zabudowy, czyli dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy.

Kupując działkę należy dokładnie sprawdzić w księdze wieczystej ewentualne obciążenia, które ciążą na nieruchomości, przechodzą one bowiem na nowego właściciela.

Bardzo istotna jest też weryfikacja statusu gruntu. Jeśli figuruje jako rolny lub leśny konieczne będzie wystąpienie o zmianę statusu działki, lub jej odrolnienie.

Mapa zasadnicza służy do celów informacyjnych, aczkolwiek może nie zawierać najświeższych danych, np. o trwających budowach. Wykonuje się ją zazwyczaj w skali 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000. Mapa zasadnicza powinna obejmować punkty sytuacyjno-wysokościowe:

  • osnowy geodezyjnej
  • przebiegu granic działek ewidencyjnych
  • numery ewidencyjne działek

istniejącą zabudowę:

  • budynki
  • obiekty
  • urządzenia budowlane, wraz z infrastrukturą
  • sieci uzbrojenia terenu

oraz obiekty topograficzne.

Mapę do celów projektowych można zamówić u geodety lub wykupić w miejscowym wydziale geodezji i zasobów geodezyjnych. To bardzo szczegółowa mapa, zawierająca aktualny stan obejmujący tereny sąsiednie w pasie około 30m dokoła działki. Zazwyczaj jest kopią mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000, ale dodatkowo sprawdzona i zaktualizowana dla potrzeb inwestycji.

Mapa taka zawiera klauzulę, że jest przeznaczona do celów projektowych i musi zawierać: linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i przeznaczeniu, linie rozgraniczające drogi i ulice oraz osie dróg i ulic, linie zabudowy, lokalizację zieleni, zwłaszcza wysokiej, wraz ze wskazaniem pomników przyrody czy krajobrazu, obiekty i urządzenia oraz inne szczegóły, które mogą mieć wpływ na zakres inwestycji, wskazane przez projektanta.

Warunki techniczne przyłączenia mediów

Konieczne jest uzyskanie uzgodnień do wykonania przyłączeń energetycznych, kanalizacyjnych, gazowych. Wnioski w odniesieniu do konkretnych mediów składa się w odpowiednich instytucjach – w lokalnym zakładzie wod-kan, u dostawcy prądu czy gazu. Zawierają one szczegółowe informacje dotyczące m.in. miejsca inwestycji, szacowanego zapotrzebowania na energię, wodę, gaz.

Opinia i badanie geotechniczne

Opinia geotechniczna to profesjonalna ocena bezpieczeństwa i stabilności proponowanej inwestycji budowlanej.

Budynki mieszkalne i gospodarcze jedno i dwukondygnacyjne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej. Obiekty zakwalifikowane do tej kategorii wymagają od inwestora sporządzenia fachowej opinii na temat gruntu i wód gruntowych. Nie jest konieczna jakościowa i ilościowa analiza gruntu.

Dlaczego jednak warto przeprowadzać badanie geotechniczne gruntu?

Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń konstrukcji, pękania ścian, zapadania się fundamentów. Badanie geotechniczne pozwala ustalić poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu. To parametry, które mają istotny wpływ na możliwości i przebieg inwestycji. Decydują o bezpieczeństwie domu, nośności podłoża. Rodzaj gruntu wpływa na stabilność budynku. Określony rodzaj gruntu nie wyklucza realizacji inwestycji, wiąże się z zastosowaniem innej technologii, która z kolei zwiększa koszty budowy.

Badanie polega na przeprowadzeniu specjalnych odwiertów.

Dokumentacja po przeprowadzonym badaniu zawiera:

  • analizę gruntową i zalecenia dotyczące budowy fundamentów
  • informacja na temat rodzaju gruntów i ich charakterystycznych parametrów i położenia względem siebie
  • dane określające nośność gruntów i ich odporność na duże obciążenia
  • informacje dotyczące występowania wód gruntowych i głębokości, na której się one znajdują,
  • analizę wpływu wód gruntowych na przeprowadzone w przyszłości prace ziemne (zwłaszcza przed rozpoczęciem budowy fundamentów, lub stawianiem podpiwniczenia)
  • informacje o ewentualnych zmianach poziomu wód gruntowych
  • zalecenia dotyczące ewentualnego odwodnienia terenu, na którym ma zostać przeprowadzona inwestycja.

Projekt domu

Wybór projektu to jedna z kluczowych decyzji inwestorskich. Dostępne są projekty gotowe, wymagające jedynie adaptacji na potrzeby konkretnej działki, usytuowania na niej. Można zlecić indywidualny projekt architektowi, który powstanie z uwzględnieniem naszych oczekiwań, marzeń, niepowtarzalnych pomysłów.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze, aby projekt wpisywał się w zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub ustalone warunki zabudowy. Musi też spełniać oczekiwania inwestora i gwarantować wybudowanie domu zgodnie z jego wymaganiami, gustami i możliwościami finansowymi.

Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy

Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy. Jego uzyskanie poprzedza złożenie wniosku, zawierającego dane inwestora, informacje na temat planowanej budowy, jak również projekt architektoniczno-budowlany, projekt zagospodarowania działki, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i inne. Na wydanie decyzji urząd ma miesiąc, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – dwa miesiące.

Zgłoszenie budowy to procedura bardziej uproszczona i mniej czasochłonna niż wnioskowanie o pozwolenie na budowę. Polega na wypełnieniu gotowego formularza, który zawiera szczegółowe informacje na temat inwestycji.

Przepisy prawa budowlanego jasno precyzują, jakie inwestycje wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a które jedynie zgłoszenia budowy organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Wprowadzone niedawno zmiany uprościły przepisy budowlane, wyłączając z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę wielu inwestycji.

Dziennik budowy

Dziennik budowy jest dokumentem rejestrującym przebieg robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.

Wpisy do dziennika budowy mogą być dokonywane tylko przez uczestników budowy, do których należą: inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, kierownik budowy, kierownik robót budowlanych, osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy, pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie – w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.

Obecnie funkcjonuje już elektroniczny dziennik budowy, choć jego stosowanie jest ciągle dobrowolne. Elektroniczny dziennik budowy pozwala na dokonywanie wszystkich wpisów poprzez aplikację lub stronę internetową, na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dostęp do niego możliwy jest po uprzednim zarejestrowaniu się w systemie i utworzeniu konta uczestnika procesu inwestycyjnego, uwierzytelnionego profilem zaufanym, e-dowodem lub poprzez konto w banku świadczącym usługę zaufania.

Oświadczenie kierownika budowy

Wszystkie inwestycje, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, muszą być realizowane pod nadzorem kierownika budowy. Kierownik budowy sprawuje pieczę nad poprawnością wykonania tych prac, ich przebiegiem zgodnie ze sztuką budowlaną, jakością wbudowanych materiałów, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania stawianej budowli.

Przejęcie obowiązków kierownika budowy następuje w drodze oświadczenia, które inwestor dołącza do zawiadomienia odpowiedniego organu o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które to roboty jest wymagane pozwolenie na budowę.

Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych

Jeśli masz już pozwolenie na budowę lub nie otrzymałeś sprzeciwu urzędu do zgłoszonej budowy, musisz powiadomić nadzór budowlany o planowanym terminie rozpoczęcia prac. Można tego dokonać elektronicznie, listownie lub osobiście. Wymóg złożenia zawiadomienia dotyczy inwestycji budowlanej, dla której wymagane jest pozwolenie na budowę oraz niektórych inwestycji, dla których wymagane jest zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych.

Za rozpoczęcie budowy uznaje się wykonanie prac przygotowawczych na terenie budowy, czyli: wytyczenia geodezyjne obiektów w terenie, wykonania niwelacji terenu, zagospodarowania terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy. Jeśli chcesz wykonać powyższe prace musisz wcześniej złożyć zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Zawiadomienie potrzebne jest nadzorowi budowlanemu do prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych. Pomaga także nadzorowi budowlanemu w kontroli budów w zakresie:

  • procesu budowlanego
  • zgodności realizowanego obiektu z przepisami budowlanymi i decyzją o pozwoleniu na budowę
  • weryfikacji uprawnień osób odpowiedzialnych za prowadzenie robót.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Odpady budowlane
Odpady budowlane
Prowadzenie budowy wiąże się z powstaniem ogromnej ilości odpadów. Odpowiednie ich zagospodarowanie, usunięcie czy utylizacja staje się problematyczne. Jak pozbyć się odpadów budowlanych? Które z nich można ponownie zagospodarować? Czy jest obowiązek segregacji odpadów budowlanych?
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Projekt domu – gotowy czy indywidualny?
Rozważamy wady i zalety kupna gotowego projektu domu lub zamówienia indywidualnego u architekta. Które rozwiązanie jest lepsze? Na jaką opcję się zdecydować?
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Elektroniczny dziennik budowy
Elektroniczny dziennik budowy
Przejście na elektroniczną formę dziennika budowy to kolejny krok w cyfryzacji procesu budowlanego. Jak wygląda elektroniczny dziennik budowy? Na czym polega jego prowadzenie? Poznaj zalety takiego sposobu dokumentowania budowy.
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo to alternatywa, jeśli dom nie jest podłączony do kanalizacji lub ścieki nie są utylizowane w przydomowej oczyszczalni. Jakich zasad należy przestrzegać, korzystając z szamba, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy – zakres obowiązków
Kierownik budowy to najważniejsza osoba nadzorująca przebieg inwestycji, organizująca prace na budowie. Przepisy określają, które inwestycje wymagają zatrudnienia kierownika budowy. Za co odpowiada kierownik budowy? Kto może pełnić taką funkcję?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie działki w świetle prawa
Ogrodzenie można pobudować w granicach własnej działki. Co to oznacza? Jakie mogą być odstępstwa od tego wymogu? Jak precyzyjnie określić granice działki?
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Bramy garażowe
Bramy garażowe
Poznaj popularne obecnie bramy garażowe. Zobacz, jakie są dostępne rodzaje bram, z jakich materiałów się je wykonuje i jaka brama najlepiej sprawdzi się w konkretnym zastosowaniu.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Ogród zimowy
Ogród zimowy
Ogród zimowy to zadaszona, przeszklona konstrukcja, najczęściej połączona z bryłą domu. To zatem dodatkowa przestrzeń do całorocznego relaksu, z rozległym widokiem na ogród, okolicę. Poznaj zalety ogrodów zimowych, zasady ich konstruowania i wskazówki ich urządzania.

Komentarze

brak komentarzy…