• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przyłącze energetyczne

Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.
Przyłącze energetyczne

Współcześnie trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, a tym samym światła, ogrzewania, ciepłej wody, sieci wifi, lodówki, pralki i długiej listy innych urządzeń, towarzyszących nam w codzienności. Wybudowanie domu bez dostępu do prądu jest również niemożliwe.

Przyłącze energetyczne

Przyłącze elektryczne jest urządzeniem lub zespołem urządzeń mających na celu połączenie sieci energetycznej niskiego napięcia z instalacją odbiorczą. Obejmuje zabezpieczenia głównego obiektu budowlanego oraz układ pomiarowy, służący do rozliczeń z Zakładem Energetycznym za dostawę energii elektrycznej.

Mówiąc prościej, to element instalacji, który łączy zewnętrzną sieć energetyczną z wewnętrzną instalacją domu. Przyłącze zapewnia przesył prądu między linią energetyczną a odbiorcą.

Na przyłącze energetyczne składa się kilka elementów:

  • złącze – miejsce podłączenia przyłącza do instalacji odbiorczej w budynku
  • licznik energii elektrycznej
  • wewnętrzna linia zasilająca – przewód odprowadzający prąd ze złącza do tablicy rozdzielczej
  • tablica rozdzielcza (rozdzielnica) – skrzynka rozpoczynająca domową instalację elektryczną, gdzie zamontowane są urządzenia zabezpieczające, jak i sterujące domową instalacją elektryczną.

Rodzaje przyłączy energetycznych

Dostępne są dwa rodzaje przyłączy energetycznych:

  • kablowe
  • napowietrzne.

W przypadku przyłącza kablowego budynek jest połączony z siecią energetyczną przy pomocy kabla naziemnego. Złącze jest najczęściej umiejscowione na granicy działki. Najczęściej ma postać skrzynki, w której umieszczony jest licznik oraz główne zabezpieczenia.

Przyłącze napowietrzne to obecnie rzadkość. Spotyka się je na terenach mało zurbanizowanych, tam, gdzie przebiega napowietrzna linia energetyczna. To rozwiązanie chociaż tańsze i łatwiejsze do wykonania, narażone jest na czynniki zewnętrzne, a tym samym uszkodzenia.

Ze względu na to, na jakim etapie powstawania domu wykonywane jest przyłącze, rozróżnia się także:

  • przyłącze stałe
  • przyłącze tymczasowe.

Stałe przyłącze to przyłącze docelowe. Za jego realizację pobierana jest jednorazowa opłata. Jeśli zostanie wykonane przed oddaniem domu do użytku, koszty energii do tego czasu są naliczane wg taryfy budowlanej.

Przyłącze tymczasowe wykonuje się w sytuacji, gdy nie zostały dopełnione wcześniej wymagane formalności, a rusza już budowa domu. Takie rozwiązanie wiąże się podwójną procedurą i opłatą, bowiem niezależnie należy wykonać przyłącze stałe.

Jak uzyskać przyłącze energetyczne?

Osoba ubiegająca się o przyłącze energetyczne musi złożyć u lokalnego dostawcy prądu wniosek o określenie warunków technicznych przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Formularz takiego wniosku jest zazwyczaj dostępny na stronie internetowej lub w biurach obsługi klientów.

We wniosku powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • nr działki, do której prąd ma zostać doprowadzony
  • charakter obiektu, który ma zostać przyłączony do sieci – np. budynek mieszkalny jednorodzinny
  • zapotrzebowanie na energię, czyli określenie mocy przyłączeniowej z uwzględnieniem ilości i rodzaju odbiorników prądu, mających znaleźć się w domu (np. kuchenka elektryczna, elektryczna instalacja grzewcza, elektryczne podgrzewacze wody, sprzęt RTV i AGD, itp.), bezpieczniej zamieścić we wniosku zawyżone parametry, aby uniknąć awarii w czasie zwiększonego poboru prądu przez urządzenia domowe
  • przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii.

Do wniosku dołącza się także:

  • plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, który będzie określał usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów
  • dokument stwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, na której ma być wykonane przyłącze energii elektrycznej w domu jednorodzinnym.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku jest równoznaczne z wydaniem warunków technicznych przyłączenia sieci energetycznej. Obejmują one szereg szczegółowych wytycznych, w tym m.in. rodzaj przyłącza (kablowe czy napowietrzne), moc przyłączeniową, miejsce, w którym będzie znajdował się licznik prądu, zakres niezbędnych zmian w sieci związanych z przyłączeniem, dane znamionowe urządzeń, instalacji i sieci oraz dopuszczalne graniczne parametry ich pracy, miejsce zainstalowania układu pomiarowo-rozliczeniowego, dopuszczalny poziom zmienności parametrów technicznych energii elektrycznej, rodzaj, a także usytuowanie zabezpieczenia głównego, dane znamionowe oraz wszelkie niezbędne wymagania w zakresie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej i systemowej i wiele innych.

Grupy energetyczne

Odbiorcy energii elektrycznej gospodarstw domowych zaliczani sią do jednej z grup:

Grupa IV - urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci o napięciu nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym niż 63 A

Grupa V - podmioty są przyłączane bezpośrednio do sieci rozdzielczej, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A

Grupa VI - podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci poprzez tymczasowe przyłącze elektryczne, które ma zostać zastąpione przyłączem docelowym lub podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane na czas określony (nie dłużej niż rok).

Składając wniosek należy wiedzieć, do której grupy zaliczają nas przepisy prawa Energetycznego.

Realizacja przyłącza energetycznego

Wykonanie przyłącza przez Zakład Energetyczny musi być poprzedzone podpisaniem umowy o przyłączenie, określającej termin realizacji przyłącza, wysokość opłaty za tę czynność, termin przeprowadzenia prób i odbiorów oraz miejsce rozgraniczenia własności sieci i instalacji pomiędzy zakładem energetycznym a odbiorcą.

Za wykonanie przyłącza odpowiada Zakład Energetyczny, na którego terenie znajduje się budynek. ZE pozostaje właścicielem przyłącza, po jego stronie leży konserwacja i wszelkie naprawy. Właściciel działki, na której znajduje się przyłącze elektryczne powinien zadbać o utrzymanie go w dobrym stanie.

Czas realizacji przyłącza może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Po wykonaniu przyłącza należ wykonać geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, będzie ona niezbędna do uzyskania zgody na użytkowanie budynku (oddania go do użytku).

Doprowadzenie prądu do budynku od skrzynki przyłączeniowej leży po stronie właściciela nieruchomości.

Wykonanie przyłącza nie jest równoznaczne z jego uruchomieniem. Uruchomienie ma miejsce po podpisaniu umowy z Zakładem Energetycznym o świadczenie usług dystrybucji energii lub umowy kompleksowej i zamontowaniu licznika energii elektrycznej.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Systemy alarmowe – bezpieczeństwo w domu
Poczucie bezpieczeństwa we własnym domu to absolutna konieczność. W czasach, gdy nie brakuje zagrożeń i nadużyć rozwiązaniem może być instalacja systemu alarmowego. Poznaj rodzaje systemów alarmowych oraz ich możliwości.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Nowa linia energetyczna Choczewo-Żarnowiec
Jedną z nowych linii energetycznych planowanych w najbliższych latach na Pomorzu jest linia Choczewo-Żarnowiec. Jej zadaniem – oprócz wzmocnienia systemu przesyłowego na północy Polski - będzie dodatkowo odbiór mocy z pierwszych elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Automatyka do bram
Automatyka do bram
Automatycznie otwierane bramy to niewątpliwie wygoda, komfort i obecnie niemal już standard. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości materiałów powoduje, że dostępne na rynku systemy automatyki do bram gwarantują niezawodność, bezpieczeństwo, skuteczne działanie niezależnie od warunków atmosferycznych.
Agregaty prądotwórcze
Agregaty prądotwórcze
Agregat prądotwórczy jest wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne. Poznaj rodzaje tych urządzeń. Sprawdź zastosowanie generatorów prądu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni agregat.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Przyłącze kanalizacyjne
Przyłącze kanalizacyjne
Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe
Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce
W najbliższym czasie mają powstać dwie elektrownie jądrowe w Polsce. Jaki jest przewidziany termin inwestycji? Gdzie zostaną wybudowane elektrownie? Dowiedz się także, jak działa elektrownia jądrowa i jakie są korzyści z takiego źródła energii.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.

Komentarze

brak komentarzy…