• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przyłącze kanalizacyjne

Jeśli w pobliżu działki, na której budowany jest dom, przebiega sieć wodociągowa lub kanalizacyjna, obowiązkiem jest się do niej przyłączyć. Realizacja przyłącza to inwestycja wymagająca wielu formalności, kilkuetapowych procedur. Jakie kolejne kroki należy wykonać? Jakie wnioski musi przygotować inwestor?
Przyłącze kanalizacyjne

W świetle przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przyłącze kanalizacyjne to przewód łączący wewnętrzną instalacje kanalizacyjną zakończoną studzienką w nieruchomości odbiorcy usług siecią kanalizacyjną, na odcinku od studzienki do sieci kanalizacyjnej.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek przyłączyć do sieci nieruchomość osoby ubiegającej się o przyłączenie nieruchomości do sieci, jeżeli są spełnione warunki przyłączenia określone w regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków uchwalonym przez gminę oraz istnieją techniczne możliwości świadczenia usług.

Natomiast koszty budowy przyłącza kanalizacji ponosi inwestor.

Realizacja przyłącza to wieloetapowa procedura. Poznaj kolejne kroki i wymogi formalne

Wniosek o wydanie wstępnej informacji technicznej

Wstępna informacja techniczna o możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków pozwoli określić, czy dana nieruchomość znajduje się w zasięgu miejskiej sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej i jakie są dostępne rozwiązania w zakresie możliwości doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z nieruchomości.

Wiosek o wydanie wstępnej informacji (zwany też zleceniem na opracowanie informacji technicznej) składa się w miejscowym przedsiębiorstwie wod-kan.

Określa się w nim lokalizację obiektu, rodzaj zabudowy (jednorodzinna, wielorodzinna, biurowa/handlowa, rozbudowa, nadbudowa, modernizacja, adaptacja, zmiana użytkowania obiektu), liczę budynków, orientacyjną liczbę lokali/mieszkańców, liczbę kondygnacji naziemnych, deklaruje się istnienie garażu podziemnego a także wskazuje zapotrzebowanie na wodę (ostatni element na tym etapie nie zawsze jest wymagany).

Do wniosku należy dołączyć kopię mapy zasadniczej w skali 1:500, projekt zagospodarowania terenu z zaznaczoną zabudową i układem drogowym dla nieruchomości, dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością lub oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

Jeśli nieruchomość nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej, należy wyjaśnić charakter i stan prawno-własnościowy istniejącego bądź planowanego dojazdu. W zależności od sytuacji wymagane mogą być: mapa ewidencyjna, wypis z rejestru gruntów lub inne dokumenty prawno-własnościowe.

Gdy wnioskodawca występuje w imieniu inwestora, należy dołączyć stosowne pełnomocnictwa.

Termin na wydanie informacji technicznej wynosi 20 dni od momentu złożenia wniosku.

Uzyskana od przedsiębiorstwa wod-kan informacja techniczna o możliwości przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej nie może być podstawą do wykonania przyłączy kanalizacyjnych, stanowi natomiast podstawę dla opracowania dokumentacji projektowej.

Wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia

Posiadając wstępną informację techniczną o możliwości przyłączenia do sieci należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych zaopatrzenia w wodę lub/i odprowadzania ścieków.

Będą w nich określone formalne i techniczne możliwości przyłączenia nieruchomości do sieci, wskazane najbliższe możliwe miejsca włączenia do sieci, parametry techniczne takiego miejsca oraz warunki, jakie muszą być spełnione do zaprojektowania i następnie wybudowania przyłączy.

Z wnioskiem takim może wystąpić osoba, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Wniosek zawiera dane inwestora (i ewentualnie pełnomocnika), określenie lokalizacji, tytuł prawny inwestora (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, dzierżawa), rodzaj obiektu budowlanego.

We wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia konieczne jest wskazanie zapotrzebowania na wodę (z podziałem na wodę do celów bytowych, technologicznych, przeciwpożarowych) i ścieki (z podziałem na ścieki bytowe i przemysłowe).

We wniosku określa się także powierzchnie dachów, terenów zielonych i utwardzonych.

Przedsiębiorstwa wod-kan mają ustawowo określone terminy na wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci:

• 21 dni - na wydanie warunków technicznych przyłączenia dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w tym znajdujących się w zabudowie zagrodowej,

• 45 dni - w pozostałych przypadkach,

których nieprzestrzeganie zagrożone jest karą pieniężną 500 zł za każdy dzień opóźnienia.

Wydanie warunków technicznych przyłączenia jest bezpłatne. Osoby zainteresowane nie poniosą również żadnych kosztów za aktualizację, zmianę, przeniesienie na inny podmiot, dokonanie odbioru przyłącza, wpięcie przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wszelkie zezwolenia z tym związane, które może wydawać konkretne przedsiębiorstwo wod-kan.

Warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej ważne są 2 lata od daty ich wydania. W tym okresie należy złożyć do zakładu projekt przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego, w celu jego uzgodnienia.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?

We wniosku należy wskazać dwie wartości:

Qdśr = x [m3/d] – średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę

Qhmax = x [l/s] – maksymalne godzinowe zapotrzebowanie na wodę

Oblicza się je z uwzględnieniem liczby mieszkańców oraz współczynników nierównomierności dobowej i godzinowej, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie przeciętnych norm zużycia wody (DZ.U. nr 8, poz. 70).

Opracowanie dokumentacji projektowej

Kolejnym etapem jest przygotowanie dokumentacji projektowej. Opracowuje się oddzielnie projekt sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz projekt przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych. Wykonanie projektów zleca się osobie posiadającej uprawnienia budowlane do projektowania sieci sanitarnych.

Sporządzony projekt techniczny zawiera:

  • wskazanie miejsca przyłącza na podstawie projektu architektonicznego domu
  • wytyczenie trasy przyłącza z zachowaniem odległości od istniejących rur i przewodów
  • określenie, jaka jest wymagana średnica przyłącza, wodomierza i potrzebne zawory
  • opis techniczny.

Aby zweryfikować, czy przyłącze nie koliduje w żaden sposób z uzbrojeniem podziemnym oraz pozostałymi elementami infrastruktury, należy do lokalnego zakładu wodociągowego i/lub kanalizacyjnego złożyć wniosek o uzgodnienie dokumentacji technicznej przyłącza.

Do wniosku dołączamy:

  • trzy egzemplarze projektu technicznego przyłącza
  • aktualne warunki techniczne wraz z danymi technicznymi
  • dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (np.: wypis z księgi wieczystej, odpis aktu notarialnego, umowa najmu, umowa dzierżawy, decyzja administracyjna, wypis z rejestru gruntów, postanowienie sądu, itp. lub oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane)
  • kserokopię mapy do celów projektowych z naniesioną trasą przyłączy (oryginał mapy do wglądu)
  • protokół z narady koordynacyjnej danego zakładu wodociągowego i/lub kanalizacyjnego dotyczącej uzgodnienia tras projektowanych przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych wraz z mapą do celów projektowych z naniesionymi trasami projektowanych przyłączy wodociągowych lub kanalizacyjnych (oryginały dokumentów do wglądu oraz ich kserokopie dołączone do każdego egzemplarza dokumentacji technicznej)
  • uzgodnienie z właścicielem lub właścicielami nieruchomości - podpis właściciela lub wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na projekcie lub dołączenie stosownego oświadczenia o zapoznaniu się z projektem przyłącza
  • kserokopię uprawnień projektanta
  • dwa egzemplarze wypełnionego i podpisanego porozumienia pomiędzy inwestorem a zakładem wodociągowym i/lub kanalizacyjnym
  • pełnomocnictwo do reprezentacji inwestora.

Zakład wod-kan ma 30 dni na uzgodnienie projektu przyłącza. Inwestor nie ponosi kosztów uzgodnienia. Uzyskanie pozytywnego uzgodnienia daje zielone światło do budowy przyłącza.

Budowa przyłącza i odbiór techniczny

Budowa przyłącza wymaga zgłoszenia zamiaru realizacji takiej inwestycji w lokalnym zakładzie wod-kan. Należy to wykonać co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy. W przypadku pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uzyskujemy zgodę na rozpoczęcie budowy przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego. Jest ona ważna przez 12 miesięcy od daty wydania. Jeśli w tym terminie nie wykonamy naszej inwestycji, będziemy musieli ponownie zgłaszać zamiar jej realizacji.

Budowa przyłącza od wodociągu do domu musi być wykonana zgodnie uzgodnioną dokumentacją. Prace związane z bezpośrednim podłączeniem przyłącza do wodociągu ze względu na bezpieczeństwo sanitarne wykonuje przedsiębiorstwo wodociągowe.

Zakład wod-kan dokonuje odbioru technicznego po ułożeniu rur w wykopie, przed ich zakopaniem. Weryfikowana jest zgodność robót z wydanymi warunkami technicznymi, uzgodnioną dokumentacją techniczną oraz sztuką budowania. Przed wpięciem do sieci wykonawca wykonuje próbę szczelności i dezynfekcję przyłącza oraz dostarcza inspektorowi nadzoru dokumentację powykonawczą, w tym:

  • szkic powykonawczy przyłącza wodociągowego
  • protokół kontroli i odbioru technicznego przyłącza wodociągowego
  • szkic geodezyjny wykonanego przyłącza wodociągowego wraz z potwierdzeniem złożenia do ośrodka geodezyjnego
  • dokumenty uzasadniające uzupełnienia i zmiany wprowadzone w trakcie wykonywania robót.

a następnie zgłasza gotowość do wykonania wcinki.

Przedstawiciele zakładu wod-kan. dokonują przepłukania przyłącza i montują wodomierz główny. Od tego momentu wykonawca ma 3 dni na zasypanie przyłącza i zagęszczenie gruntu, którego prawidłowość weryfikowana jest i dokumentowana przez uprawnionego geologa w okresie 3 miesięcy od daty podpisania protokołu kontroli i odbioru technicznego przyłącza.

Protokół kontroli i odbioru technicznego przyłącza (sporządzany w 3 egzemplarzach) podpisywany jest przez inwestora, wykonawcę, inspektora nadzoru oraz przedstawiciela danego zakładu wodociągowego i/lub kanalizacyjnego. Stanowi on podstawę do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków.

Treści powiązane

Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo to alternatywa, jeśli dom nie jest podłączony do kanalizacji lub ścieki nie są utylizowane w przydomowej oczyszczalni. Jakich zasad należy przestrzegać, korzystając z szamba, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych?
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB – rejestr uprawnień budowlanych
E-CRUB to Centralny Rejestr Uprawnień Budowlanych. Dowiedz się, jakie dane dostępne są w systemie, jakie korzyści daje dostęp do e-CRUB oraz kto może korzystać z bazy uprawnień budowlanych.
Przyłącze gazowe
Przyłącze gazowe
Gaz to popularne paliwo stosowane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, zasilania kuchenki czy kominka. Warunkiem korzystania w domu z gazu jest wykonanie przyłącza. Poznaj kolejne kroki, wymagane formalności niezbędne do podłączenia domu do sieci gazowej.
Odwodnienie liniowe działki
Odwodnienie liniowe działki
Zobacz, jak rozwiązać problem zalegającej wody opadowej na chodniku czy podjeździe do garażu. Dowiedz się, gdzie może mieć zastosowanie odwodnienie liniowe, z jakich składa się elementów, gdzie i kiedy warto je zamontować.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Zasobnik na ciepłą wodę
Zasobnik na ciepłą wodę
Zamontowanie zasobnika gwarantuje ciągły dostęp do ciepłej wody, w oczekiwanej temperaturze. To urządzenie sprawdzi się w tych domach, gdzie użytkownicy cenią sobie komfort nieprzerwanego dostępu do ciepłej wody. Poznaj rodzaje zasobników, ich parametry oraz korzyści z zastosowania.
Przyłącze energetyczne
Przyłącze energetyczne
Uzyskanie przyłącza energetycznego wiąże się ze spełnieniem kilku wymogów formalnych i uzyskaniem pozwolenia. Na jakim etapie budowy domu należy się tym zająć? Dowiedz się, jakie kroki należy wykonać, aby podłączyć się do sieci energetycznej.

Komentarze

brak komentarzy…