• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024

Przydomowe szambo to alternatywa, jeśli dom nie jest podłączony do kanalizacji lub ścieki nie są utylizowane w przydomowej oczyszczalni. Jakich zasad należy przestrzegać, korzystając z szamba, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych?
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024

Obowiązki właścicieli szamba

Na posiadaczach przydomowych szamb ciąży obowiązek ich opróżniania z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia oraz wylewania się nieczystości na powierzchnię terenu, do gruntu lub wód. Kontrola NIK z 2021 roku wykazała, że ok. 80 proc. nieczystości w Polsce trafia bezpośrednio do środowiska bez oczyszczenia.

Usługi opróżniania szamba wykonywane są przez:

  • gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych bądź
  • gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej.

Budowa szamba

Szambo może być zlokalizowane na terenie nieruchomości zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (określonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury). § 34 ust. 1 tego rozporządzenia precyzuje, że zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich sytuowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz na terenach zalewowych (chyba, że przez właściwy organ Wód Polskich została wydana inna decyzja na podstawie Prawa wodnego).

Zatem budowa szamba możliwa jest tylko w szczególnych sytuacjach. Zazwyczaj nie wymaga wydania decyzji o warunkach zabudowy (gdy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).

Kontrole szamba

W związku z tym, że lokalne władze mają obowiązek przygotować sprawozdanie o gospodarce nieczystościami, przeprowadzane są kontrole, sprawdzające, czy zbiorniki na ciekłe nieczystości są szczelne i regularnie opróżniane przez odpowiednie firmy.

Kontrola urzędnika odbywa się w asyście rzeczoznawcy posługującego się odpowiednim sprzętem. Odmowa wpuszczenia kontrolera wiąże się z nałożeniem kary w wysokości 5 tys. zł a nawet wezwaniem policji.

Urzędnicy weryfikują, czy właściciel nieruchomości, na której zlokalizowane jest szambo, dysponuje właściwą umową na usługę opróżniania szamba zawartą z odpowiednią jednostką gminną i czy posiada dowody zapłaty za te świadczenia.

Kontrole takie potrwają do sierpnia 2024 roku.

Jak samemu kontrolować szambo?

Częstotliwość opróżniania szamba ustala się na podstawie pojemności zbiornika i orientacyjnych wytycznych zużycia wody w gospodarstwie domowym. To dane szacunkowe, może się zdarzyć, że szambo napełni się szybciej, ale też w jakimś czasie wystarczy mniejsza częstotliwość wywozu nieczystości.

Aby nie generować zbędnych kosztów lub nie dopuścić do przepełnienia zbiornika i wydostania się ścieków na zewnątrz montuje się czujnik poziomu szamba. Składa się on z pływaka zamocowanego wewnątrz zbiornika oraz centralki z panelem sygnalizacyjnym odbierającej od niego sygnały. W momencie, gdy ścieki osiągną określony poziom alarmowy, wysyłany jest sygnał dźwiękowy i pojawia się odpowiednie oznaczenie na panelu. Od tego momentu przewidziany jest odpowiedni czas (wyliczony na podstawie średniego dziennego zużycia wody) na wezwanie służb i usunięcia nieczystości ze zbiornika.

Czujnik taki pomaga kontrolować poziom szamba i uniknąć przelania nieczystości ze zbiornika, co oprócz dużego dyskomfortu mieszkańców może rodzić również konsekwencje finansowe.

Treści powiązane

Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Budowa przydomowego szamba
Budowa przydomowego szamba
Jeśli w miejscu, gdzie budujemy dom, nie ma doprowadzonej kanalizacji, trzeba znaleźć inne rozwiązanie odprowadzania ścieków. Alternatywą jest budowa przydomowego szamba. Zobacz, czy konieczne jest pozwolenie na budowę do zrealizowania takiej inwestycji. Jakie są zasady i warunki budowy szamba przy domu.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Komentarze

brak komentarzy…