• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Ogrzewanie klimatyzacją

Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Ogrzewanie klimatyzacją

Klimatyzator kojarzy się przede wszystkim z urządzeniem przeznaczonym do schładzania powietrza w pomieszczeniu, uzyskiwania przyjemnego chłodu w upalne dni. Nowoczesne klimatyzatory potrafią działać również całkiem odwrotnie, wytwarzając i wydmuchując ciepło.

Klimatyzator z funkcją grzania świetnie się sprawdzi szczególnie w okresach przejściowych.

W chłodniejsze dni, kiedy nie uruchamiamy jeszcze centralnego ogrzewania, podgrzanie pomieszczenia klimatyzatorem pozwala uzyskać w krótkim czasie przyjemną temperaturę.

Jak klimatyzator ogrzewa pomieszczenie?

Funkcja grzania możliwa jest dzięki odwróceniu sposobu działania. Zimą jednostka wewnętrzna, umieszczona w domu czy mieszkaniu ogrzewa powietrze, natomiast zewnętrzny agregat chłodzi je (odbiera ciepło).

Uruchomienie funkcji grzania sprowadza się praktycznie do naciśnięcia odpowiedniego przycisku na pilocie. Następnie naszą rolą będzie ustawienie oczekiwanej temperatury, urządzenie automatycznie przystąpi do pracy, która pozwala uzyskać pożądane ciepło we wnętrzu.

Dodatkowo możemy - zależnie od posiadanego modelu – regulować siłę i kierunek nawiewu. Takie sterowanie również odbywa się z poziomu pilota.

Zaawansowane urządzenia pozwalają skorzystać z funkcji turbo lub „follow me”, polegającej na tym, że czujnik podczerwieni w pilocie wyczuwa obecność osoby lub mierzy temperaturę w sąsiedztwie i w tym kierunku wysyła strumień ciepłego powietrza.

Nocą sprawdzi się funkcja sleep, która powoduje nawiewanie ciepłego powietrza z mniejszą intensywnością, ale też obniża temperaturę w pomieszczeniu do poziomu odpowiedniego do snu. W tym trybie działanie urządzenia jest cichsze.

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

Ogrzewanie czy dogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem jest ekologiczne. Urządzenie oczywiście zużywa prąd, jednak nie generuje spalin, nie wytwarza smogu.

Klimatyzator pozwala w krótkim czasie uzyskać pożądaną, wyższą temperaturę pomieszczenia.

Większość klimatyzatorów posiada funkcję oczyszczania powietrza – jego użycie pozwoli oddychać w pomieszczeniu powietrzem pozbawionym wielu pyłków, będących składnikami smogu, ale też alergenów, wirusów, bakterii czy innych zanieczyszczeń.

Taki sposób ogrzewania lepiej sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Wydajność funkcji grzewczej klimatyzatora zależy od jego mocy i oczywiście temperatury na zewnątrz. Jako jedyne źródło ogrzewania w trakcie srogich zim klimatyzator może nie wystarczyć.

Czy ogrzewanie klimatyzatorm się opłaca?

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia ekologiczne, zużywające mniej prądu. Ogrzewanie domu tylko przy użyciu klimatyzatora w całym sezonie grzewczym może się okazać nieopłacalne i – jak wspomniano – niewydajne.

Oczywiście na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem klimatyzacją wpłynie źródło prądu – czy korzystamy jedynie z sieci energetycznej czy fotowoltaiki. Na zużycie energii wpłynie poziom energooszczędności domu, jakość termoizolacji.

***

Wśród producentów klimatyzatorów wskazać można firmy: Rotenso, Haier, Gree, Aux, Mitsubishi, LG.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Grzejniki konwektorowe
Grzejniki konwektorowe
Konwektory to rodzaje grzejników. Przeczytaj, na czym polega ich działanie. Jakie są zalety ogrzewania konwekcyjnego, gdzie można umieszczać konwektory i czy warto stosować grzejniki konwekcyjne.
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Fotowoltaika – kontrole instalacji u prosumentów
Przeprowadzane kontrole fotowoltaiki wynikają z zauważonych nadużyć, jakich dopuszczają się właściciele mikroinstalacji. Część prosumentów nie respektuje pewnych przepisów. Co obejmują kontrolę? Jakie nadużycia mają wyeliminować? Co grozi za niezgodne z przepisami użytkowanie fotowoltaiki?
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe to regulatory ilości ciepłej wody wpływającej do grzejnika, pozwalający sterować temperaturą pomieszczenia. Montowane są na zaworach doprowadzających wodę, a de facto są to całe zawory z głowicami termostatycznymi, umieszczone na każdym kaloryferze. Samoczynnie reagując na zmiany strat i zysków ciepła (np. uruchomienie kominka czy otwarcie okna) pozwalają utrzymać oczekiwaną w pomieszczeniu temperaturę.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki
Zdarza się, że pomimo działającego ogrzewania pomieszczenia wydają się niedogrzane. Jednym z problemów mogą być częściowo zimne kaloryfery. Jaka jest przyczyna? Co zrobić, aby w środku zimy przywrócić komfort termiczny? Jak sprawić, aby grzejnik grzał prawidłowo? Sprawdzamy, co może być przyczyną, że grzejnik jest ciepły tylko do połowy.
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Ogrzewanie płaszczyznowe w domu
Jaki wybrać rodzaj ogrzewania domu, to dylemat wielu inwestorów. Ma być ciepło, najlepiej tanio, estetycznie, przytulnie i ekologicznie. Jednym z rozwiązań jest ogrzewanie płaszczyznowe. Na czym polega? Jak wygląda instalacja i jakie daje korzyści? Więcej o ogrzewaniu płaszczyznowym przeczytasz poniżej.
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Zdalne sterowanie ogrzewaniem
Kontrolowanie pracy grzejników pozwala uzyskać oczekiwaną we wszystkich pomieszczeniach temperaturę a także zwiększyć efektywność systemu grzewczego i obniżyć koszty. System sterowania ułatwia codzienną obsługę ogrzewania, automatycznie sterując pracą urządzeń grzewczych zgodnie ze zmianą temperatury na zewnątrz, porą dnia czy harmonogramem wprowadzonym przez użytkownika.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.

Komentarze

brak komentarzy…