• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy jest wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne. Poznaj rodzaje tych urządzeń. Sprawdź zastosowanie generatorów prądu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni agregat.
Agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy, nazywane także prądnicą czy generatorem, to urządzenie, które zamienia energię mechaniczną na energię elektryczną. Służy do dostarczania zasilania elektrycznego w miejscach, gdzie brakuje stałego źródła energii elektrycznej lub w sytuacjach awaryjnych, gdy występuje przerwa w dostawie prądu.

Agregaty prądotwórcze są wygodnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne. Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego tak ważną sprawą jest zasilanie awaryjne. Generatory są źródłem zasilania z czasem podtrzymania nawet do kilku dni.

Ważne jest jednak prawidłowe użycie, obsługa i konserwacja agregatu prądotwórczego, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczne działanie.

Agregat prądotwórczy – budowa i działanie

Generator prądotwórczy składa się z:

  • silnika spalinowego
  • generatora (prądnicy) wraz z układem automatycznego wzbudzenia
  • regulatora prędkości obrotowej oraz napięcia generatora
  • układu sterowania, automatyki SZR (opcjonalnie) i rozruchu
  • analizatora sieci
  • systemu monitorującego pracę agregatu
  • rozdzielnicy
  • aparatury łączeniowej

Rozruch urządzenia trwa od kilku do kilkunastu sekund. Silnik spalinowy napędza generator elektryczny, wytwarzając prąd. Silnik może być zasilany różnymi paliwami, takimi jak benzyna, olej napędowy, gaz ziemny czy propan-butan.

Najwyższą jakością i trwałością cechują się agregaty prądotwórcze z prądnicami synchronicznymi napędzanymi wysokoprężnymi silnikami diesla o znamionowej prędkości obrotowej 1500 obr./min, chłodzone cieczą.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze z trzema rodzajami silników:

  • z dwu- lub czterosuwowym silnikiem benzynowym (o mocy 12–15 kW)
  • z silnikiem diesla (o mocy od kilku kW do kilku MW)
  • z silnikiem na gaz płynny.

Generatory dzielą się także na:

  • mobilne
  • stacjonarne
  • do zabudowy
  • zewnętrzne

Ze względu na rodzaj prądnic występują agregaty:

  • jednofazowe – do 10 kW
  • trójfazowe – od kilku kW do kilku MW
  • synchroniczne – do kilku MW

Agregaty można podzielić także w zależności na rodzaj sterowania nimi na:

  • ręczne
  • automatyczne
  • automatyczne z układem Samoczynnego Załączenia Rezerwy

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Generatory prądotwórcze są dostępne w różnych rozmiarach i mocach, aby można było dostosować je do różnych potrzeb.

Agregaty prądotwórcze mogą być wykorzystywane:

  • w domach i budynkach - agregaty prądotwórcze mogą być używane do zapewnienia zasilania w przypadku awarii sieci elektrycznej lub w miejscach, gdzie brakuje stałego źródła energii elektrycznej; mogą dostarczać prąd do podstawowych urządzeń domowych, takich jak lodówki, oświetlenie, ogrzewanie czy pompy wodne
  • na budowach i placach budowy, tam, gdzie potrzebne jest tymczasowe zasilanie elektryczne do narzędzi, maszyn i oświetlenia
  • w sektorze przemysłowym, wielu branżach, takich jak produkcja, rolnictwo czy usługi, agregaty prądotwórcze są wykorzystywane jako źródło awaryjne lub rezerwowe zasilanie elektryczne, aby uniknąć przestojów w pracy
  • w sektorze usługowym, głównie takich miejscach, jak hotele, restauracje, ośrodki wypoczynkowe czy szpitale, aby zapewnić ciągłe zasilanie elektryczne w przypadku awarii sieci
  • w rekreacji i na kempingu, na imprezach plenerowych, gdzie mogą dostarczać energię do namiotów, przyczep kempingowych, sprzętu rekreacyjnego i oświetlenia

Jaki agregat wybrać?

Wybór urządzenia powinien być dostosowany do potrzeb zasilanych odbiorników. W zależności od tego, co ma zasilić, należy dobrać moc agregatu.

Moc odbiorników wskazana jest na tabliczkach znamionowych każdego z nich lub instrukcji obsługi, aczkolwiek najlepiej jest dokonać pomiarów elektrycznych w momencie rozruchu poszczególnych urządzeń, co pozwoli określić szczytowe wartości obciążeń. Sumując moce wszystkich zasilanych agregatem odbiorników należy wybrać generator mocy o 20-30% wyższej niż łączne zapotrzebowanie zasilanych urządzeń.

Zasilanie awaryjne

Układ agregat prądotwórczy oraz zasilacz to połączenie gwarantujące zasilanie bezprzerwowe. Nawet najkrótszy czas potrzebny na rozruch agregatu może spowodować przerwę w zasilaniu, której uniknąć można dzięki wykorzystaniu energii zgromadzonej w baterii zasilacza awaryjnego.

Wiele urządzeń nie toleruje nawet milisekundowych przerw w dostawie energii elektrycznej, innym bardziej szkodzą długotrwałe przestoje, dlatego tak ważną sprawą jest zasilanie awaryjne.

To idealne rozwiązanie choćby w takich obiektach jak szpitale, banki, zakłady produkcyjne, lotniska, hotele.

Treści powiązane

Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?
Farmy wiatrowe
Farmy wiatrowe
Biopaliwa, źródła geotermalne, farmy wiatrowe czy ogniwa fotowoltaiczne – to energia jutra. W 2021 roku największy udział w produkcji energii z odnawialnych źródłach energii miały elektrownie wiatrowe. Sprawdzamy, jak powstaje energia z wiatru, gdzie zlokalizowane są największe elektrownie oraz jaki mają udział w łącznej produkcji energii.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?

Komentarze

brak komentarzy…