• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Ogród zimowy

Ogród zimowy to zadaszona, przeszklona konstrukcja, najczęściej połączona z bryłą domu. To zatem dodatkowa przestrzeń do całorocznego relaksu, z rozległym widokiem na ogród, okolicę. Poznaj zalety ogrodów zimowych, zasady ich konstruowania i wskazówki ich urządzania.
Ogród zimowy

Ogród zimowy (oranżeria) to przedłużenie domu. Może stanowić dodatkowy pokój, jadalnię, salon czy przydomowa szklarnię.

Budowa ogrodu zimowego

Ogród zimowy zbudowana jest w znacznej części z odpowiedniego szkła (szyb zespolonych powłoką termoizolacyjną), wypełniającego przestrzenie ścian i sufitu. Niekiedy zamiennie wykorzystuje się pleksiglas. Zastosowanie drzwi przesuwnych sprawi, że oranżeria latem będzie pełnić funkcje przeszklonego tarasu.

Szkielet oranżerii tworzy metal, drewno lub tworzywo sztuczne. Stosuje się także murowane konstrukcje z wbudowanymi wieloma oknami panoramicznymi. Fundamenty oranżerii wykonuje się ze zbrojonego betonu. Przy doborze materiałów uwzględnia się również (a może przede wszystkim) bezpieczeństwo użytkowników. Pod uwagę należy wziąć strefy obciążenia śniegiem, powiewów wiatru w danej lokalizacji, narażenie (szczególnie dachu) na uderzenia gradu.

O tym, jakie materiały zostaną wykorzystane do konstrukcji ogrodu zimowego decyduje to, czy ma to być przestrzeń do całorocznego użytkowania, czy jedynie sezonowa, od wiosny do późnej jesieni. Od tego bowiem zależy, czy wybrać materiały o większej izolacyjności oraz czy rozprowadzić w oranżerii ogrzewanie.

Gdzie umiejscowić oranżerię? Szczególnie korzystna jest lokalizacja pośrednia, np. południowo-wschodnia lub południowo-zachodnia. To gwarantuje, że nawet zimą będzie to pomieszczenie doświetlone, a w bezchmurne dni dodatkowo dogrzane promieniami słońca. Z kolei latem, w upalne dni jakaś część oranżerii nie będzie narażona na bezpośrednią ekspozycję na słońce.

Problematyczne może wydawać się przebywanie w takiej przestrzeni latem. Rozwiązaniem mogą być szyby przeciwsłoneczne, stosowanie zaciemniających zasłon, rolet, żaluzji, montaż klimatyzacji.

Istotna w oranżerii jest także dobrze skonstruowana wentylacja.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Instalacja ogrzewania w ogrodzie zimowym pozwoli na całoroczne korzystanie z tej przestrzeni. Podziwianie zaśnieżonego ogrodu w mroźny dzień z przytulnego, ciepłego wnętrza to jeden z powodów, dla których buduje się oranżerię. Rodzaj ogrzewania zależeć będzie od tego, czy ogród zimowy powstaje na etapie budowy domu, czy później.

Stosuje się najczęściej:

  • ogrzewanie podłogowe
  • grzejniki kanałowe
  • kominki czy tzw. kozy
  • promienniki ciepła
  • klimatyzatory z funkcją grzania.

Stopień nagrzania oranżerii zależy od upodobań mieszkańców. Jeśli ogród zimowy jest pomieszczeniem całorocznym, będącym w codziennym użytkowaniu, ciepło w jego wnętrzu powinno być zbliżone to temperatury w salonie czy innych miejscach domu.

Jeśli natomiast chcemy w oranżerii jedynie bezpiecznie przezimować rośliny – temperaturę należy dostosować do ich wymagań, a na pewno nie dopuścić do przemrożenia.

Oświetlenie ogrodu zimowego

To, jakie zastosujemy oświetlenie w oranżerii zależy od naszych preferencji. Ważne, aby w tej przestrzeni czuć się komfortowo, przytulnie, swobodnie.

Sprawdzą się tu zarówno tradycyjne lampy wiszące, boczne kinkiety, jak i lampy stojące. Światło we wnętrzu powinno być funkcjonalne i jednocześnie dekoracyjne, tworzące przyjazny nastrój, dobrą atmosferę.

Jak urządzić ogród zimowy?

Wszystko zależy od powierzchni oranżerii oraz jej przeznaczenia. Jeśli ma być całorocznym pokojem z widokiem na ogród, warto zadbać o wygodne meble, dekoracje, miejsca do przechowywania niezbędnych na co dzień przedmiotów. Więcej przytulności uzyskamy zdobiąc kanapy poduszkami, ciepłymi kocami, układając na podłodze dopasowane dywany czy chodniki.

Jeśli stawiamy na uprawę kwiatów – to one będą dominować. Dysponując ogrzewaną oranżerią można pokusić się nawet o egzotyczne odmiany. Doskonale sprawdzą się wszelkie palmy, kaktusy, bananowce, draceny, oleandry, kamelie, drzewka cytrynowe i pomarańczowe, ale też gardenie, storczyki, azalie, również bluszcze.

Zalety ogrodu zimowego

Odpowiednio przygotowane i wyposażone oranżerie mogą służyć przez cały rok. To trwałe, funkcjonalne przestrzenie, przygotowywane na wiele lat użytkowania.

Dają możliwość całorocznej uprawy roślin tropikalnych, relaksu wśród bujnej zieleni, gdy za oknem jest szaro i zimno.

Dostępne materiały pozwalają tworzyć różnorodne rozwiązania, ciekawe wizualnie konstrukcje, stanowiące ozdobę bryły domu.

Wśród producentów ogrodów zimowych wskazać można firmy: Tarasola, Palram, Aluhaus, Winter Gardens, Wintergarten, Altile.

Fot. tarasola.pl

Treści powiązane

Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Domowa sauna
Domowa sauna
Korzystanie z sauny to obecnie już nie tylko luksus podczas pobytu w eleganckim hotelu czy centrum odnowy biologicznej. Relaks niczym w spa możemy zapewnić sobie we własnym domu. Jaka jest oferta domowych saun? Ile kosztuje sauna w domu?
Okucia do drzwi i okien
Okucia do drzwi i okien
Okucia to metalowe mechanizmy, pozwalające na sprawne otwieranie, zamykanie czy rozszczelnianie okien lub drzwi balkonowych. Na co zwrócić uwagę wybierając okna lub drzwi tarasowe konkretnego producenta? Jakie są rodzaje okuć i jaką konkretnie pełnią funkcję?
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna a budowa domu
Powierzchnia biologicznie czynna to obszar, na którym mogą naturalnie rosnąć roślinny: drzewa, krzewy, trawnik. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek wygospodarowania określonego obszaru na powierzchnię biologicznie czynną. Dowiedz się, jakie są wymagania projektowe względem powierzchni biologicznie czynnej oraz jak się ją oblicza.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu
Oświetlenie ogrodu pełni funkcję zarówno dekoracyjną, jak i związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa poruszania się po posesji o zmroku czy nocą. Właściwe zaprojektowanie punktów świetlnych, dobór odpowiednich lamp, spójnych ze stylem domu i ogrodu, pozwala uzyskać niezwykłe efekty dekoracyjne. Poznaj rodzaje lamp ogrodowych, ich zastosowania oraz zasady tworzenia oświetlenia ogrodu.
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe
Wodne ogrzewanie podłogowe to jedno z możliwych rozwiązań grzewczych, które mają sprawić, że pomieszczenia będą ciepłe, przytulne i pozbawione widocznych kaloryferów. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Na czym polega jego instalacja i jakie korzyści daje taka technologia? Przeczytajcie w tym artykule.
Klimatyzacja w domu
Klimatyzacja w domu
Upalne lata dają w kość. Wysokie temperatury za oknem obniżają komfort przebywania również w pomieszczeniach. Doskonałym rozwiązaniem na upały jest zainstalowanie klimatyzacji. Jak uzyskać przyjemną temperaturę w domu? Jak dobrać odpowiedni system klimatyzacji? Jak dbać o klimatyzator, aby zachować jego wydajność i zdrowe powietrze w pomieszczeniu? Informacje na ten temat zbieramy w tym artykule.
Regulacja drzwi balkonowych
Regulacja drzwi balkonowych
Drzwi balkonowe nie działają poprawnie? Może wymagają regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie ustawić je w pozycji poziomej i pionowej, aby równo przylegały do ościeżnicy. Sprawdź, kiedy warto regulować drzwi balkonowe i na jakie nieprawidłowości zwrócić uwagę.
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy
Warunki zabudowy to dokument dokładnie określający możliwość zagospodarowania terenu i zabudowy. W jakich sytuacjach jest konieczny? Kiedy i gdzie należy wnioskować o decyzję w sprawie warunków zabudowy.
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni – wydajne ogrzewanie
Promienniki podczerwieni to alternatywa dla pomieszczeń ogrzewanych prądem. Poznaj rodzaje promienników, zobacz, gdzie mogą być wykorzystywane. Sprawdź zalety takiego ogrzewania i wybierz najbardziej odpowiedni promiennik podczerwieni.
Ogrzewanie klimatyzacją
Ogrzewanie klimatyzacją
Większość klimatyzatorów wyposażonych jest obecnie w funkcję grzania. Czy warto korzystać z klimatyzatora jako dodatkowego źródła ciepła? Jakie funkcje będą przydatne? Jak ustawić klimatyzator, aby uzyskać pożądany efekt?
Instalacja elektryczna w ogrodzie
Instalacja elektryczna w ogrodzie
W pełni funkcjonalny ogród to nie tylko ciekawie zaaranżowane rośliny, ale też elementy architektury ogrodowej i przydatne instalacje, w tym elektryczna. Pozwala ona na korzystanie w ogrodzie z różnych urządzeń, umiejscowienie punktów świetlnych. Jak bezpiecznie rozprowadzić instalację elektryczną w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy jej planowaniu?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Regulacja okien na zimę
Regulacja okien na zimę
W większości nowoczesnych okien jest możliwość ustawiania ich w trybie zima-lato. Dlaczego warto dostosowywać szczelność okna do pory roku? Czy można to zrobić samemu? Jakie będą potrzebne narzędzia i jak poprawnie przeprowadzić regulację?

Komentarze

brak komentarzy…