• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Obowiązkowe czujki w domu – ochrona przeciwpożarowa

22 listopada 2024 roku zostało podpisane rozporządzenia nakładające obowiązek montażu w domach i mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu, jak również czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. Przepisy wchodzą w życie z początkiem grudnia.
Obowiązkowe czujki w domu – ochrona przeciwpożarowa

Decyzja szefa MSWiA ma na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców, zminimalizowanie wypadków zatrucia czadem, tak groźnego szczególnie w okresie grzewczym. MSWiA podaje, że każdego roku w Polsce w pożarach budynków lub innych obiektów budowlanych śmierć ponosi średnio 455 osób. Wartość ta utrzymuje się pomimo spadku ogólnej liczby pożarów.

- Chcemy tym sposobem dać mocny sygnał ze stron państwa, że czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę - podkreślił Tomasz Siemoniak.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Obowiązek montażu czujek dotyczy nowo budowanych domów. W budynkach już istniejących zmiany wprowadzane będą stopniowo do 1 stycznia 2030 roku.

§ 28a ust. 3 zmienianego rozporządzenia określa obowiązek wyposażenia pomieszczenia, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego i które wchodzi w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia życia ludzi ZL, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1 Wykrywacze gazu - Urządzenia elektryczne do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych - Część 1: Metody badań i wymagania eksploatacyjne.

Z kolei przepis § 28a ust. 4 wyłącza obowiązek stosowania autonomicznych czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których:

  • proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania (odizolowaną od tego pomieszczenia),
  • spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.

Czujki przeciwpożarowe – działanie

Czujki to elementy detekcyjne, których zadaniem jest wykrycie wydostającego się z instalacji dymu lub czadu.

Czujki dymu

Urządzenia te reagują w momencie wystąpienia charakterystycznych dla pożaru zjawisk chemicznych i fizycznych. W chwili wykrycia pożaru czujka wysyła sygnał alarmowy do centrali. Najczęściej stosowanym typem detektora dymu jest optyczna punktowa czujka dymu. Reaguje na światło rozpraszane przez cząstki dymu.

Dostępne są urządzenia przewodowe, podpięte do domowej instalacji elektrycznej lub bezprzewodowe, zasilane akumulatorem lub baterią.

Czujki tlenku węgla

Zadaniem tego detektora jest wychwycenie ulatniającego się niewidocznego dla ludzkich zmysłów, śmiertelnie niebezpiecznego tlenku węgla, czyli czadu. Działanie czujnika czadu opiera się na stałym monitorowaniu poziomu gazu w powietrzu, który może pojawić się przy słabym dostępie tlenu i niepełnym spalaniu np. z kuchenki gazowej, pieca węglowego, kotła gazowego, czy piecyka.

Kupując detektor tlenku węgla zwrócić uwagę należy na jego parametry techniczne, zwłaszcza certyfikat bezpieczeństwa. Atestowane czujniki czadu i gazu są nie tylko pewniejsze.

Czujnik tlenku węgla zamontować można na ścianie. Z uwagi na wyposażenie w sensor elektrochemiczny czujnik nie powinien być zasłaniany i zakrywany. Czułość sensora jest bardzo wysoka, tego typu detektor tlenku węgla potrafi zareagować bardzo szybko zanim tlenek węgla nam zaszkodzi i doprowadzi do zatrucia.

W momencie rozpoznania przekroczenia dopuszczalnej normy stężenia tlenku węgla w powietrzu uruchamia się alarm. Zależnie od modelu może to alarm dźwiękowy lub dodatkowo świetlny. To moment, kiedy niezwłocznie należy opuścić pomieszczenie i wezwać odpowiednie służby.

Czujniki działają niezależnie, mogą być jednak łączone w inteligentne systemy ochrony przeciwpożarowej.

Montaż czujek

Nie bez znaczenia na poprawne działanie czujek ma ich rozmieszczenie w przestrzeni domu.

Najlepiej umieścić czujki dymu na każdej kondygnacji domu. W przypadku wyboru jednej tylko czujki najlepiej umieścić ją na najwyższej kondygnacji – zwiększa to szansę wykrycia pożaru niezależnie od miejsca jego pojawienia się.

Zaleca się następujące rozmieszczenie czujek dymu:

  • w przypadku jednej kondygnacji podstawową czujkę umieszcza się w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym, należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach.
  • w dużym domu, w którym znajduje się więcej niż 1 sypialnia, czujka powinna być ulokowana pomiędzy sypialniami i pokojem wypoczynkowym.
  • jeżeli dom na więcej niż jedną kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej oraz miejsce na schodami w wyższej kondygnacji.

Czujniki tlenku węgla należy instalować zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj na wysokości wzroku, co najmniej 1,5 m nad podłogą i w odległości około 2 m od urządzeń mogących emitować tlenek węgla. Nie powinno się ich montować w tzw. martwych strefach, takich jak wnęki zasłonięte meblami, zasłonami czy w szczytach dachu ani w miejscach, gdzie ich działanie może być zakłócane przez dopływ świeżego powietrza, np. w pobliżu drzwi, okien, kratek wentylacyjnych czy wentylatorów. Czujniki nie powinny być także umieszczane w miejscach narażonych na kurz, brud, aerozole, chemikalia domowe ani w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

Generalną zasadą jest rozmieszczenie czujników w taki sposób, aby w przypadku ich zadziałania sygnał był słyszalny w sypialniach.

Treści powiązane

Komentarze

brak komentarzy…