• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Piasek płukany

Piasek płukany to naturalne kruszywo, które po oczyszczeniu zyskuje właściwości, pozwalające na konkretne jego zastosowania. Poznaj metody pozyskiwania piasku płukanego. Dowiedz się, co go wyróżnia oraz gdzie wykorzystuje się ten surowiec.
Piasek płukany

Piasek płukany jest jednym z rodzajów piasku budowlanego. Jak sama nazwa wskazuje, uzyskuje się go w wyniku wypłukania z naturalnego kruszywa wszelki zanieczyszczeń, takich jak domieszki ziemi, gliny czy pozostałości roślinne. Dostępne są piaski płukane o różnej grubości ziarna, w przedziale od 0,063 mm do 2 mm.

Cechy piasku płukanego

Piasek płukany charakteryzuje się:

  • czystością
  • jednorodnością ziaren
  • nośnością

To parametry weryfikowane po zakończeniu procesu zmierzającego do uzyskania piasku płukanego. Jeśli wszystkie są spełnione, można mówić o produkcie dobrej jakości.

Proces uzyskiwania piasku płukanego

Naturalny surowiec przechodzi przez kilka etapów procesu, w wyniku którego uzyskiwany jest gotowy do użytku produkt. Kolejne kroki, których efektem jest otrzymanie piasku płukanego, to:

  • wydobywanie piasku
  • przesiewanie
  • płukanie
  • osuszanie
  • kontrola jakości

Piasek pozyskiwany jest z rzek, jezior czy mórz. Najlepiej do procesu płukania przystosowany jest piasek rzeczny.

Aby uzyskać produkt o jednorodnych ziarnach, wydobyty surowiec poddawany jest procesowi przesiewania. W trakcie jego eliminowane są duże kamienie lub ich niepożądane elementy. Do przesiewania wykorzystywane są specjalne sita.

Kluczowy etap, czyli płukanie, odbywa się w specjalistycznych urządzeniach, do których transportowany jest surowiec. Następuje oczyszczenie z wszelkich zbędnych domieszek organicznych, kawałków gliny, ziemi oraz drobnych kamyczków.

Po zakończeniu procesu płukania piasek należy osuszyć, w przeciwnym razie nie nadawałby się do dalszego wykorzystania. Odbywa się to w sposób naturalny, poprzez pozostawienie piasku na słońcu. Inną opcją jest wykorzystanie odpowiednich urządzeń suszących.

Kontrola jakości ma na celu weryfikację takich kryteriów jak jednorodność, nośność i czystość. Jeśli są spełnione, produkt trafia do sprzedaży i może być użyty w budownictwie.

Zastosowanie piasku płukanego

W budownictwie piasek płukany stosowany jest przede wszystkim jako składnik betonu i zapraw murarskich. Dobrej jakości piasek gwarantuje uzyskanie betonu o satysfakcjonujących parametrach mechanicznych, trwałego i wytrzymałego wyrobu.

Ponadto z piasku płukanego wykonuje się:

  • podkłady pod kostkę brukową
  • podsypkę pod płyty chodnikowe
  • wypełniacz spoin w murach
  • wypełniacz przy pracach hydroizolacyjnych
  • warstwy filtrujące w drenażu
  • podłoże dla roślin

Poza budownictwem piasek płukany doskonale sprawdza się przy wykonywaniu procesu piaskowania, czyli czyszczenia powierzchni z rdzy, zabrudzeń, farby. Szczególnie w przypadku oczyszczania delikatnych materiałów będzie zdecydowanie mniej agresywny niż inne środki i materiały ścierne.

Piasek płukany jest także świetnym środkiem filtrującym w przypadku oczyszczania wody czy powietrza.

Piasek płukany na rynku

Piasek płukany dostępny jest w żwirowniach i firmach dostarczających kruszywo.

Wśród producentów piasku płukanego wskazać można m.in. przedsiębiorstwa: Lafarge, Żwirownia Dolata, Kopalnia Surowców Mineralnych Mielenko, Jumar, Anmar.

Treści powiązane

Zastosowanie kruszyw łamanych
Zastosowanie kruszyw łamanych
Kruszywa to sypkie materiały mające szerokie zastosowanie w budownictwie. Stanowią między innymi istotny składnik betonu. Dowiedz się, jakie są rodzaje kruszyw, jak się je pozyskuje oraz których kruszyw używa się do produkcji betonu.
Produkcja kruszyw drogowych
Produkcja kruszyw drogowych
Kruszywa to kluczowy materiał stosowany do budowy dróg. Wykorzystywane są do wykonywania korpusu drogi i jej poszczególnych warstw oraz jako komponent mieszanek mineralno-asfaltowych w budownictwie drogowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje kruszyw wykorzystuje się w drogownictwie oraz jak przebiega proces ich produkcji.
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa - rodzaje i zastosowania
Kruszywa to sypkie materiały o ziarnistej budowie. Znajdują ogromne zastosowanie w budownictwie zarówno jako składnik materiałów budowlanych, a także materiały do umacniania, przygotowywania podłoża czy wykonywania prac wykończeniowych. Poznaj rodzaje kruszyw budowlanych, jak się je pozyskuje, zobacz, gdzie są wykorzystywane.
Badanie kruszyw
Badanie kruszyw
Kruszywa powszechnie stosowane są w budownictwie. Różne ich rodzaje i pochodzenie powodują, że mają inne właściwości i zastosowania. Aby zagwarantować kruszywa odpowiedniej jakości, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Sprawdzamy, na czym polega badanie kruszyw, jakie wykorzystuje się w tym celu metody.
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
O działalności Polskiego Związku Producentów Kruszyw i rynku kruszyw opowiada dr inż. Łukasz Machniak
"Polska jest trzecim producentem kruszyw w Europie" - o roli Polskiego Związku Producentów Kruszyw mówi Dyrektor Biura Zarządu Łukasz Machniak.
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki przemysłowe
Kruszarki służą rozdrabnianiu materiałów na mniejsze elementy, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Skupiamy się przede wszystkim na kruszarkach wykorzystywanych w budownictwie i górnictwie. Jakie są dostępne rodzaje kruszarek? Gdzie konkretnie mają zastosowanie?
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?

Komentarze

brak komentarzy…