• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Schody strychowe

Składane schody strychowe to rozwiązanie w sytuacji braku miejsca na tradycyjne schody prowadzące do przestrzeni na poddaszu. Jakie zalety mają takie schody? Na jakie najlepiej się zdecydować?
Schody strychowe

Nieużytkowe poddasze najczęściej służy do przechowywania rzeczy rzadziej używanych, wykorzystywanych sezonowo, na które brakuje miejsca w przestrzeni domu. Aby zapewnić łatwy i bezpieczny dostęp do tego miejsca, warto rozważyć montaż składanych schodów.

Zalety schodów strychowych

Za wyborem takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim oszczędność miejsca. Schody rozkłada się w łatwy sposób na czas użytkowania, a następnie chowa, przywracając wolną przestrzeń.

Ponadto zamknięcie schodów w suficie i odcięcie tym samym nieogrzewanej najczęściej części domu, jaką jest strych, pozwala zminimalizować utratę ciepła.

Wśród innych zalet wymienić warto:

  • łatwość użytkowania
  • prosty montaż
  • bezpieczeństwo korzystania
  • ognioodporność
  • estetykę.

Rodzaje schodów strychowych

Ze względu na rodzaj użytego do ich wykonania materiału, wyróżnia się schody strychowe:

  • metalowe
  • drewniane.

Schody metalowe mogą mieć segmentowy lub nożycowy mechanizm składania. W przypadku drewnianych stosowane są głównie mechanizmy segmentowe, z przesuwnym segmentem dolnym.

Dostępne są także elektryczne schody strychowe, znacznie zwiększające komfort użytkowania. Mogą być obsługiwane zdalnym pilotem lub przyciskiem naściennym.

Akcesoria dodatkowe do schodów strychowych

Schody można wyposażyć w dodatkowe elementy, poprawiające ich estetykę, wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Producenci oferują:

  • stopki
  • poręcze
  • listwy maskujące
  • barierki ochronne
  • uchwyt strychowy
  • luk górny
  • mechanizm odciążający.

Jakie schody strychowe wybrać?

Decydując się na zakup schodów strychowych warto skorzystać z porady producenta czy sprzedawcy, który pomoże dopasować odpowiedni produkt do konkretnego pomieszczenia.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wielkość otworu strychowego. Jeśli nie planujesz wnosić na poddasze szczególnie dużych przedmiotów, rozmiar przykładowo 70x120 cm powinien być wystarczający.

Trzeba też zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia od gotowej podłogi do sufitu. Standardowe wymiary schodów przystosowane są do wysokości 280 cm oraz 305 cm.

Parametrami branymi pod uwagę będzie grubość klapy, grubość izolacji termicznej, przenikalność cieplna czy maksymalne obciążenie.

Wśród producentów schodów strychowych wybrać można: Fakro, Dolle, Okpol, Radex.

Treści powiązane

Beton architektoniczny
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny to rodzaj dekoracyjnego materiału budowlanego i wykończeniowego. Surowy efekt, jaki uzyskuje się po jego zastosowaniu ma wielu zwolenników nowoczesnych stylizacji wnętrz. Poznaj, czym charakteryzuje się beton architektoniczny, gdzie znajduje zastosowanie oraz jakie rodzaje tego materiału są dostępne.
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Beton pod ogrzewanie podłogowe
Chcąc uniknąć szpecących ściany grzejników coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie podłogowe. To nowoczesne, estetyczne rozwiązanie, dodatkowo świetnie sprawdza się z instalowanymi pompami ciepła. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymusza dobór odpowiednich materiałów posadzkowych. Przyglądamy się, jakie rozwiązania wziąć pod uwagę, jaki zastosować beton na ogrzewanie podłogowe, aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, wytrzymałą podłogę dobrze przepuszczającą i utrzymującą ciepło.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Schody w domu
Schody w domu
Betonowe, drewniane, ażurowe, wysuwane. Różne rodzaje schodów sprawdzą się zależnie od stylu wnętrza, architektury domu, potrzeb mieszkańców. Przeglądamy popularne rozwiązania i materiały wykończeniowe schodów w domu.
Rodzaje stropów
Rodzaje stropów
Strop to kluczowy element każdej konstrukcji budowlanej. Jego jakość, wytrzymałość muszą być niezawodne. Konsekwencje niewłaściwego stropu mogą być katastrofalne. Poznajcie rodzaje, cechy i parametry poszczególnych stropów.
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe
Posadzki anhydrytowe, czyli samopoziomujące wylewki to alternatywa dla znanych posadzek cementowych. Swoją nazwę zawdzięczają odwodnionemu gipsowi, z którego są wykonane. Jakie są ich właściwości i zalety? Czy są lepsze od tych tradycyjnych? Gdzie znajdują zastosowanie? Między innymi te kwestie omawiamy w poniższym artykule.
Podłoga z betonu
Podłoga z betonu
Beton z rozmachem wkroczył na salony i jest symbolem nowoczesności, otwartości na nowe trendy. Wykorzystywany jest do modnego wykańczania ścian i podłóg. W tym artykule skupiamy się na zastosowaniu betonu na podłogach wnętrz domów. Jakie korzyści daje zastosowanie tego materiału? Czy jest trudny w pielęgnacji. Jakie efekty aranżacyjne można uzyskać?
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne – rodzaje, właściwości, zastosowania
Posadzki żywiczne znamy przede wszystkim z pomieszczeń przemysłowych, hal produkcyjnych, garaży, sklepów, placówek medycznych czy biur. Coraz częściej jednak taki sposób wykończenia nawierzchni stosuje się w domach mieszkalnych. Prezentujemy rodzaje posadzek żywicznych, ich skład oraz zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…