Termostaty grzejnikowe

Jak działa termostat?
W zaworze termostatycznym umieszczona jest odpowiednia substancja lub ciecz, która pod wpływem temperatury zmienia swoją objętość, otwierając tym samym lub blokując zawór grzejnikowy. Jeśli w pomieszczeniu robi się chłodniej, ciesz zmniejsza objętość pozwalając przepłynąć do grzejnika większej ilości ciepłej wody, nagrzewając go jedocześnie bardziej. I odwrotnie. Gdy robi się cieplej, ciesz rozszerzając się zmniejsza dopływ ciepłej wody, schładzając kaloryfer.
Głowica termostatu, będąca typem pokrętła, posiada oznaczenia – najczęściej cyfrowe, gdzie każda z cyfr odnosi się do określonej temperatury uzyskiwanej w pomieszczeniu.
Oznaczenia na termostacie
Kolejne cyfry oznaczają uzyskiwane temperatury:
0 lub „śnieżynka” - od 6°C do 8°C: temperatura dyżurowa, gwarantująca, że woda w grzejniku nie zamarznie
1 - od 12°C do 14°C
2 - od 15°C do 17°C
3 - od 18°C do 20°C
4 - od 21°C do 24°C
5 - od 25°C do 28°C
Jak najlepiej ustawić termostat?
Wysokość temperatury w konkretnych pomieszczeniach ustalana jest według upodobań mieszkańców. Za optymalne uznaje się:
- ustawienie 1 – temperatura idealna do garażu, korytarza, ganku, klatki schodowej
- ustawienie 2 – zalecane ustawienie na noc, sprawdzi się również w spiżarni, garderobie
- ustawienie 3 – najlepsza temperatura do kuchni
- ustawienie 4 – optymalna temperatura do salonu, pokoi dziennych, jadalni, łazienki
- ustawienie 5 – zarezerwowane dla wyjątkowych sytuacji, wysokiego mrozu na dworze oraz dużego wychłodzenia pomieszczenia.
Możliwe są również ustawienia pośrednie, co pozwala sterować temperaturą z dokładnością do ułamków stopnia Celsjusza.
Jak ogrzewać oszczędnie?
Trudno sobie wyobrazić obecnie nowoczesną instalację grzewczą bez termostatów i możliwości regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Aby jednak zoptymalizować ich działanie, warto poznać kilka prostych zasad.
- Stosuj zalecane do określonych pomieszczeń ustawienia termostatu.
- Nie zastawiaj kaloryfera meblami i nie zasłaniaj zasłonami – ciepło zamiast rozprowadzać się po pomieszczeniu, skumuluje się w jednym miejscu, co więcej grzejnik błędnie odczyta temperaturę i obniży grzanie.
- Nie wietrz pomieszczeń przy włączonym grzejniku – zimne powietrze spowoduje, że kaloryfery zaczną grzać mocniej, ale chociaż zrobią się gorące, całe ciepło i tak ucieknie przez otwarte okno.
- Obniżenie temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu o 1°C przekłada się w naszych warunkach na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie o 5-7%.
- Nie obniżaj temperatury w pomieszczeniach o więcej niż 3-4°C, jeśli opuszczasz mieszkanie czy dom na krócej niż kilka dni – ponowne ogrzanie wnętrz (ale też ścian i innych przegród) spowoduje większe zużycie energii, niż pozostawienie temperatury na czas nieobecności na wyższym poziomie.
- Nie reaguj gwałtownie na chwilowe wychłodzenie kaloryfera – może wynikać z chwilowego podniesienia temperatury w pomieszczeniu, gdy temperatura spadnie do poziomu ustawionego na termostacie – kaloryfer zacznie się ponownie nagrzewać.
Rodzaje termostatów
Na rynku dostępne są następujące rodzaje głowic:
- głowice z wbudowanym czujnikiem, które są najbardziej popularnym rozwiązaniem
- głowice z czujnikiem wyniesionym-stosowane, gdy grzejnik jest zasłonięty przez np. kanapę lub schowany we wnęce
- elektroniczne głowice
Elektroniczny termostat grzejnikowy
Elektroniczna głowica termostatyczna jest wyposażona w sterownik i czujniki, które umożliwiają ręczną lub zdalną zmianę nastaw zaworu dopuszczającego gorącą wodę do grzejnika. Ustawienia elektronicznego termostatu widoczne są na wyświetlaczu – podawana jest aktualna temperatura oraz inne podstawowe funkcje grzejnika.
Elektroniczne głowice mają nakrętki pierścieniowe dostosowane do typowych rozmiarów termostatów grzejnikowych popularnych producentów. Bez większego trudu, ingerencji w system grzewczy czy spuszczania wody można więc zamontować elektroniczny termostat na miejscu tradycyjnego.
Zaletą termostatu elektronicznego jest większa precyzja sterowania przepływem wody a tym samym temperaturą w pomieszczeniu.
Takim termostatem można też sterować zdalnie – zmieniać ustawienia podczas nieobecności lub zaplanować oczekiwane ustawienia na określoną datę i godzinę.
Efektywniejsze sterowanie temperaturą, jakie umożliwia elektroniczny termostat, przekłada się na większe oszczędności energii.
Jak wybrać głowicę termostatyczną?
W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki jest sposób podłączenia zaworu do grzejnika. Mogą one być zasilane bocznie lub od dołu.
Następnie trzeba dopasować rozmiar gwintu głowicy do tego, jaki jest na zaworze.
Jeśli decydujące znaczenia ma estetyka, warto wybrać głowicę odpowiednią do wnętrza, w jakim znajduje się grzejnik.
Termostaty – producenci
Wśród producentów termostatów grzejnikowych można wymienić firmy Danfoss, Ferro, Comap, Herz, Valvex, Viessmann, Honeywell, Heimeier, Schlosser, Tech.
Treści powiązane

Problemy z ogrzewaniem – częściowo zimne grzejniki

Ogrzewanie płaszczyznowe w domu

Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika

Grzejniki konwektorowe

Regulacja okien na zimę

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Wodne ogrzewanie podłogowe

Czym ogrzewać dom w 2023 roku?
