• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Ubezpieczenia budowlane i montażowe - CAR/EAR

Ubezpieczenia budowlano-montażowe CAR/EAR chronią wykonawców inwestycji przed skutkami szkód, wypadków, katastrof budowlanych, utratą zysków oraz odpowiedzialnością finansową związaną z realizacją kontraktów. Dowiedz się o szczegółach takich ubezpieczeń, poznaj ich rodzaje, co obejmują i komu są rekomendowane.
Ubezpieczenia budowlane i montażowe - CAR/EAR

Ubezpieczenia ryzyk budowlano montażowych CAR/EAR (ang. Contractors All Risks i Erection All Risk) chronią inwestorów, głównych wykonawców i podwykonawców przed konsekwencjami zdarzeń losowych, powstałych w okresie trwania robót budowlanych i montażowych. Kierowane są do podmiotów realizujących wszystkie kontrakty budowlano-montażowe.

Przedmiot ubezpieczenia CAR/EAR

Ubezpieczenie budowlano-montażowe obejmuje ochroną:

  • wszelkiego rodzaju prace kontraktowe, materiały przeznaczone do montażu, maszyny i urządzenia oraz koszty usunięcia pozostałości po szkodzie
  • odpowiedzialność cywilną podmiotów realizujących inwestycję - dotyczy odpowiedzialności deliktowej za szkody wyrządzone osobom trzecim
  • utratę zysku i zwiększone koszty prowadzenia działalności.

Polisy ubezpieczeń budowlanych i montażowych zawierają pewne standardowe elementy, przygotowywane są jednak indywidualnie dla każdej inwestycji. Tym samym ochronę ubezpieczeniową polis CAR / EAR można rozszerzyć m.in. o odpowiedzialność z tytułu:

  • ryzyka strajków, rozruchów,
  • odpowiedzialności za zobowiązania wzajemne,
  • ochrony w okresie testów maszyn/urządzeń,
  • usunięcia usterek w okresie gwarancji/konserwacji,
  • wynagrodzenia rzeczoznawców/ekspertów po szkodzie,
  • kosztów dodatkowych po szkodzie,
  • ryzyka transportu (CASCO),
  • ryzyka z tytułu błędów projektanta,
  • ryzyka z tytułu składowania mienia poza placem budowy,
  • ryzyka z tytułu szkód seryjnych.

Istnieje również możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej o dedykowane klauzule dla prac związanych z tunelami, mostami, drogami etc.

Zawarcie dodatkowych klauzul pozwala zamienić standardową ofertę w ofertę kompletną. Klauzule mogą nieco podnieść ostateczny koszt polisy.

Rodzaje polis CAR/EAR

Możliwych jest kilka rozwiązań dotyczących umów ubezpieczeniowych CAR/EAR. Są to:

  • polisy jednostkowe – obejmujące tylko dany kontrakt,
  • polisy obrotowe – obejmujące wszystkie kontrakty w okresie ubezpieczenia (najczęściej 12 miesięcy) bez konieczności ich zgłaszania,
  • polisy obrotowe tzw. open cover – obejmujące wszystkie zgłoszone w okresie ubezpieczenia kontrakty na ustalonych z góry warunkach i stawkach ochrony ubezpieczeniowej.

Korzyści z posiadania polisy CAR/EAR

Zabezpieczenie się przed wystąpieniem zdarzeń losowych, które statystycznie mogą mieć miejsce na placach budowy, powodując zniszczenie mienia wymagające odtworzenia go lub wykonania napraw chroni przed poważnymi problemami i zagrożeniami dla istnienia firmy na rynku usług budowlano – montażowych.

Gwarantuje zapewnienie zabezpieczenia finansowego w sytuacji rosnących wymagań banków, leasingodawców i innych instytucji finansujących kontrakty, jak również wobec ostrej konkurencji i napiętych terminów realizacji.

Koszt ubezpieczenia budowlano-montażowego

Na koszt polisy wpływa wiele czynników, jednymi z ważniejszych są wysokość kontraktu oraz zakres ubezpieczenia. Zazwyczaj cena to ułamek wysokości opiewającej w kontrakcie.

Bardzo ważne, aby przed zawarciem ubezpieczenia sprawdzić listę wyłączeń z zakresu podstawowego ubezpieczenia, czyli przypadki, w których zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Nowe inwestycje deweloperskie 2025
Nowe inwestycje deweloperskie 2025
Choć deweloperzy mają w swojej ofercie wiele jeszcze gotowych, niesprzedanych mieszkań, rozpoczynają nowe, wieloletnie inwestycje. Gdzie ruszą budowy nowych mieszkań w 2025 roku? Na co mogą liczyć klienci?
Stan deweloperski – etapy budowy
Stan deweloperski – etapy budowy
Stan deweloperski to określony stopień zaawansowania prac budowlanych i wykończeniowych. Na jakim etapie budowy można mówić o stanie deweloperskim? Jakie prace muszą zostać wykonane, aby budowa uzyskała etap deweloperski?
Umowa o roboty budowlane
Umowa o roboty budowlane
Poznaj umowę o roboty budowlane. Które przepisy regulują jej zapisy? Co powinna zawierać, jakie reguluje kwestie? Sprawdź warunki wypowiedzenia lub rozwiązania umowy lub odstąpienia od niej.
Prognozy rynku budowlanego na 2025 rok
Prognozy rynku budowlanego na 2025 rok
Miniony 2024 rok nie był łatwy dla sektora budowlanego. Zastój był widoczny we wszystkich segmentach branży - budownictwie prywatnym i publicznym, chemii budowlanej. Jakie są prognozy na kolejny rok? Jak specjaliści oceniają perspektywy w budownictwie na 2025 rok?
Stan zerowy budowy
Stan zerowy budowy
Stan zerowy to całkowicie początkowy etap budowy. Jakie konkretnie prace obejmuje doprowadzenie inwestycje do stanu zerowego? Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i z jakimi kosztami wiąże się realizacja inwestycji na etapie stanu zerowego?
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty to pewien etap budowy, obejmujący określony zakres zrealizowanych prac. Stan surowy zamknięty to bardziej zaawansowany etap niż stan surowy otwarty, ale nie obejmuje prac przewidzianych dla stanu deweloperskiego. Co wchodzi w skład stanu surowego zamkniętego?
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Inwestycje kolejowe 2025
Inwestycje kolejowe 2025
Wartość planowanych przez PKP PLK przetargów, które zostaną ogłoszone w 2025 roku wyniesie ponad 15 mld zł. Mają dotyczyć 1300 km torów. Poznaj, jakie inwestycje przewidziano w najbliższym czasie na kolei.
Stan surowy otwarty
Stan surowy otwarty
W terminologii budowlanej określa się kilka etapów budowy, w których osiągany jest konkretny stan zaawansowania prac. Jest to stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty czy stan deweloperski. Dowiedz się, jakie prace muszą być wykonane, aby budowa została doprowadzona do stanu surowego otwartego. Ile czasu potrzeba na osiągnięcie tego etapu i jaki jest koszt wzniesienia budynku w stanie surowym otwartym.

Komentarze

brak komentarzy…