Uszczelniacze do betonu

Wybór środków uszczelniających powinien być uzależniony od rodzaju powierzchni, wymagań konstrukcyjnych oraz środowiska, w jakim znajduje się konstrukcja betonowa.
Uszczelniacze do betonu - rodzaje
Wśród dostępnych preparatów na szczególną uwagę zasługują:
- powłoki bitumiczne
- hydroizolacje reaktywne
- zaprawy uszczelniające
- taśmy uszczelniające
Powłoki bitumiczne to bezspoinowe, trwałe i elastyczne rozwiązanie hydroizolacyjne.
Ich aplikacja odbywa się przy pomocy pędzla, szpachli lub metodą natryskową.
Preparaty modyfikowane są polimerami. Stosuje się je m.in. do izolacji ścian przyziemia, zewnętrznych ścian fundamentowych, izolacji wewnętrznych typu biała wanna.
Hydroizolacje reaktywne wykorzystywane są w miejscach, gdzie beton może stykać się z wodą gruntową, spełniają bowiem wymagania pod kątem higieniczności. Nazywane są zielonymi izolacjami.
Zaprawy uszczelniające mogą być wykorzystywane do wyrównywania podłoża przy pracach naprawczych, wykonywania izolacji przeciwwodnych, zabezpieczania ścian konstrukcji podziemnych w nowych i remontowanych obiektach, ochrony betonu przed działaniem soli odladzających oraz cyklami zamrażania i odmrażania a także wykonywania wewnętrznych i zewnętrznych izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych na betonie, zaprawach cementowych, murach z cegieł i bloczków konstrukcji podziemnych i piwnic.
Taśmy uszczelniające są silnie odporne na rozdarcie, co oczywiste – wodoszczelne. Łatwo i szybko można je zamontować. Sprawdzają się przy uszczelnianiu balkonów, tarasów, dylatacji, łączeń a także wewnętrznych i zewnętrznych narożników.
Uszczelniacze do betonu – właściwości
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych preparatów, które łączy kilka wspólnych cech i właściwości. Dobrej jakości środki hydroizolacyjne powinny wyróżniać się:
- dobrą przyczepnością do typowych materiałów budowlanych
- łatwością aplikacji, pozwalającą sprawnie i dokładnie zastosować preparat
- zoptymalizowanym wyglądem
- wysoką trwałością, gwarantującą odpowiedni czas eksploatacji
- zdolnością przenoszenia odkształceń
Stosowanie odpowiednich preparatów uszczelniających ma ogromne znaczenie i nie powinno być lekceważone na etapie wznoszenia konstrukcji. Zapewnienie szczelności obiektu zapobiega jego uszkodzeniom, obniżeniu wytrzymałości i trwałości a tym samym zmniejsza częstotliwość napraw i remontów.
Treści powiązane

Naprawa betonu

Hydroizolacje

Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?

Zabezpieczenia betonu

Posadzki anhydrytowe

Agresja chemiczna wody względem betonu

Pielęgnacja betonu

Domieszki do betonu
