Własne ujęcie wody

Decyzja o wykonaniu własnego ujęcia wody może być podyktowana koniecznością. Jeśli na obszarze, gdzie powstaje inwestycja nie ma doprowadzonej wody z wodociągu, właściciel nieruchomości musi sam wykonać odwiert i nabyć odpowiednią instalację.
Zdarza się jednak, że pomimo przyłączenia do sieci wodociągowej, z różnych powodów wykonuje się własne ujęcie wody. Znane wiele lat temu studnie kopane, obudowane wpuszczanymi w głąb kręgami betonowymi (tzw. cembrowiny) przechodzą właściwie do historii. Obecnie wykonuje się studnie wiercone.
Korzyści z posiadania własnego ujęcia wody
Na korzyść tego rozwiązania przemawiają przede wszystkim argumenty:
- niezależność od dostawcy wody, ewentualnych przerw w dostawie
- właściwie zerowe koszty samej wody
- praktycznie bezobsługowe działanie instalacji
- uniezależnienie od niekiedy długiego oczekiwania na przyłączenie do sieci
- doskonałe, tanie rozwiązanie na etapie budowy domu.
Warto też wspomnieć o aspekcie bezpieczeństwa, jakim jest dywersyfikacja zaopatrzenia w wodę. W sytuacji zatrucia wody wodociągowej, pozostaje dostęp do zdrowej wody z własnych odwiertów.
Wykonanie własnego ujęcia nie jest pozbawione wad. Po stronie użytkownika pozostaje nadzorowanie sprawności wszystkich elementów instalacji. Choć jakość wody dostarczanej z sieci często pozostawia wiele do życzenia, to musi ona spełniać kryteria przydatności do spożycia. W przypadku własnego ujęcia rzadko się zdarza, aby woda bez odpowiedniego jej uzdatnienia nadawała się na cele bytowe i spożywcze. To pociąga za sobą koszty zakupu filtrów, złóż filtracyjnych oraz powtarzania badań jakości wody, aby mieć pewność, że korzystamy z wody czystej i bezpiecznej.
W tym miejscu należy więc skorygować argument o braku kosztów wody, który dotyczy jedynie sytuacji, gdy jest ona używana do celów gospodarskich, podlewania ogrodu czy mycia samochodu.
Wykonanie własnego ujęcia wody
Aby ustalić głębokość wykopu czy odwiertu, a przede wszystkim występowanie wody w danym miejscu, należy wykonać badania geologiczne. Pozwalają one uzyskać informację o głębokości występowania poszczególnych warstw wody i ich miąższości. Na bazie takich danych można ustalić parametry otworu, średnicę rur, długość i miejsce posadowienia filtrów.
Wykonanie odwiertu należy powierzyć specjalistom posiadającym odpowiedni sprzęt oraz wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w danym zakresie.
Czerpanie wody ze studni wierconej odbywa się przy pomocy pompy. Może to być pompa zasysająca, będąca najczęściej elementem zestawu hydroforowego montowanego w budynku. Jej zastosowanie ograniczone jest głębokością warstwy wody – może ona pompować wodę tylko z ok. 7 m. Z kolei pompa zanurzona charakteryzuje się dużą wysokością podnoszenia i może pracować w studniach o dużej głębokości.
Własne ujęcie wody – przepisy i formalności
Studnia głębinowa powinna być umiejscowiona zgodnie z przepisami rozporządzenia ministerialnego, które określa jej minimalne odległości od takich obiektów jak:
- granicy działki – 5 m
- rów przydrożny – 7,5 m
- zbiornik na nieczystości – 15 m
- drenaż rozsączający kanalizacji indywidualnej – 30 m.
Ponadto, jeśli pobór wody ze studni będzie większy niż 5 m³ na dobę, jej głębokość przekroczy 30 m oraz jeżeli na działce planowane jest prowadzenie działalności gospodarczej i na jej cele będzie wykorzystywana woda ze studni – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.
Jeżeli planujemy wykonanie studni tylko na własne cele użytkowe, a pobór wody ma być mniejszy niż 5 m³ na dobę, wystarczy zgłoszenie budowy.
Koszty własnego ujęcia
Korzystanie z własnego ujęcia wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi. Inwestor musi ponieść wydatki wykonania odwiertu, wyposażenia studni w pompę (zasilanej prądem, co będzie dodatkowym kosztem w trakcie użytkowania) oraz uzdatnienia wody, przeprowadzenia jej badań.
Na łączny koszt składa się wiele zmiennych, przede wszystkim warunki wodno-gruntowe, głębokość odwiertu, jakość wody i łączące się z nią wydatki na uzdatnienie, rodzaj pompy. Koszt odwiertu 1 m.b. to od 200 do 400 zł. Ostatecznie za wykonanie własnego ujęcia zapłacimy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Czy warto wykonać własne ujęcie wody?
Jak wspomniano, takie rozwiązanie bywa niekiedy konieczne.
Zasadne jest wykonanie własnego ujęcia wody, jeśli wiemy, że woda z sieci wodociągowej w danej lokalizacji pozostawia wiele do życzenia i wolimy sami mieć wpływ na jej jakość.
Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wody z własnego ujęcia do podlewania ogrodu. Przy dużej powierzchni wymagającej intensywnego nawodnienia w okresie wegetacji koszty wody z wodociągu bywają zastraszające. Użycie wody z własnego ujęcia tylko do takich celów może być praktycznie bezkosztowe, bowiem nie jest konieczne jej uzdatnianie, filtrowanie czy zmiękczanie.
Zdarza się, że inwestorzy decydują się na model hybrydowy, korzystając z obu źródeł wody.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Studnie betonowe

Przyłącze kanalizacyjne

Miękka woda w kranie
