Wodne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe polega na nagrzewaniu posadzki ciepłem pochodzącym z wody znajdującej się w rozprowadzonych rurach. Woda z kolei ogrzewana jest za pomocą kotła lub pompy ciepła. Ciepło z posadzki emitowane jest w górę, powodując równomierne rozprowadzenie temperatury.
Podłogówka może być zainstalowana we wszystkich pomieszczeniach domu lub w jego części. Częstym rozwiązaniem jest stosowanie tego rodzaju ogrzewania w łazience, salonie, kuchni w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami w pozostałych przestrzeniach. Decyzje te wpływają na estetykę wnętrz, ale też wybór materiałów wykończeniowych posadzki.
Elementy systemu ogrzewania podłogowego
Do sprawnego działania instalacji grzewczej konieczne są:
- kocioł lub pompa ciepła
- rozdzielacz
- rury
Kocioł lub pompa ciepła to urządzenia, które mają za zadanie podgrzać wodę przepływającą w instalacji.
Rolą rozdzielacza jest równomierne rozprowadzenie wody do poszczególnych pętli instalacji. Do rozdzielacza zasilającego podłączone są rury, do których trafia ciepła woda, a następnie schłodzona wraca do rozdzielacza powrotnego i jest kierowana do ponownego ogrzania w kotle lub pompie ciepła.
Rozdzielacze mogą pracować z takimi urządzeniami jak termometry, manometry, odpowietrzniki i zawory odcinające, układy do redukcji temperatury wody czy też zawory regulacyjne i rotametry.
Rurami rozprowadzonymi w posadzce przepływa ogrzana woda, emitując ciepło na zewnątrz.
Wodne ogrzewanie podłogowe – instalacja
Ogrzewanie podłogowe wymaga grubszego podkładu wylewki oraz odpowiedniej warstwy izolacyjnej. Na przygotowanym podłożu rozprowadza się równomiernie rury zgodnie z zasadą, że na 1 m2 stosuje się 5-10 mb rur, zaś jeden obieg ogrzewania nie powinien przekroczyć 150 m. W przeciwnym razie mogą nastąpić straty w ciśnieniu wody. Rury układa się w sposób spiralny lub meandryczny.
Średnica i rozstaw rur grzewczych dostosowywane są takich parametrów budynku jak wielkość okien, grubość ścian, rodzaj ocieplenia. Nie układa się podłogówki pod elementami trwałej zabudowy (np. szafki kuchenne, brodzik, wanna).
Są dwie metody montażu podłogowej instalacji grzewczej:
- mokra
- sucha
W metodzie mokrej na warstwy styropianu i izolacji układa się rury, mocowane specjalnymi klipsami. Alternatywą może być systemowa warstwa podkładowa zakończona wytłoczeniami służącymi osadzeniu rur.
Jastrych może mieć postać wylewki na bazie zaprawy cementowej lub gipsowej. Poleca się wylewki anhydrytowe (gipsowe) - świetnie sprawdzają się właśnie z ogrzewaniem podłogowym. Po pierwsze ich konsystencja ułatwia równomierne, dokładne otulenie ułożonej wodnej instalacji grzewczej. Ponadto wysoki wskaźnik przewodzenia minimalizuje straty ciepła.
Konieczne jest zastosowanie dylatacji między płytą podłogową a konstrukcją budynku. Zapobiega to pęknięciom jastrychu w wyniku zmiany temperatury. Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, wokół filarów czy otworów drzwiowych. Również przy dużych powierzchniach (gdy długość płyty podłogowej ma 7-8 m) robi się dylatacje, niwelujące możliwe niebezpieczne naprężenia. Ułożenie rur powinno być skoordynowane z dylatacjami, aby zminimalizować ich przejście przez dylatację. W miejscach „skrzyżowań” rury wodnej z dylatacją stosuje się tuleje zabezpieczające, gdyż są to miejsca potencjalnych przesunięć płyt podkładu, które mogłyby uszkodzić instalację wodną.
W metodzie suchej na płytach izolacyjnych umieszcza się wytłaczane profile aluminiowe, w których układa się rury. Instalacje przykrywa się folią i płytami suchego jastrychu. System suchy sprawdzi się na lekkim stropie, np. drewnianym.
Sterowanie wodnym ogrzewaniem podłogowym
Pomocne w utrzymani właściwej temperatury są czujniki temperatury zewnętrznej. Na podstawie ich wskazań automatyka wylicza wymaganą temperaturę wody w instalacji, która zapewni oczekiwany komfort ciepła.
Dodatkowo można zastosować miejscowy system sterowania. Sprawdzi się w pomieszczeniach szczególnie nasłonecznionych, a tym samym cieplejszych. Zainstalowanie termostatów czy regulatorów pozwala ustawić oczekiwaną temperaturę, po której przekroczeniu zostaje odcięty dopływ wody do części instalacji. Takie rozwiązanie przydaje się również w sypialniach – pozwala obniżać temperaturę nocą, zapewniając lepsze warunki do snu.
Ogrzewanie podłogowe a materiał wykończeniowy
Materiałami, które dobrze przewodzą ciepło, a jednocześnie bezproblemowo radzą sobie ze zmianami temperatury są płytki ceramiczne, kamień (marmur, granit), terakota. Często wybierane są także panele lub drewniane deski. Zawsze należy sprawdzić zalecenia producenta, czy dany wyrób może być stosowany z ogrzewaniem podłogowym.
Jeśli decydujemy się na drewno, musi to być materiał dobrze przygotowany, wysuszony, w przeciwnym razie w sezonie grzewczym mogą tworzyć się nieestetyczne szczeliny.
Klej zastosowany do przytwierdzenia materiałów wykończeniowych podłogi musi być odporny na temperaturę do 50oC i elastyczny, aby przyjąć powstające naprężenia.
Najmniej zaleca się wykładziny dywanowe, gdyż materiały te są dobrymi izolatorami, a co za tym idzie, nie przewodzą ciepła z instalacji do pomieszczeń i mogą spowodować niedogrzanie wnętrza.
Zalety ogrzewania podłogowego
Ten rodzaj ogrzewania jest dużo bardziej efektywny w przypadku większych pomieszczeń. Równomierne nagrzanie posadzki a tym samym równomierna emisja ciepła pozwala utrzymać stałą temperaturę w całym pomieszczeniu. W przypadku tradycyjnych grzejników najcieplej jest bliżej źródła ogrzewania, na dużych przestrzeniach pewne miejsca mogą pozostać chłodniejsze.
Jego eksploatacja jest tańsza, działa bowiem przy niższych temperaturach wody niż wymagają tego grzejniki ścienne. Koszty wytworzenia i przekazania energii są znacznie niższe. Ciepło z dużej powierzchni równomiernie unosi się ku górze, co pozwala na obniżenie temperatury o 1-2oC przy zachowaniu niezmienionego komfortu cieplnego i uzyskanie oszczędności na poziomie 6% w sezonie grzewczym.
Podłogówka to dobry wybór dla alergików. Kurz i pył nie unoszą się w powietrzu, gdyż ogrzewanie odbywa się przez promieniowanie.
Jako istotną zaletę ogrzewania podłogowego wskazuje się trwałość instalacji, wyższą estetykę, łatwość obsługi oraz szersze możliwości aranżacyjne pomieszczeń, wynikające z braku grzejników.
Ogrzewanie podłogowe w zupełności wystarczy, aby ogrzać dom, szczególnie w domach niskoenergetycznych i dobrze izolowanych.
Ogrzewanie podłogowe – wady
W przypadku uszkodzenia instalacji jej naprawa wiąże się niestety z demontażem podłogi. Koszty naprawy są wysokie. Same materiały, koszty rozprowadzenia instalacji na etapie budowy są też wyższe niż w przypadku innych rozwiązań grzewczych.
Nagrzewanie i studzenie systemu trwa dłużej.