Barety

Barety są kluczowym elementem nowoczesnego budownictwa, pozwalając na realizację skomplikowanych i ciężkich konstrukcji w różnych warunkach gruntowych. To wielkowymiarowe pale wiercone, stosowane jako fundamenty, elementy oporowe i podparcie słupów pomocniczych w stropowej budowie wykopów.
Bareta stanowi odcinek lub kilka przecinających się odcinków ścian szczelinowych, betonowanych w jednym cyklu. Najczęściej przyjmuje kształt litery L, T lub krzyża. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń pionowych i poprzecznych. Można ją porównać do żelbetowego panelu.
Zastosowanie baret
Barety wykorzystuje się jako podpory tymczasowe słupów w stropowej budowie podziemnej budynków wykonanych w technologii ścian szczelinowych.
Barety sprawdzają się jako fundamenty obiektów mostowych.
Stosowane są do posadowienia budynków wysokościowych i wymagających obiektów inżynierskich.
Wykonanie barety
Barety konstuowane są podobnie, jak ściany szczelinowe.
Chwytak wykonuje krótki wykop, stanowiący fragment powstającej ściany ściany szczelinowej. Wykop jest stabilizowany przez zawiesinę tiksotropową. Następnie w wykopie umieszcza się zbrojenie. Na dno barety wprowadza się beton przy pomocy metody betonowania podwodnego.
Baraty uzyskują najczęściej wymiar przekroju poprzecznego 0,6-1,2 m x 2,3-3,4 m.
Ich nośność zależy od wymiarów i warunków gruntowych. Waha się od kilku tysięcy kN do ponad 20 MN.
Kontrola w trakcie wykonywania barety
Każdy etap tworzenia barety podlega kontroli. Sprawdzany jest poziom głębienia fundamentu, jego głębokość, poprawność umiejscowienia zbrojenia. Kontrolowany jest wydobywany ze szczeliny grunt, jakość podawanego betonu.
Zalety baret
Barety można stosować na znacznych głębokościach, przekraczających nawet 100 m.
Sprawdzą się w obszarach zabudowanych oraz przy dużych głębokościach posadowienia, gdzie wykonanie wykopu przestrzennego wiązałoby się z wydobyciem znacznie większej objętości urobku.
Barety wyróżniają się bardzo dużą nośnością oraz sztywnością zarówno osiową, jak i poprzeczną.
Bareta daje możliwość kształtowania złożonych przekrojów.
W procesie jej formowania łatwo pokonywać znajdujące się w gruncie przeszkody. Nie powstają także drgania, co pozwala na zastosowanie tej technologii w terenie zabudowanym bez obawy uszkodzenia sąsiednich budowli.
Fot. Freepik
Treści powiązane

Palowanie fundamentów

Obudowa berlińska

Badania geotechniczne przed budową domu

Ściany szczelinowe

Głębokość przemarzania gruntu
