• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Barety

Jedną z technologii zwiększającej trwałość konstrukcji oraz odporność gruntu na obciążenia jest wykonanie barety. Dowiedz się, w jaki sposób się je wykonuje, gdzie się je najczęściej wykorzystuje, jakie są zalety tego rozwiązania.
Barety

Barety są kluczowym elementem nowoczesnego budownictwa, pozwalając na realizację skomplikowanych i ciężkich konstrukcji w różnych warunkach gruntowych. To wielkowymiarowe pale wiercone, stosowane jako fundamenty, elementy oporowe i podparcie słupów pomocniczych w stropowej budowie wykopów.

Bareta stanowi odcinek lub kilka przecinających się odcinków ścian szczelinowych, betonowanych w jednym cyklu. Najczęściej przyjmuje kształt litery L, T lub krzyża. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń pionowych i poprzecznych. Można ją porównać do żelbetowego panelu.

Zastosowanie baret

Barety wykorzystuje się jako podpory tymczasowe słupów w stropowej budowie podziemnej budynków wykonanych w technologii ścian szczelinowych.

Barety sprawdzają się jako fundamenty obiektów mostowych.

Stosowane są do posadowienia budynków wysokościowych i wymagających obiektów inżynierskich.

Wykonanie barety

Barety konstuowane są podobnie, jak ściany szczelinowe.

Chwytak wykonuje krótki wykop, stanowiący fragment powstającej ściany ściany szczelinowej. Wykop jest stabilizowany przez zawiesinę tiksotropową. Następnie w wykopie umieszcza się zbrojenie. Na dno barety wprowadza się beton przy pomocy metody betonowania podwodnego.

Baraty uzyskują najczęściej wymiar przekroju poprzecznego 0,6-1,2 m x 2,3-3,4 m.

Ich nośność zależy od wymiarów i warunków gruntowych. Waha się od kilku tysięcy kN do ponad 20 MN.

Kontrola w trakcie wykonywania barety

Każdy etap tworzenia barety podlega kontroli. Sprawdzany jest poziom głębienia fundamentu, jego głębokość, poprawność umiejscowienia zbrojenia. Kontrolowany jest wydobywany ze szczeliny grunt, jakość podawanego betonu.

Zalety baret

Barety można stosować na znacznych głębokościach, przekraczających nawet 100 m.

Sprawdzą się w obszarach zabudowanych oraz przy dużych głębokościach posadowienia, gdzie wykonanie wykopu przestrzennego wiązałoby się z wydobyciem znacznie większej objętości urobku.

Barety wyróżniają się bardzo dużą nośnością oraz sztywnością zarówno osiową, jak i poprzeczną.

Bareta daje możliwość kształtowania złożonych przekrojów.

W procesie jej formowania łatwo pokonywać znajdujące się w gruncie przeszkody. Nie powstają także drgania, co pozwala na zastosowanie tej technologii w terenie zabudowanym bez obawy uszkodzenia sąsiednich budowli.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Kotwy gruntowe – technologie wzmacniania gruntu
Kotwy gruntowe – technologie wzmacniania gruntu
Dowiedz się o metodzie wzmacniania gruntu, jaką jest wykorzystanie kotew gruntowych. Poznaj rodzaje kotew, ich zastosowanie. Zobacz się, jak się montuje kotwy stabilizacyjne oraz jakie zalety ma ta technologia.
Badania geotechniczne przed budową domu
Badania geotechniczne przed budową domu
Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.
Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu to istotny parametr przy podejmowaniu decyzji na jakiej głębokości umieścić fundamenty i poprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest ona różna w różnych częściach kraju. Jak ustalić głębokość przemarzania gruntu i jakie konsekwencje może mieć zlekceważenie oddziaływań klimatycznych w danej lokalizacji?
Obudowa berlińska
Obudowa berlińska
Gdzie zastosowanie znajduje obudowa berlińska? Na czym polega taki sposób zabezpieczenia wykopu i jakie są jego rodzaje? Przeczytaj więcej o technologii wykonania ścianki berlińskiej, zaletach i wadach tej metody zapobiegającej osuwaniu się ziemi w wykopie na budowie.
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów
Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Ściany szczelinowe
Ściany szczelinowe
Poznaj zastosowania ściany szczelinowej. Dowiedz się, czym jest ta konstrukcja, jak powstaje i czemu służy. Przeczytaj, jakie są zalety tej techniki zabezpieczania wykopów.

Komentarze

brak komentarzy…