• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Palowanie fundamentów

Palowanie fundamentów polega na zastosowaniu specjalnych podpór, które mają za zadanie pośrednie przenoszenie obciążeń budowli. Dowiedz się, w jaki sposób wzmacnia się fundamenty metodą palowania. Gdzie taka technika znajduje zastosowanie. Jakie są korzyści palowania fundamentów.
Palowanie fundamentów

Solidny fundament to podstawa stabilności każdej budowli. Na fundamencie opiera się cały dom, jego zadaniem jest przenoszenie obciążenia obiektu budowlanego na grunt. Niekiedy warunki wodno-gruntowe w danym miejscu wymagają zastosowania rozwiązań, które wzmocnią konstrukcje w mało nośnych i niestabilnych gruntach.

Na czym polega palowanie fundamentów?

Wzmocnienie fundamentów metodą palowania polega na podparciu ich na specjalnych palach, które przenoszą obciążenia w głębsze warstwy gruntu, gdzie jest on bardziej stabilny, nośny, mocniejszy.

Zaleca się wykonywanie palowania fundamentów

  • pod wszelkimi narożnikami budynku
  • pod łączeniami ścian nośnych
  • w odpowiednich odcinkach wzdłuż ścian.

Rodzaje pali fundamentowych

Stosuje się:

  • pale zawieszone
  • pale stojące
  • pale normalne.

Pale zawieszone przenoszą obciążenia na grunt poprzez tarcie na bocznicy. Pale stojące mają stopę wbitą w grunt na większej głębokości. Pale normalne bazują na obu powyższych rozwiązaniach.

Z kolei biorąc pod uwagę technikę palowania fundamentów, rozróżnia się:

  • pale FDP (Full Displacement Piles) – tzw. pale przemieszczeniowe, wwiercane w grunt specjalnym świdrem, dzięki czemu grunt dookoła pala zostaje dodatkowo dogęszczony; po osiągnięciu docelowej głębokości i usunięciu świdra wprowadza się pal i zalewa betonową mieszanką
  • pale CFA (Continuous Flight Auger) – montowane podobnie jak pale FDP, znajdują zastosowanie w przypadku gruntów bardziej zwięzłych, gdzie rozprowadzanie gruntu na boki wpływa na większą nośność
  • pale VDP (Vibro Displacement Piles) – stalowe rury ze szczelnie zamkniętym końcem są wwibrowywane w ziemię, a następnie przy wyciąganiu rury wlewa się mieszankę betonową, która przekształca się w pal fundamentowy
  • pale SDP (Soil Displacement Piles) – pale są wkręcane w ziemie przy wykorzystaniu siły obrotowej oraz dociskania, a wnętrze rury wprowadzonej do gruntu zalewa się mieszanką betonową.

Uwzględniając kryterium zastosowanego materiału, wybrać można pale:

  • betonowe
  • stalowe
  • drewniane.

Ze względu na sposób formowania wyróżnia się:

  • pale prefabrykowane
  • pale formowane w gruncie.

Kiedy stosuje się palowanie fundamentów?

Technika ta wykorzystywana jest w określonych warunkach gruntowo-wodnych, ale też w zależności od specyfiki obiektu wznoszonego na danym terenie. Sprawdza się szczególnie w przypadku dużych obciążeń punktowych, mogących naruszać występujące płytko pod ziemią mało nośne grunty. Mowa tu choćby o wieżowcach, również mostach czy wiaduktach, budynkach infrastrukturalnych, przemysłowych, magazynowych, budynkach mieszkalnych.

O tym, czy jest konieczność zastosowania palowania fundamentów przesądza badanie geotechniczne gruntu. Ekspertyza wykonana przez geologa informuje o stabilności i nośności terenu. Na podstawie specjalistycznych analiz ustala się miejsce lokalizacji pali, ich niezbędną liczbę oraz głębokość osadzenia.

Korzyści z zastosowania palowania fundamentów

Palowanie fundamentów zapobiega odkształcaniu się niestabilnego gruntu, a w konsekwencji osiadaniu fundamentów. Zapewniają wysoką trwałość oraz wydajność instalacji. Na wielu budowach mikropale okazują się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Można je wykonać w większości warunków gruntowych: w piaskach, glinach, namułach, żwirach oraz miękkich skałach.

Jedocześnie palowanie może być wykonywane przy pomocy małego sprzętu, co jest szczególnie pomocne na trudnodostępnych podłożach.

Ile kosztuje palowanie fundamentów?

Na ostateczny koszt zastosowania tej technologii wpływ ma wiele zmiennych. Cena, jaką zapłacimy, zależeć będzie m.in. od typu palowania, liczby użytych pali, specyfiki gruntu, rozmiaru budowli, podpiwniczenia, lokalizacji, stopnia skomplikowania prac. Koszt inwestycji ustalany jest indywidualnie.

Mikropalowanie przy użyciu pali żelbetowych będzie kosztować ok 200-300 zł/mb.

Fundamenty na palach mogą być nawet dwu lub trzykrotnie droższe niż wykonane metodą tradycyjną.

***

Wśród firm oferujących usługi w zakresie palowania fundamentów wskazać można przykładowo: Segar, Patyra, Geobud, Keller, De Waal, Grainbud.

Treści powiązane

Beton podwodny
Beton podwodny
Beton ten, jak sama nazwa wskazuje, jest wyrobem specjalnego przeznaczenia. Stosowany jest w warunkach trudnych, agresywnych, wymaga więc innego składu, aby uzyskać parametry gwarantujące wytrzymałość i trwałość konstrukcji podwodnych. Poznaj cechy betonu podwodnego, jego skład i działanie i metody betonowania w wodzie.
Rodzaje betonu
Rodzaje betonu
Beton to materiał budowlany o wielu zastosowaniach. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jego skład bazuje na kilku stałych składnikach, aczkolwiek zmiana ich proporcji i użycie określonych dodatków czy domieszek pozwala uzyskać wyrób o innych właściwościach. W tym artykule sprawdzamy, jakie są rodzaje betonu.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Badania geotechniczne przed budową domu
Badania geotechniczne przed budową domu
Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny
Beton konstrukcyjny stosowany jest do budowy elementów nośnych budowli, które przesądzają o trwałości, stabilności i bezpieczeństwie użytkowania określonego obiektu. Gdzie konkretnie znajduje zastosowanie? Jaki jest skład betonu konstrukcyjnego. W jakich klasach produkowany jest beton konstrukcyjny? Więcej na ten temat w poniższym artykule.
Odwierty rdzeniowe – badanie konstrukcji
Odwierty rdzeniowe – badanie konstrukcji
Konstrukcje betonowe wymagają kontroli ich parametrów na etapie użytkowania. Metodą pozwalającą zweryfikować ich stan są odwierty rdzeniowe, dokonywane zarówno w obiektach już istniejących, jak i nowych. Sprawdzamy, jakie są metody tego typu analiz, stosowane narzędzia i uzyskiwane z odwiertów informacje.
Betony specjalne
Betony specjalne
Betony specjalne to duża grupa wyrobów, które oprócz właściwości typowych dla zwykłego betonu posiadają cechy pozwalające na niestandardowe zastosowania. Jakie są dostępne betony specjalne? Czym się wyróżniają i gdzie się je wykorzystuje? Bliżej przyjrzymy się wybranym z nich.

Komentarze

brak komentarzy…