• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Badania geotechniczne przed budową domu

Posadowienie budynku na nieznanym gruncie może doprowadzić do usterek a nawet nieodwracalnych uszkodzeń. Dowiedz się, na czym polega badanie gruntu, komu je zlecić i dlaczego jest ważne dla powodzenia całej inwestycji.
Badania geotechniczne przed budową domu

Budynki mieszkalne i gospodarcze jedno i dwukondygnacyjne należą do pierwszej kategorii geotechnicznej. Obiekty zakwalifikowane do tej kategorii wymagają od inwestora sporządzenia fachowej opinii na temat gruntu i wód gruntowych. Nie jest konieczna jakościowa i ilościowa analiza gruntu. Dlaczego jednak warto przeprowadzać badanie geotechniczne gruntu?

Jakie znaczenie ma badanie geotechniczne gruntu?

Badanie geotechniczne pozwala ustalić poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu. To parametry, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo i nośność podłoża, a tym samym możliwości i przebieg inwestycji, wybór odpowiednich fundamentów, izolacji. Analiza geotechniczna pomaga podjąć decyzję o głębokości podpiwniczenia.

Poznanie warunków panujących na działce pozwala dostosować projekt tak, aby uniknąć w przyszłości wilgoci w domu, pękających ścian i sufitów czy utraty stabilności domu.

Budowa na trudnej glebie jest możliwa, ale będzie wiązać się ze zwiększeniem wydatków i ryzyka.

Na czym polega badanie geotechniczne gruntu?

Badanie polega na przeprowadzeniu specjalnych odwiertów na głębokości 3-5 metrów. W przypadku planowania domu podpiwniczonego – nawet 4-6 metrów. Do badania wykorzystuje się również sondy statyczne.

Praca na budowie zajmie specjaliście od 2 do 4 godzin, wykonanie pełnej dokumentacji może potrwać kilka tygodni.

Badania geotechniczne gruntu obejmują pomiar poziomu zwierciadła wody gruntowej oraz jej skład chemiczny (szczególnie istotne jest pH, czyli agresywność wody względem betonu), badanie gruntu na obecność związków organicznych, a także oględziny wizualne próbek. Przechowuje się je w specjalnych pojemnikach, które nie reagują z gruntem – ma to znaczenie w przypadku dalszych analiz laboratoryjnych.

Takie parametry jak ziarnistość gruntu czy porowatość będą niezbędne do późniejszej klasyfikacji oraz obliczeń, np. osiadania, ścinania czy posadowienia.

Specjalista przeprowadzający badanie ustala m.in.:

  • głębokość wód gruntowych i jej zmienność w czasie
  • nośność gruntu
  • ryzyko zanieczyszczenia podłoża gruntowego
  • konieczność przeprowadzenia ewentualnego odwodnienia działki
  • najlepsze miejsce do wykopania studni
  • miejsce założenia przydomowej oczyszczalni.

Po zakończeniu badań firma prowadząca odwierty ma obowiązek przywrócić teren do postaci sprzed badania. Regeneracja polega najczęściej na zasypaniu otworów urobkiem, a w przypadku gruntów niespoistych - mleczkiem iłowym z domieszką materiałów uszczelniających.

Dokumentacja geotechniczna

Po przeprowadzonym badaniu geotechnicznym opracowywana jest dokumentacja. Składa się z dwóch części:

  • graficznej, obejmującej mapki zawierające przekrój geotechniczny (z zaznaczonymi warstwami gruntu), dokładną lokalizację wykonanych odwiertów, a także lokalizację odkrywek (o ile zostały wykonane)
  • pisemnej, stanowiącej analizę gruntu w zakresie wymienionych powyżej obszarów oraz zalecenia dotyczące budowy.

Komu zlecić badanie geotechniczne gruntu?

Osoba wykonująca takie badanie powinna posiadać stosowne uprawnienia. Ekspertyzę można zlecić geotechnikowi lub geologowi.

Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu?

Koszt uzależniony będzie od zakresu badania, liczby wykonanych odwiertów. Średnio za jeden odwiert należy zapłacić ok. 1000 zł. Wydatki mogą wydawać się niemałe, tym bardziej, że ponoszone są jeszcze przed rozpoczęciem budowy, symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty.

Jednak zaniechanie pewnych prac i analiz na tym etapie może mieć znacznie kosztowniejsze konsekwencje, a nawet wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Fot. geonit.pl

Treści powiązane

Budowa metra w Sydney okiem geotechnika - wyjaśnia inżynier Robert Dawidowicz
Budowa metra w Sydney okiem geotechnika - wyjaśnia inżynier Robert Dawidowicz
Sydney Metro jest największym przedsięwzięciem transportowym w historii Australii. Do końca 2030 roku projekt zakłada wybudowanie 4 linii metra o łącznej długości 113 km oraz 46 stacji.
Membrany hydroizolacyjne
Membrany hydroizolacyjne
Membrany to materiały wykorzystywane do zabezpieczania budynków przed wilgocią, wodą. Jakie mają właściwości? Czym się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Przeczytaj membranach do hydroizolacji.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Nowe warunki techniczne dla budynków – zmiany w prawie budowlanym
Wprowadzone zmiany określające nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mają ograniczyć praktyki nierespektowania przez deweloperów ogólnospołecznych wymagań stawianych dobrej architekturze. Jakie zmiany przewiduje rozporządzenie? W jakim zakresie nowelizacja ustawy ukróci praktyki patodeweloperów?
Fundamenty z kamienia
Fundamenty z kamienia
Kamień to naturalny, powszechnie stosowany dawniej materiał budowlany. Czy sprawdzi się do wykonania fundamentu? Czy ten materiał wraca do łask i może stanowić solidną podwalinę do budowy domu?
Hydroizolacje
Hydroizolacje
Hydroizolacja ma na celu zabezpieczenie budynku, pomieszczenia przed wodą i wilgocią. Aby zapobiec jej niszczycielskiemu działaniu, wodochronne uszczelnienie powinno zostać dopasowane do charakteru i przeznaczenia obiektu, rozmiaru konstrukcji, zastosowanych materiałów budowlanych. Przeglądamy wybrane dostępne materiały izolacyjne.
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo – kontrole urzędników 2024
Przydomowe szambo to alternatywa, jeśli dom nie jest podłączony do kanalizacji lub ścieki nie są utylizowane w przydomowej oczyszczalni. Jakich zasad należy przestrzegać, korzystając z szamba, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych?
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik – technologie izolacji
Polimocznik stosowany jest w branży budowlanej jako materiał izolacyjny. Jego właściwości gwarantują solidne zabezpieczenie izolowanych elementów, a działanie wody czy innych substancji nie wpływa negatywnie na obszary pokryte polimocznikiem. Sprawdzamy, gdzie najczęściej wykorzystuje się polimocznik i jakie ma właściwości wyróżniające go od innych materiałów izolacyjnych.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jak czytać?
Dowiedz się czym jest i jakie informacje zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawdź, jak interpretować symbole i oznaczenia stosowane w MPZP i jak czytać ten dokument.
Dokumentacja powykonawcza
Dokumentacja powykonawcza
Każda inwestycja budowlana pociąga za sobą gromadzenie pewnych dokumentów, pozwoleń, ale też rejestrowanie poszczególnych jej etapów, ewentualnych zdarzeń i nieprzewidzianych okoliczności, dokonywanie pomiarów, które są kompletowane i finalnie tworzą spory plik istotnych zapisów. Dokumentacja ta trafia po zakończeniu budowy do właściciela lub zarządcy budynku. Kto przygotowuje dokumentację budowlaną? Co powinna zawierać dokumentacja powykonawcza? Przeczytajcie o tym w tym artykule.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Budowa przydomowej oczyszczalni to wygodne rozwiązanie w domach zlokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Zobacz, jakie należy spełnić warunki, aby zbudować przydomową oczyszczalnię. Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować i sprawdź, jak działa taka instalacja.
Budowa ścian – przegląd materiałów
Budowa ścian – przegląd materiałów
Technologii budowy ścian jest obecnie wiele, począwszy od tradycyjnych murowych, wypieranych obecnie rozwiązaniami systemowymi opartymi na pustakach, przez technologie szkieletowe drewniane i żelbetowe do gotowych, prefabrykowanych elementów. W tym artykule skupiamy się na ścianach murowanych. Sprawdzamy, jakie materiały można wybrać, jakie mają one właściwości i czym się kierować przy wyborze.

Komentarze

brak komentarzy…