• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę

Dowiedz się, jakie formalności dotyczą budowy budynku gospodarczego. Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę. Jakie warunki musi spełniać budynek gospodarczy, aby zbudować go bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Budynek gospodarczy bez pozwolenia na budowę

Czym jest budynek gospodarczy?

Z założenia budynek gospodarczy jest pomieszczeniem przeznaczonym do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych. Można w nim także przechowywać różne materiały, narzędzia czy sprzęty należące do mieszkańców budynku mieszkalnego. Bywa alternatywą dla strychu czy piwnicy, jeśli dom ich nie posiada.

Budynkiem gospodarczym będzie także obiekt w ramach zabudowy zagrodowej, który ma służyć do przechowywania sprzętów i środków produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Budynek gospodarczy – wystarczy zgłoszenie budowy

Jeśli powstający budynek gospodarczy spełnia kilka warunków dotyczących powierzchni, wysokości czy rozpiętości konstrukcji, nie jest wymagane pozwolenie na jego budowę. Wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia.

Niezależnie od powyższych parametrów trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości obiektu od domu mieszkalnego znajdującego się na sąsiedniej działce, jak również naszego własnego.

Bez pozwolenia na budowę, jedynie na drodze zgłoszenia, można wybudować budynek gospodarczy, który:

  • jest wolnostojący,
  • jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2,
  • łączna liczba takich obiektów na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Nie wymaga nawet zgłoszenia budowa parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 35 m2, o rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m, związanego z produkcją rolną i uzupełniającego zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.

Budowa budynku gospodarczego bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę czy dokonania zgłoszenia nie zwalnia oczywiście z przestrzegania innych przepisów, wśród których najważniejszymi są miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Samodzielny budynek gospodarczy

Jako że budynkiem gospodarczym jest obiekt pełniący funkcję pomocniczą w stosunku do budynku mieszkalnego, nie może on powstać samodzielnie na niezabudowanej działce budowlanej. W praktyce organy architektoniczno-budowlane, jak i sąd są zobowiązane do rozpatrywania każdej konkretnej sprawy w sposób indywidualny. Może się więc zdarzyć, że budynek mający pełnić funkcję gospodarczą na niezabudowanej działce nie zostanie uznany za budynek gospodarczy.

Budowa budynku gospodarczego na zgłoszenie – formalności

Budowa na zgłoszenie przebiega w bardziej uproszczony sposób, nie ma konieczności oczekiwania na decyzje administracyjne, inwestycja może rozpocząć się szybciej.

Budowę można zgłosić osobiście, listownie lub elektronicznie, za pośrednictwem portalu e-budownictwo. W ostatnim przypadku wymagane jest złożenie podpisu profilem zaufanym.

Zgłoszenie budowy polega na wypełnieniu odpowiedniego formularza oraz dołączeniu wymaganych dokumentów.

Zgłoszenie robót budowlanych należy złożyć przed rozpoczęciem prac. Rozpoczęcie budowy przed dokonaniem zgłoszenie lub przed oceną zgłoszenia przez urząd traktowane jest jako samowola budowlana. Jej zalegalizowanie będzie wymagać dodatkowych formalności w nadzorze budowlanym.

Urząd ma 21 dni na ewentualny sprzeciw do zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymagania, akceptowane jest przez tzw. milczącą zgodę. Oznacza to, że brak pisma ze strony urzędu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia budowy jest równoznaczne z brakiem przeciwskazań do rozpoczęcia inwestycji. Jeśli zgłoszenie było uzupełniane, to termin należy liczyć od daty tego uzupełnienia lub od upływu terminu wskazanego w postanowieniu o uzupełnieniu zgłoszenia.

Fot. kb.projekt.pl

Treści powiązane

Prawo budowlane – zmiany 2024
Prawo budowlane – zmiany 2024
1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Zobacz, czego dotyczą nowe rozporządzenia. Które przepisy zmienią swoje brzmienie.
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Budowa garażu lub wiaty na zgłoszenie
Prawo budowlane jasno reguluje, które inwestycje budowlane wymagają pozwolenia na budowę, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie. Jak się mają przepisy w odniesieniu do budowy garażu lub wiaty garażowej? Jakie są wymagane formalności?
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę? Jakie inwestycje można realizować bez pozwolenia na budowę?
Nowe przepisy budowlane od 15 sierpnia 2024 roku
Nowe przepisy budowlane od 15 sierpnia 2024 roku
15 sierpnia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, mające na celu wyeliminowanie wątpliwości dotyczących sytuowania budynków w stosunku do granicy działki budowlanej. Będzie można budować się bliżej sąsiada, uregulowane zostały kwestie odległości budynków o nietypowych kształtach.
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Dokumenty przed rozpoczęciem budowy
Budowa domu to długi proces, wymagający dopełnienia wielu formalności, uzyskania zgód, pozwoleń, zawarcia umów. W tym artykule skupiamy się na etapie przygotowania do budowy. Zobacz, które dokumenty trzeba zgromadzić, jakie kroki wykonać zanim rozpocznie się budowa wymarzonego domu.
Budowa na zgłoszenie
Budowa na zgłoszenie
Prawo budowlane wskazuje grupę inwestycji, których realizacja nie wymaga pozwolenia na budowę. Niezależnie chęć przeprowadzenia takiej budowy należy zgłosić w odpowiednim urzędzie. Poznaj procedurę zgłoszenia budowy. Zobacz, jakie trzeba skompletować dokumenty, gdzie dokonać formalności.

Komentarze

brak komentarzy…