• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Certyfikacja ekologiczna w budownictwie

Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie

Dbałość o środowisko to obecnie nie trend, ale norma, a raczej obowiązek. Problem ten w sposób szczególny dotyczy branży budowlanej, której przypisuje się aż 38% emisji CO2 do atmosfery. Dwutlenek węgla generowany jest na każdym etapie wznoszenia budynku, począwszy od pozyskania surowców i materiałów, przez fazę wznoszenia budynku aż do etapu rozbiórki i utylizacji.

Redukcja śladu węglowego

Każda decyzja na poszczególnych etapach projektowania i realizowania inwestycji oznacza więc potencjalne możliwości optymalizowania śladu węglowego. O jego poziomie zadecyduje projekt budynku, rodzaj wykorzystanych materiałów, ich pochodzenie, sposób pozyskiwania surowców czy technologia zastosowana w procesie inwestycji.

Zielone budownictwo

Zielone budownictwo staje się standardem. Nigdy wcześniej dbałość o stan środowiska, zdrowie i ogólny dobrostan człowieka nie były tak istotnymi wyznacznikami przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Zmiany dokonują się na poziomie prawnym, ekonomicznym, ekologicznym i społecznym i służą stworzeniu zdrowej, przyjaznej człowiekowi przestrzeni.

Idea zielonego budownictwa realizowana jest w kilku obszarach. Polega m.in. na:

  • stosowaniu ekologicznych materiałów
  • idei „zero waste”
  • zmniejszaniu zapotrzebowania na energię
  • właściwej aranżacji przyległych terenów zielonych
  • ekonomicznie uzasadnionym wykorzystaniu bogactw naturalnych

Realizacja powyższych postulatów możliwa jest przy wprowadzeniu określonych standardów, jasno określonych procedur, parametrów. W tym celu opracowano systemy certyfikacji, według których budynki poddaje się wielokryterialnej ocenie przy udziale licencjonowanych rzeczoznawców.

Certyfikacja ekologiczna - kryteria

W analizach ekologicznych ocenie budynków na każdym etapie ich życia podlegają m.in.:

  • efektywność energetyczna
  • efektywność ekonomiczna
  • efektywność wodna
  • zmniejszanie śladu węglowego
  • korzystanie z odnawialnych źródeł energii
  • użycie materiałów z recyklingu
  • wpływ na zdrowie, samopoczucie, integrację mieszkańców
  • komfort i bezpieczeństwo życia

Obecnie certyfikacja budynków przeważa w budownictwie biurowym, aczkolwiek nie jest jego domeną i dotyczy także budownictwa, handlowego, przemysłowego, mieszkaniowego czy usługowego.

Zauważa się wyraźny trend, polegający na koncentracji na człowieku w kontekście projektowania i późniejszego eksploatowania budynków. Tam bowiem spędzamy znaczną część naszego życia – w biurze, szkole, domu. Zatem jakość pomieszczeń, w których przebywamy jest kluczowa dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Certyfikacja ekologiczna w Polsce

Najpopularniejszymi systemami oceny są obecnie międzynarodowe:

BREEAM – Building Research Establishment Environmental Assessment Method

LEED – Leadership in Energy and Environmental Design

W Polsce przyznaje się także niemiecki DGNB, francuski HQE, amerykański WELL Building Standard.

Certyfikat BREEAM

W systemie BREEAM, istniejącym w Wielkiej Brytanii od 1990, stosuje się wielokryterialne oceny, uwzględniające przykładowo:

  • wpływ obiektu na zdrowie i samopoczucie użytkowników
  • ich komfort pod względem ilości powietrza
  • sposób gospodarowania odpadami
  • dostępność środków komunikacji
  • energooszczędność
  • zastosowanie naturalnych materiałów.

Certyfikat przyznawany jest budynkom nowym, wcześniej użytkowanym, obiektom po renowacjach czy projektom urbanistycznym i infrastrukturalnym. W ramach przyznanego certyfikatu funkcjonuje skala ocen różnicująca jakość inwestycji od Pass, przez Good, Very Good, Excellent do najlepszy – Outstanding.

Certyfikat LEED

Certyfikat LEED, istniejący od 1998 roku w Polsce pojawił się w roku 2009. Kluczowe dla niego kryteria to:

  • rodzaj wykorzystanych materiałów budowlanych i zasobów
  • zrównoważony grunt i gleba
  • zużycie energii i jej produkcja z odnawialnych źródeł
  • systemy związane z wodą
  • lokalizacja i transport
  • jakość środowiska wewnętrznego (dostęp do światła dziennego, rodzaj oświetlenia, parametry powietrza)
  • jakość zrównoważonych przestrzeni
  • polityka regionalna i innowacje
  • zintegrowany proces projektowy

Ten certyfikat przyznawany jest budynkom mieszkalnym, handlowym, biurom, hotelom i szkołom. Przewiduje oceny Certified, Silver, Gold oraz Platinum.

Certyfikat WELL Building Standard

Certyfikat WELL Building Standard fokusuje się na aspektach prozdrowotnych oraz wygodzie wynikających z użytkowania budynku. Ocenie podlegają przykładowo:

  • odżywianie
  • akustyka
  • ruch
  • komfort termiczny
  • umysł
  • społeczność

jako obszary wpływające na kulturę zdrowotną i dobre samopoczucie, a budynek jako całość stanowi istotny czynnik decydujący o dobrostanie użytkowników.

Oceny możliwe do uzyskania to Certified, Silver, Gold, Platinum.

Certyfikat Zielony Dom

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego opracowało rodzimy certyfikat – Zielony Dom. Odnosi się od do budownictwa jedno- i wielorodzinnego, obejmując inwestycję od projektu, przez proces budowy po aranżację otoczenia.

Ocenie poddawane są:

  • zastosowane materiały proekologiczne
  • gospodarowanie wodą
  • zużycia energii.

Dodatkowe punkty przyznawane są inwestycji za wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w powyższych obszarach.

Certyfikat otrzymuje się w skali od 1 do 4.

Znaczenie certyfikatów ekologicznych w budownictwie

Uzyskanie certyfikatu przez dany budynek jest równoznaczne z obiektywnym potwierdzeniem dobrej jakości budynku i jego ograniczonego szkodliwego wpływu na środowisko.

Certyfikat podnosi rynkową wartość nieruchomości i sprawia, że staje się ona bardziej atrakcyjna zarówno dla najemców, jak i inwestorów, uwierzytelnia bowiem jego planowane niższe zużycie energii oraz niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do tradycyjnych budynków.

Ponadto uzyskanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że zrównoważony rozwój jest istotny w działalności danego przedsiębiorstwa, co ma obecnie bardzo duże znaczenie wizerunkowe.


Treści powiązane

Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.
Certyfikacja betonu towarowego
Certyfikacja betonu towarowego
Odkąd beton został uznany wyrobem budowlanym, podlega jednemu z dwóch systemów oceny i weryfikacji zgodności w zależności od zastosowania. Jakie zadania spoczywają na producencie? Co należy uwzględnić wdrażając system Zakładowej Kontroli Produkcji? Spełnienie jakich kryteriów gwarantuje uzyskanie certyfikatu?
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Emisyjność betonu - komentarz ekspercki dr inż. Katarzyny Synowiec, głównego specjalisty ds. projektów badawczo-rozwojowych w Centrum Technologicznym Betotech Sp. z o.o.
Beton plasuje się na drugiej pozycji w rankingu najpowszechniej stosowanych przez człowieka materiałów, ustępując miejsca tylko wodzie. Tak powszechnie stosowany w zurbanizowanym świecie, nie pozostaje jednak obojętny dla jakości i funkcjonalności tego świata.
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Ograniczenia CO2 w produkcji cementu
Paradoksalnie beton, którego produkcja powoduje emisję ogromnych ilości CO2 do atmosfery jest wyrobem budowlanym, który wpisuje się w zasady zrównoważonego budownictwa. Niemniej od lat podejmowane są próby znalezienia optymalnych rozwiązań, aby zminimalizować szkodliwy wpływ produkcji betonu na środowisko. Dotyczy to w dużej mierze jednego z jego składników – cementu. Jak polscy producenci walczą z emisją dwutlenku węgla? Jakie działania mają przyczynić się do klimatycznej neutralności?
Fotowoltaika w domu i firmie
Fotowoltaika w domu i firmie
Funkcjonowanie bez energii elektrycznej wydaje się współcześnie niemożliwe. Potrzebujemy jej jak powietrza do życia, pracy, wypoczynku. Niemniej rosnąca świadomość tego, jak produkcja energii negatywnie wpływa na środowisko powoduje, że coraz częściej i chętniej zwracamy się ku odnawialnym źródłom energii.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Dom pasywny
Dom pasywny
Tani, ekologiczny, to standardy, które powinien spełniać tzw. dom pasywny. Chodzi o pozyskiwanie energii koniecznej do komfortowego eksploatowania budynku w sposób bierny, darmowy, pasywny, poprzez zastosowanie odpowiednich technologii, materiałów, odzyskiwanie energii pochodzącej z natury, minimalizowanie zapotrzebowania na energię.
Budynki inteligentne
Budynki inteligentne
System inteligentnego domu pozwala na automatyzację wszystkich urządzeń podłączonych do wspólnej sieci, zdalne sterowanie elementami systemu dzięki bezprzewodowej technologii przy pomocy jednego urządzenia. To wygoda w domu, biurze, obiektach usługowych czy przemysłowych.
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój w budownictwie
Zrównoważony rozwój polega na integrowaniu działań gospodarczych, społecznych i politycznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości procesów przyrodniczych. Jak w te postulaty wpisuje się budownictwo – czołowy konsument energii? Jakie rozwiązania proekologiczne stosuje branża budowlana, w jakim zakresie jej działalność może pozytywnie wpływać na środowisko?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
Pompy ciepła coraz częściej zastępują dotychczasowe rozwiązania grzewcze jakimi są kotły gazowe, olejowe, ogrzewanie elektryczne. Szukamy nowoczesnych, prośrodowiskowych rozwiązań. Czy zastosowanie pompy ciepła pozwoli uzyskać porównywalne parametry grzewcze? Czy warto inwestować w tą technologię?

Komentarze

brak komentarzy…