• ICCX
Jakiego artykułu szukasz?

Czyszczenie rynien i dachu

Jesień to dobry moment na przygotowanie dachu i rynien na zimę. Coroczny przegląd szczelności i czyszczenie to prace, o których nie należy zapomnieć, aby nie narazić się zimą na poważniejsze szkody i kosztowne wiosenne naprawy.
Czyszczenie rynien i dachu

Opadające liście, drobne gałęzie, kurz, mech, trawa, szyszki, nieczystości przenoszone przez ptaki – wszystko to w połączeniu z wodą opadową utworzyć może czopy i zatory, pogarszające albo całkowicie blokujące drożność rynien. Zablokowana, zbierająca się woda może się przelewać, grożąc powstawaniem zacieków, powodując zawilgocenia murów. Przy ujemnych temperaturach przemarzając i zwiększając swoją objętość z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do pęknięcia rynny.

Czyszczenie rynien

Pielęgnacja rynien polega na usunięciu wszystkich zalegających w nich zanieczyszczeń oraz sprawdzeniu, czy nie doszło do pęknięć, rozszczelnień, przerdzewień, poluzowania mocowań. Weryfikuje się wszystkie elementy połączeń, odpływy, narożniki, drożność kanałów odpływowych, opróżnia czyszczaki. Sprawdza się również, czy rynny są zamocowane z zachowaniem spadku w stronę sztucerów. Siła spływającej wody, silne wiatry mogą powodować odkształcenia, które pogarszają skuteczne działanie systemu rynnowego.

Drobne nieszczelności rynien można naprawiać za pomocą specjalnych uszczelniaczy, większe można ratować złączkami uszczelniającymi. W rynnach niepowlekanych, miedzianych lub cynkowo-tytanowych, nieszczelności się zalutowuje.

Kontrola dachu

Kontrola pokrycia dachowego ma na celu wychwycenie jakichkolwiek śladów korozji, nieszczelności. Szczególnej uwagi wymagają miejsca łączenia powierzchni dachu z kominami oraz miejsca, w których stykają się powierzchnie dachowe nachylone pod różnym kątem. Są one w szczególny sposób narażone na uszkodzenia.

Kontrola dachu zależy od rodzaju pokrycia. W przypadku dachówek należy sprawdzić je pod kątem uszkodzeń oraz czy właściwie przylegają do połaci.

Kto wyczyści rynny i dach?

Zarówno czyszczenie rynien jak i dachu to praca na wysokościach, która wykonana bez odpowiednich zabezpieczeń może być po prostu niebezpieczna. Warto więc zadanie to zlecić specjalistycznej firmie, posiadającej odpowiedni sprzęt i przeszkolonych pracowników. Wszelkie naprawy powinny również być wykonane przez osoby będące fachowcami tak, aby usterki zostały usunięte zgodnie ze sztuką.

Decydując się na samodzielne oczyszczenie rynien należy w pierwszej kolejności zadbać o względy bezpieczeństwa. Najpierw usuwa się wszelkie zgromadzone w rynnach nieczystości. Pomocne będą zmiotki, dostępne są specjalne szczotki z teleskopową rączką. Po wybraniu zalegających śmieci rynny warto przepłukać. Dobrze sprawdzi się myjka ciśnieniowa, ale zwykły wąż ogrodowy też poradzi sobie z zadaniem.

Kontrola szczelności rynny polega na zatkaniu odpływu i napełnieniu rynny wodą. Wszelkie nieszczelności natychmiast ujawnią się w postaci wycieku.

Pomocne w utrzymaniu czystości rynien są różnorodne akcesoria, montowane w odpowiednich miejscach orynnowania. Koszyczki osłaniające wloty do rur spustowych zatrzymają liście, igiełki, szyszki i inne śmieci. Dostępne są specjalne siatki montowane od góry rynny. Opadające nieczystości zatrzymują się na ich powierzchni i nie wpadają do środka. Oczywiście zarówno z koszyczków jak i siatek śmieci także trzeba usuwach, chronią one jednak rynny przed zatykaniem.

Usterki rynien

Regularna kontrola rynien pozwala wychwycić pojawiające się usterki zanim problem z odprowadzaniem wody z dachu doprowadzi do zalania i zawilgocenia murów. Najczęstsze problemy dotyczące orynnowania to:

  • pęknięcie rynny
  • poluzowanie mocowań
  • rozszczelnienie na łączeniu, zniszczenie uszczelek
  • wypadnięcie rynny, rozłączenie elementów
  • zarysowania, odpryski, drobne korozje
  • wysunięcie rury spustowej ze sztucera.

Dbając o rynny przedłużamy żywotność zarówno całego orynnowania jak i murów naszego domu. Sprawnie odprowadzana woda deszczowa czy opad śniegu nie zagrożą ścianom, w przeciwieństwie do zalegającej wody w zatkanych rynnach, która wpłynie niszczycielsko na konstrukcję i trwałość murów.

Fot. zielonyogrodek.pl

Treści powiązane

Konstrukcja płaskiego dachu
Konstrukcja płaskiego dachu
Płaski dach to wizytówka nowoczesnego designu. Taki kształt dachu to jednocześnie gorsze nieco odprowadzanie wody i śniegu, konieczność częstszej konserwacji. Dowiedz się, jak wygląda konstrukcja płaskiego dachu. Jakie materiały stosuje się na pokrycie takiego dachu.
Podbitka dachowa
Podbitka dachowa
Poznaj rodzaje podbitek dachowych – z jakich materiałów się je wykonuje. Przeczytaj, jakie funkcje pełni podbitka dachowa i dlaczego istotne jest wykończenie dachu od spodu.
Okna do płaskich dachów
Okna do płaskich dachów
Ze względu na pewne rozwiązania architektoniczne w niektórych strefach domu nie ma możliwości zamontowania pionowych okien. Przestrzenie te nie muszą być wcale skazane jedynie na sztuczne światło. Pomysłem doświetlenia tych wnętrz mogą być okna do płaskich dachów. Czym się charakteryzują takie okna? Jakie mają zalety oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze okien do płaskich dachów?
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Instalacje przeciwoblodzeniowe – jak pozbyć się śniegu i lodu z dachu, rynien i podjazdu
Jak poradzić sobie z zalegającym śniegiem i lodem na podjazdach, chodnikach, dachach i w rynnach? Poznaj nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Zobacz, gdzie mogą być stosowane, jak wygląda ich montaż oraz jakie można uzyskać korzyści z zewnętrznych instalacji grzewczych.
Systemy rynnowe
Systemy rynnowe
Odprowadzenie wody z dachu i ścian budynku to kluczowe zadanie instalowanych na domach systemów rynnowych. Aby skutecznie spełniły swoją funkcję, muszą być wykonane z odpornych materiałów, właściwie zainstalowane. Odpowiednio dopasowane do stylu domu i elewacji mogą dodatkowo podnieść walor estetyczny budynku. W jakie systemy rynnowe warto zainwestować? Na co zwrócić uwagę wybierając orynnowanie?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Pokrycie dachowe musi spełniać kilka zasadniczych funkcji. Powinno być przede wszystkim trwałe, bezpieczne, ale też estetyczne. Czy wszystkie te cechy mają zarówno dachówki ceramiczne i cementowe? Na który ich rodzaj warto się zdecydować?
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Jak skutecznie uszczelnić dach mansardowy?
Dachy mansardowe, popularne w wielu zabytkowych budowlach, są cenione za swoją estetykę i funkcjonalność, umożliwiającą zagospodarowanie poddasza. Jednak ich złożona konstrukcja stawia przed właścicielami i konserwatorami wiele wyzwań. Z biegiem lat materiały konstrukcyjne tracą swoje właściwości z powodu długotrwałego oddziaływania czynników atmosferycznych. Skomplikowane kształty i liczne detale architektoniczne mogą być przyczyną trudności w ich uszczelnieniu.
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Śnieg na dachu – bezpieczne odśnieżanie
Czy trzeba odśnieżać dach? Jak bezpiecznie odśnieżyć dach i kto może to zrobić? Poznaj, jakie zagrożenia niesie zalegający śnieg i lód. Sprawdź przepisy związane z użytkowaniem obiektów budowlanych.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.

Komentarze

brak komentarzy…