Dachówka ceramiczna czy cementowa?
Decydując się na pokrycie dachu dachówką oczekujemy, aby wybrany materiał gwarantował przede wszystkim:
- szczelność
- odporność na zabrudzenia, brak smug po opadach
- wytrzymałość
- zabezpieczenie przed wnikaniem wody pod połać dachu
- wygląd dopasowany do charakteru architektury.
Cechy te posiadają zarówno ceramiczne jak i cementowe dachówki. Co je więc różni i na jaki rodzaj pokrycia warto się zdecydować?
Dachówki ceramiczne
Dachówki ceramiczne to popularny, jednocześnie jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachów.
Są wykonane z gliny lub innych materiałów ceramicznych i wypalane w wysokich temperaturach, co sprawia, że są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Charakteryzują się estetycznym wyglądem oraz różnorodnością kształtów i kolorów, co pozwala dopasować je do różnych stylów architektonicznych. Dachówki ceramiczne są również stosunkowo łatwe w utrzymaniu i odporne na ogień, co czyni je popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów.
Dachówki ceramiczne wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałości, energooszczędności i bezpieczeństwa.
Angobowanie dachówek ceramicznych
W celu uszlachetnienia powłoki dachówek ceramicznych poddaje się je procesowi angobowania. Angoba to rodzaj gliny stosowany do glazurowania ceramiki. Pokrywa się nią surową dachówkę przed wypaleniem.
Angoba tworzy warstwę ochronną, chroniącą surową ceramikę przed odpryskami i uszkodzeniami podczas procesu wypalania. Może być używana do nadania ceramice różnorodnych wzorów, tekstur oraz kolorów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie interesujących efektów wizualnych. Nakładając angobę na surową ceramikę, można ukryć niedoskonałości i nierówności oraz uzyskać bardziej jednolitą powierzchnię.
Glazurowanie dachówek ceramicznych
Z kolei glazurowanie to proces polegający na nakładaniu warstwy szkliwa na powierzchnię dachówki. Wykonuje się go po jej wypaleniu w celu nadania dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz dla celów dekoracyjnych.
Dachówki cementowe
Dachówki cementowe są alternatywnym materiałem do pokrywania dachów, który często jest stosowany ze względu na swoje właściwości i dostępność. Zazwyczaj są wykonane z cementu, piasku i wody oraz włókien syntetycznych lub organicznych, co nadaje im trwałość i wytrzymałość.
Podobnie jak dachówki ceramiczne, mogą występować w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dostosowanie ich do różnych stylów architektonicznych, niemniej oferta dachówek cementowych nie jest tak rozbudowana, jak ceramicznych i tym samym liczba dostępnych kształtów i kolorów jest mniejsza.
Dachówki cementowe są często wybierane ze względu na ich stosunkowo niską cenę w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak dachówki ceramiczne czy blacha. Są również odporne na warunki atmosferyczne, chociaż ich żywotność jest mniejsza niż dachówek ceramicznych, szacowana na ok. 70 lat. Mogą też wymagać częstszych napraw i konserwacji.
Dachówki cementowe są cięższe od innych materiałów, co warto uwzględnić podczas konstrukcji dachu.
Rodzaje i zastosowania dachówek
Dachówki dostępne są w różnych kształtach. Zastosowanie określonych dachówek pozwala uzyskać inne efekty wizualne. Do wyboru są więc przykładowo:
- pojedyncza esówka, posiadająca falistą linię łagodzącą połać
- podwójna esówka o asymetrycznej falistej formie tworzącej dach o tradycyjnym wyglądzie, z charakterystyczną grą światła i cienia na powierzchni
- podwójna rzymska o klasycznej formie z dwoma wyprofilowaniami, daje szerokie możliwości zastosowania
- taunus, zbliżona kształtem do modelu rzymskiego
- staroniemiecka, o oryginalnym kształcie, doskonała do zadaszania obiektów zabytkowych
- karpiówka — o płaskiej formie z dolną krawędzią prostą lub owalną i 2 sposobach ułożenia: w łuskę lub w koronkę
- dachówka płaska idealna do nowoczesnego budownictwa
- dachówka typu mnich-mniszka
- holenderka.
Jak widać oba rodzaje dachówek mają zbliżone parametry. Kryterium różnicującym będzie na pewno cena – dachówki cementowe są tańsze. Jeśli z kolei stawiamy na oryginalność, zdecydowanie większy wybór i bogactwo wzorów i kolorów znajdziemy w ofercie dachówek ceramicznych.
Wśród producentów dachówek zarówno ceramicznych, jak i cementowych wymienić należy firmy: BRAAS, Creaton, Röben, Koramic, Meyer-Holsen.
Fot. creaton.pl