• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Przeciekający komin

Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Przeciekający komin

Skutki przeciekającego komina

Wnikająca przez komin woda zawilgaca ściany, przyczynia się do rozwoju pleśni, grzybów.

Przeciekające sufity są źródłem powstawania mostków termicznych, miejsc utraty ciepła z wnętrza domu. Punkty o osłabionej izolacji powodują większe zużycie energii na ogrzewanie pomieszczeń, a w konsekwencji wzrost rachunków za prąd czy gaz.

Ponadto gromadząca się woda, pochodząca zarówno z przedostających się opadów atmosferycznych, jak i skraplająca się wewnątrz przewodu, prowadzi w dalszej perspektywie do powstawania brązowych i wilgotnych plam wewnątrz przewodu kominowego i na ścianach w jego najbliższym otoczeniu, osłabiając strukturę komina. To bardzo niebezpieczna sytuacja, może doprowadzić nawet do jego zawalenia.

Dlaczego komin przecieka?

Przyczyną nieszczelności komina są najczęściej złej jakości albo niewłaściwie dobrane materiały lub błędy konstrukcyjne.

Wszelkie niedoróbki w wypełnieniu spoin między cegłami spowodują, że w ulewne dni woda przedostanie się do środka. Zastosowanie cegieł szczelinowych, perforowanych czy najtańszych dziurawek wymaga niezwykłej staranności wykonania komina, pokrycia wszelkich otworów zaprawą murarską.

Jednym z błędów popełnianych na etapie konstrukcji komina jest dobór niewłaściwego wkładu. Każdy wkład powinien być dopasowany do rodzaju pieca i paliwa, tym samym temperatury spalin, w przeciwnym razie nie będzie dostatecznie odporny na przewodzone gazy, oleje czy paliwa stałe.

Nieodpowiednio dobrany materiał wkładu kominowego spowoduje szybkie jego uszkodzenie, a w konsekwencji – przeciekanie. Często wymiana kotła grzewczego na nowy jest równoznaczna z koniecznością modernizacji komina i systemu wentylacji. Źle dobrany typ komina może skutkować problemami ze szczelnością.

W przypadku kominów systemowych problem sprowadza się do niezastosowania się do instrukcji montażu. Pomimo, że producenci dołączają do zakupionych elementów szczegółowe wytyczne z rysunkami, to nawet zmiana kolejności poszczególnych czynności montażowych może skutkować wadliwym złożeniem komina i jego nieszczelnością.

Woda w kominie może być też wynikiem jego niewłaściwych rozmiarów.

Łączenie komina i dachu

Trudnym z punktu widzenia szczelności miejscem jest przejście komina przez dach. Z jednej strony łączenie tych dwóch konstrukcji należy solidnie uszczelnić, nie można jednak doprowadzić do zespolenia komina z dachem na sztywno. W łączeniu powinna pozostać elastyczność, pewien luz umożliwiające mikro ruchy spowodowane silnym wiatrem, ciężarem zalegającego śniegu, naprężeniami termicznym. Zlekceważenie faktu, że te konstrukcje nieustannie pracują nawet w cyklu dziennym, w wyniku zmiany temperatury, spowoduje, że łączenia po prostu popękają, dając zielone światło choćby wodzie opadowej.

Dobrze wykonana obróbka blacharska zapewni szczelność połączenia komina z dachem. Odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe wykorzystane zgodnie ze sztuką będą gwarancją szczelności w tym miejscu.

Zaleca się wykonanie wysokiej obróbki pionowej wokół komina, z tyły nawet do 30 cm, dokładnie uszczelnionej silikonem. Aby uniknąć problemu zalegania dużych ilości wody czy śniegu na tylnej ścianie komina (co mogłoby skutkować przedostaniem się opadu nad obróbką) montuje się tzw. przeciwspadek, czyli trójkątny element, który spowoduje, że woda szybko spłynie zza komina.

Wokół kominów stosuje się także poziome uszczelnienia z gotowych kołnierzy lub taśm kominowych, dopasowanych do materiału i kształtu pokrycia dachu.

Jak uszczelnić cieknący komin?

Jeśli komin przecieka, konieczne jest ustalenie przyczyny tej sytuacji, zdiagnozowanie, gdzie jest nieszczelność i co ją wywołało. Usunięcie problemu sprowadza się do przeprowadzenia prac uszczelniających, wymiany wkładu kominowego, usunięcia niedoróbek, zaizolowania problematycznych miejsc – zależnie od tego, co powoduje przeciekanie komina. Naprawa jest nierozerwalnie związana z tym co stanowi istotę problemu.

Treści powiązane

Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
E-protokół kominiarski – nowe zasady
E-protokół kominiarski – nowe zasady
Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Piece kaflowe – powrót do tradycji
Piece kaflowe – powrót do tradycji
Dawne piece kaflowe to prawdziwe dzieła sztuki. Oprócz swojej funkcji użytkowej stanowiły niewątpliwie ozdobę pomieszczenia. Każdy ich element – kafle, drzwiczki, żeliwne wykończenia - świadczyły o artyzmie wykonawców. Zachowane do dzisiaj są odrestaurowywane, podnosząc walory estetyczne pałaców, dworów, starych willi, kamienic.
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Ocieplenia budynków
Ocieplenia budynków
Ocieplenie budynku w naszym klimacie to absolutna konieczność. Gwarantuje zachowanie pożądanej, komfortowej temperatury w pomieszczeniach, ale też wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak istotne jest poprawne wykonanie izolacji termicznej.
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe
Wkłady kominowe muszą być dostosowane do rodzaju używanego opału a tym samym typu pieca. Jaki wkład kominowy będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze wkładu kominowego?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Czym pokryć dach? – przegląd materiałów
Głównym zadaniem pokrycia dachowego jest ochrona budynku przed wpływem zjawisk atmosferycznych – deszczem, śniegiem, słońcem, wiatrem, chłodem. Na jaki rodzaj się zdecydować? Co decyduje o wyborze konkretnego materiału? Poznaj różne materiały stosowane jako pokrycie dachów, ich właściwości i najczęstsze zastosowania.
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.

Komentarze

brak komentarzy…