• FRD Polska Tomasz Olszewski - usługa gratis
  • Konferencja SPB Serock, Narvil 7-9 października 2024 patronat medialny
Jakiego artykułu szukasz?

Wkłady kominowe

Wkłady kominowe muszą być dostosowane do rodzaju używanego opału a tym samym typu pieca. Jaki wkład kominowy będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę, przy wyborze wkładu kominowego?
Wkłady kominowe

Rodzaj stosowanego opału wpływa na temperaturę spalin. Wypierane obecnie kopciuchy, w których spalano węgiel, koks czy drewno uzyskiwały wysoką temperaturę spalin. Tradycyjne, murowane kominy, o dużej akumulacyjności cieplnej długo pozostawały nagrzane, nie dochodziło więc do wykraplania się pary wodnej.

Takie zjawisko zachodzi w stosowanych obecnie nowoczesnych kotłach. Piece gazowe czy olejowe mają niższą temperaturę spalania, pracują cyklicznie, nierównomiernie, mają momenty przestoju. Komin nie możliwości rozgrzania się, a co za tym idzie dochodzi do skraplania kondensatu. Jest to ciecz zawierająca kwas siarkowy, która wnikając w murowane ściany komina działa na niego destrukcyjnie.

To powód, dla którego wewnątrz murowanych kominów montuje się specjalne wkłady kominowe.

Rodzaje wkładów kominowych

Zależnie od tego, z jakiego materiału wykonany jest wkład kominowy dostępne są:

  • wkłady stalowe
  • wkłady ceramiczne.

Wkłady stalowe wykonywane są z różnych gatunków stali. Decyzja o wyborze konkretnego z nich uzależniona jest od rodzaju kotła, z jakim komin będzie współpracował. Wkłady stalowe mają najczęściej przekrój okrągły, ale występują też owalne, dostosowane do prostokątnych przewodów kominowych.

Takiego problemu nie ma w przypadku wkładów ceramicznych – są one uniwersalne, mogą pracować zarówno z kotłem na olej, gaz jak i paliwo stałe. Mają kształt okrągły lub prostokątny. Charakteryzują się niską nasiąkliwością, są odporne na skoki temperatur. Wkłady ceramiczne wymagają zastosowania dodatkowych mat i otulin z wełny mineralnej.

Jak zbudowany jest wkład kominowy?

Wkład kominowy to zestaw rur i kształtek oraz elementów montażowych, takich jak kolanka, podpory, obejmy montażowe, złączki dylatacyjne, wyczystka, miska na kondensat, daszek. Wymiary, a więc liczbę poszczególnych elementów dostosowuje się do rozmiaru konkretnego komina, jego średnicy i wysokości.

Jaki wkład kominowy wybrać?

Wkłady niskotemperaturowe, do 200 stopni, wykonane z kwasoodpornej stali stosuje się w połączeniu z kotłami gazowymi lub olejowymi. Do pracy w takich warunkach sprawdzą się wkłady z blachy stalowej chromoniklowej o grubości ścianek 0,5-1,0 mm.

Kotły na paliwo stałe, w tym na brykiet, pelet czy biomasę wymagają kominów wysokotemperaturowych wykonanych ze stali kwaso- i żaroodpornej jak również z ceramiki.

Do czego służą wkłady kominowe?

Wkłady kominowe odprowadzają spaliny z instalacji grzewczej, wyprowadzają skropliny na zewnątrz komina.

Wkłady kominowe chronią murowane kominy przed działaniem zjadliwych spalin. Zabezpieczają konstrukcję komina przed potencjalną jego destrukcją w wyniku działania kwasów zawartych w skraplającym się kondensacie.

Wykonane są z materiałów, które szybko się nagrzewają, nawet przy niższej temperaturze spalin, dzięki czemu działają sprawnie.

Trwały materiał wkładów kominowych gwarantuje skuteczne, bezpieczne, wieloletnie funkcjonowanie kominów.

Wkłady kominowe można instalować zarówno w nowo budowanych domach, jak i w przypadku konieczności dostosowania starego przewodu kominowego do nowego źródła ciepła, jakim będzie np. kocioł na kondensacyjny na gaz.

Treści powiązane

Czyszczenie komina
Czyszczenie komina
Czyszczenie komina to obowiązek właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jak często należy czyścić komin? Kto może wykonać tę czynność? Jakie kary grożą za zaniedbanie w tym zakresie?
Program Czyste Powietrze 2024
Program Czyste Powietrze 2024
Na jakie dofinansowanie mogą liczyć uczestnicy programu Czyste Powietrze w 2024 roku? Jakie przewidziano zmiany? Ile wniosków można złożyć? Sprawdzamy, co przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2024 rok.
E-protokół kominiarski – nowe zasady
E-protokół kominiarski – nowe zasady
Od września 2023 roku po przeprowadzeniu przeglądu kominiarskiego nie otrzymamy tradycyjnego papierowego protokołu, potwierdzającego sprawność instalacji lub wskazującego nieprawidłowości wymagające interwencji fachowca. Obecnie wystawiany jest dokument elektroniczny. Co zawiera? Jakie dane są zamieszczane w e-protokole i w jaki sposób możemy mieć do niego wgląd?
Przeciekający komin
Przeciekający komin
Przeciekajacy komin to niewątpliwie duży problem. Jakie mogą być przyczyny przeciekania komina i jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak zadbać o szczelność komina.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa nie jest obowiązkowa we wszystkich budynkach, aczkolwiek każdy dom powinien być w nią wyposażony. Uchroni ona przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzania pioruna. Zobacz, na czym polega działanie instalacji odgromowej, z jakich składa się elementów oraz kiedy jest obowiązek montażu instalacji odgromowej.
Ocieplenie komina
Ocieplenie komina
Czy każdy komin wymaga ocieplenia? Jeśli musimy ocieplić komin, jakie materiały się sprawdzą i jak skutecznie przeprowadzić ocieplenie?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Obowiązkowe przeglądy instalacji
Sprawdź, które instalacje w domu wymagają cyklicznych przeglądów. Co grozi za zaniedbanie w tym zakresie. Kto może dokonać przeglądu oraz na czym polega sprawdzenie sprawności poszczególnych instalacji.
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Bezpieczeństwo w okresie grzewczym
Jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w czasie sezonu grzewczego? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać zimę. O co zadbać, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z ogrzewaniem. Poznaj niebezpieczeństwa czyhające w czasie okresu grzewczego.
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.

Komentarze

brak komentarzy…