• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Dozowniki do domieszek

Zachowanie reżimu technologicznego w produkcji betonu wiąże się m.in. z precyzyjnym dozowaniem komponentów mieszanki. Służą temu specjalistyczne urządzenia, których zadaniem jest dokładne odmierzanie dozowanego preparatu. Sprawdzamy funkcje dozowników domieszek chemicznych oraz ich rodzaje.
Dozowniki do domieszek

Domieszki chemiczne

Domieszki to istotny składnik betonu, wpływający na wiele jego parametrów. Zależnie od rodzaju i ilości zastosowanej domieszki wpływa się na takie cechy mieszanki jak choćby:

  • gęstość,
  • wytrzymałość,
  • mrozoodporność,
  • wodoszczelność,
  • trwałość,
  • ochrona przed korozją stali w betonie

Domieszki to zatem plastyfikatory, superplastyfikatory, środki o działaniu przyspieszającym, opóźniacze, napowietrzacze, uszczelniacze – ich wybór zależy od przeznaczenia betonu i pożądanych właściwości.

Dozowniki domieszek chemicznych

Precyzyjne odmierzenie odpowiedniej ilości konkretnej domieszki przesądza o powtarzalności tej samej receptury i zagwarantowaniu wyrobu o oczekiwanych parametrach. W tym celu stosuje się dozowniki.

Dozowniki do domieszek to elektronicznie sterowane automatyczne urządzenia połączone z pompami dozującymi.

Zależnie od zaawansowania modelu, mogą dozować jednocześnie jedną lub więcej domieszek.

Rodzaje dozowników

Wyróżnić można dozowniki:

  • wolumetryczne
  • grawimetryczne

Dozowniki wolumetryczne (objętościowe) odmierzają stałą ilość produktu w jednostce czasu. Zostają skalibrowane zgodnie z właściwościami dozowanego materiału. Jeśli gęstość nasypowa lub wielkość granulek albo inne właściwości produktu ulegną zmianie, urządzenie wymaga ponownego ustawienia parametrów.

Dozowniki grawimetryczne (wagowe) odmierzają ilość produktu za pomocą wagi. Urządzenia gwarantują precyzyjne dozowanie dzięki nieustannemu monitoringowi wagi i ewentualnemu dokonywaniu korekt.

Treści powiązane

Domieszki do betonu
Domieszki do betonu
Tempo rozwoju branży budowlanej stymuluje pojawianie się na rynku coraz bardziej nowoczesnych dodatków i domieszek do betonu. Stanowią one szeroką gamę produktów o różnorodnej budowie chemicznej i właściwościach.
Pompy do betonu
Pompy do betonu
Beton, podstawowy materiał budowlany, wymaga w trakcie wznoszenia budowli przetransportowania często na znaczne wysokości. Stosowane dawniej mechanizmy linowe na wielokrążkach zastąpiły obecnie nowoczesne, zaawansowane technologicznie pompy do betonu. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie utrudniony jest dostęp, prace realizowane są na wysokości, trwają długo i wymagają ciągłego mieszania betonu.
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Zastosowanie węzłów betoniarskich
Węzły betoniarskie przeznaczone są do produkcji mieszanek betonowych. To konstrukcje budowlane, najczęściej stacjonarne, wyposażone w odpowiednie urządzenia służące wytwarzaniu mieszanek betonowych różnego rodzaju. Poznaj zastosowania węzłów betoniarskich i ich wpływ na usprawnienie prac budowlanych.
Systemy sterowania dla węzłów betoniarskich
Systemy sterowania dla węzłów betoniarskich
Przygotowanie mieszanki betonowej o stałych, określonych parametrach możliwe jest przy użyciu zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wytwórnie betonu towarowego wyposażone są w systemy sterowania węzłami betoniarskimi, które zgodnie z wybraną recepturą odważają składniki i wpływają na pracę węzła zgodnie z zadanymi parametrami. Sprawdzamy, z czego składa się system sterowania produkcją betonu i jakie funkcje i możliwości mają jego poszczególne elementy.
Systemy grzewcze przy produkcji betonu
Systemy grzewcze przy produkcji betonu
Przeczytaj, w jaki sposób zapewnić ciągłość produkcji betonu niezależnie od warunków pogodowych i niskich temperatur. Poznaj elementy i zasady działania systemów grzewczych wykorzystywanych w produkcji betonu zarówno w betoniarniach stacjonarnych, jak i na placach budowy.
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki do betonu – co warto wiedzieć?
Domieszki to ważny składnik betonu, który w dużym stopniu przesądza o jego właściwościach, parametrach wytrzymałościowych, możliwościach zastosowania w określonych warunkach środowiskowych czy pogodowych. Co trzeba wiedzieć o domieszkach? Jakie ich rodzaje wyróżniamy i które warto rozważyć zależnie od charakteru wznoszonej konstrukcji?
Konsystencja betonu – metody badania
Konsystencja betonu – metody badania
Czym jest konsystencja betonu? Do czego służy ten parametr? Po co określa się konsystencję betonu i w jaki sposób się ją bada? O tym w poniższym artykule.
Mieszalniki do betonu
Mieszalniki do betonu
Właściwe połączenie wszystkich składników betonu to warunek uzyskania dobrej jakości mieszanki. Pomocne w tej czynności będzie zastosowanie specjalistycznego mieszalnika. Przeglądamy dostępne na rynku urządzenia. Sprawdzamy ich rodzaje i zastosowania.
Projektowanie mieszanki betonowej
Projektowanie mieszanki betonowej
Beton to mieszanina cementu, wody, piasku, ewentualnie kruszywa. Zależnie od przeznaczenia betonu i oczekiwanych jego parametrów, proporcje powyższych składników będą inne. Jak więc odpowiednio zaprojektować mieszankę betonową?
Klasy betonu
Klasy betonu
Beton jest materiałem budowlanym uzyskanym z połączenia kilku składników, którego kluczowym półproduktem jest cement. Zależnie od użytego cementu i zastosowanych domieszek powstaje produkt o odmiennych parametrach i przeznaczeniu. W celu znormalizowania betonu, a tym samym zagwarantowania odbiorcy produktu o oczekiwanej jakości i właściwościach wprowadzono klasy betonu.

Komentarze

brak komentarzy…