Fundamenty z kamienia
Budowanie fundamentów z kamienia to tradycyjna metoda konstrukcyjna, która była stosowana od wieków w wielu regionach świata.
Kamienne fundamenty powszechne są przede wszystkim w krajobrazie Podhala czy Warmii i Mazur. Są pierwszym ze znanych sposobów posadowienia budynków i budowli.
Obecnie kamienne fundamenty wybierane są ze względu na chęć utrzymania lokalnego stylu architektury. Niewątpliwie dodają uroku i charakteru budynkowi. Naturalny kamień jest efektowny i pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Zalety fundamentów z kamienia
Kluczową zaletą kamienia jest jego trwałość. To materiał ponadczasowy, długowieczny. Posłuży w dobrym stanie nawet przez kilkaset lat?
Wytrzymałość – kolejna cenna właściwość tego materiału budowlanego – określana jest na ok. 130 MPa.
Kamień jest odporny na warunki atmosferyczne.
Istotny jest także aspekt ekologiczny. Kamień jest materiałem naturalnym, do jego wytworzenia nie zużywa się energii. Generuje praktycznie zerowy ślad węglowy.
Niewielki koszt i dostępność to kolejne zalety kamienia.
Fundament kamienny stanowi jednocześnie naturalny, estetyczny cokół budynku, spójny z charakterem całej budowli.
Zastosowanie kamienia będzie wymagało więcej pracy i wysiłku przy jego obróbce. Jest materiałem o nieregularnych kształtach, przygotowanie z niego fundamentu potrwa dłużej niż wykonanie betonowej wylewki.
Jakie kamienie na fundamenty?
Do wybudowania fundamentu sprawdzą się:
- kamienie polne
- otoczaki
- bazalty
- granity
- kamienie łupane
Występują one – zależnie od rodzaju – naturalnie, na polach. Są do nabycia także w kopalniach piasku.
Fundament z kamienia – technologia budowy
Pod fundament kamienny stosuje się ok. 10-centymetrową podsypkę z grubego piasku lub żwiru.
Szerokość fundamentu zależeć będzie od tego, jaki materiał będzie zastosowany do wykonania ścian. Układa się go pomiędzy linkami trasującymi, nie stosuje się szalunków. Jedynie na etapie wylewania zaprawy deskowanie zamocowane po wewnętrznej stronie fundamentu ułatwi jej utrzymanie na miejscu do momentu zastygnięcia.
Każdy kamień przed jego zastosowaniem powinien być dokładnie opłukany, aby zagwarantować dobrą przyczepność zaprawy cementowej.
Co ok. 1 m. powinien znaleźć się duży, poprzecznie ułożony kamień. Większe kamienie układa się na zewnątrz fundamentu, a mniejszymi je klinuje i wypełnia środek. Dobrze ułożony fundament będzie stabilny już nawet przed wypełnieniem zaprawą. Na etapie układania kamieni mocuje się między nimi kotwy, jeśli dom będzie miał konstrukcję szkieletową.
Na koniec całość zalewa się zaprawą. Po zewnętrznej stronie układa się glinę, która uszczelnia spoiny i zabezpiecza kamień przed pobrudzeniem zaprawą. Po wyschnięciu glinę zmywa się i fuguje przestrzeń między kamieniami.
Zaprawa na fundament z kamienia
Do łączenia kamieni stosuje się zaprawę o rzadkiej konsystencji. Musi ona dokładnie wypełnić wszystkie przestrzenie między kamieniami oraz ich pory. Zaprawa nie powinna stanowić więcej niż 5% całego fundamentu.