• Window Tecg Expo
  • CONCRETE Expo Targi Technologii i Zastosowań Betonu w Przemyśle i Budownictwie
  • Glass Tech Expo patronat
Jakiego artykułu szukasz?

Greenwashing – pseudoekologiczny marketing

Pozorowanie przez firmy czy instytucje działań proekologicznych to coraz częstsza, nieuczciwa praktyka, mająca na celu stworzenie wizerunku organizacji dbającej o środowisko – mimo że w rzeczywistości jej działania nie mają istotnego wpływu na poprawę stanu natury, a czasem wręcz są szkodliwe. Dowiedz się o pseudoekologicznym marketingu – greenwashingu.
Greenwashing – pseudoekologiczny marketing

Czym jest greenwashing?

Greenwashing to praktyka polegająca na przedstawianiu przez przedsiębiorstwo nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd informacji, które mają wywołać wrażenie, że jego produkty, usługi lub działania są bardziej przyjazne dla środowiska, niż są w rzeczywistości. To stosowanie oznaczeń typu „naturalne, ekologiczne, przyjazne dla środowiska”, które nie opierają się na żadnych dowodach. Jest to więc wprowadzanie w błąd klientów, którzy podejmują proekologiczne wybory na bazie fałszywych danych.

Rodzaje greenwashingu

Pseudoekologiczny marketing czy ekościema, bo takimi również nazwami określa się praktykę greenwashingu, przybiera różne postacie. Najczęściej mamy do czynienia z takimi działaniami, jak:

  • stosowanie oznaczeń na produktach i opakowaniach sugerujących, że są eco friendly, green, organic, bio, wykorzystywanie zielonego koloru, motywów roślinnych przekonujących, że to produkt bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku, choć w rzeczywistości tak nie jest
  • odwracanie uwagi konsumenta od tego, że produkcja określonych wyrobów jest szkodliwa dla środowiska i ludzi, przy jednoczesnym ocieplaniu wizerunku poprzez choćby angażowanie się firmy w ekologiczny akcje społeczne
  • podkreślanie, że dany produkt nie posiada w swoim składzie konkretnej szkodliwej substancji, chociaż od dawna się jej nie stosuje lub jest prawnie zakazana, np. może chodzić o freon, który od 1991 roku jest w Polsce zakazany
  • stosowane naukowego, niezrozumiałego żargonu w opisach produktów
  • podkreślanie zalet ekologicznych danej technologii, przy pominięciu w całościowym bilansie innych kwestii znacznie obciążających środowisko
  • manipulowanie przekazem, stosowanie w komunikacji marketingowej różnego rodzaju eko skojarzeń, niezwiązanych z produktem
  • reklamowanie produktów jako „naturalne” , „pochodzące z naturalnych upraw” czy „biodegradowalne” bez potwierdzenia certyfikatami, które mogłyby być łatwo zwryfikowane przez nabywców
  • promowanie jednorazowych kampanii jako trwałej strategii proekologicznej.

Przeciwdziałanie praktykom greenwashingu

Obowiązująca od marca 2024 roku unijna dyrektywa greenwashingu definiuje negatywne praktyki w zakresie ekologiczności. Jej przepisy będą jednak obowiązywać od września 2026 roku.

Trwają jednocześnie prace nad dyrektywą o oświadczeniach środowiskowych, która ma na celu uporządkowanie oznakowań stosowanych przez przedsiębiorców w celu promowania swojej ekologiczności, wprowadzenie konieczności weryfikacji oświadczeń środowiskowych i oznakowani ekologicznych przed ich opublikowaniem a także obowiązku przeprowadzenia oceny według określonych wymogów i kryteriów uzasadniającej stosowane przed przedsiębiorców oświadczenia i oznakowania środowiskowe.

W polskich przepisach brakuje regulacji postępowania wobec praktyk greenwashingu. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy podejmujący nieuczciwe działania pozostają bezkarni. Na bazie istniejących przepisów podejmowane mogą być kroki prawne. Stosuje się choćby przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czy przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym oraz sankcje przewidziane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

Fot. Freepik

Treści powiązane

Zielony Ład
Zielony Ład
Zielony Ład to strategia UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jakie konkretne inicjatywy, działania i zmiany legislacyjne mają w efekcie doprowadzić do ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku? Poznaj założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Ekologiczne rozwiązania w budownictwie jednorodzinnym
Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie jednorodzinnym przynoszą korzyści zarówno dla właścicieli domów poprzez ograniczenie rachunków za energię i wodę, ale też stanowią istotny wkład w ochronę planety poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i redukcję zużycia energii z nieodnawialnych źródeł. Jakie współczesne rozwiązanie powodują, że domy stają się bardziej ekologiczne?
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Pierwsza duża inwestycja w Polsce z precertyfikatem Zielony Dom
Jesienią 2024 roku pierwsza duża inwestycja w segmencie mieszkalnictwa społecznego w Polsce uzyskała precertyfikat Zielony Dom. Jakie proekologiczne i prospołeczne rozwiązania zaproponowano na osiedlu zaprojektowanym dla Katowickiego TBS?
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Certyfikacja ekologiczna w budownictwie
Ostatnie dekady przyniosły wzrost świadomości w zakresie znaczenia środowiska dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka i skutków degradacji natury. Wypracowano metody standaryzacji pewnych rozwiązań których efektem jest certyfikacja ekologiczna w budownictwie. Jakie stosuje się systemy oceny, kryteria i jakie płyną korzyści z wprowadzenia tych rozwiązań? Więcej w poniższym artykule.
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo
Zielone budownictwo polega na tworzeniu budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko przy jednoczesnym komforcie ich użytkowania. Chodzi o wprowadzanie proekologicznych rozwiązań na etapie projektowania, budowy i eksploatacji nieruchomości.
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Certyfikacja wyrobów budowlanych CPR
Planowane jest wejście w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych CPR, które w perspektywie czasowej przyniesie zasadnicze zmiany dla producentów materiałów budowlanych oraz dla wszystkich uczestników rynku budowanego. Dowiedz się więcej o certyfikacji wyrobów budowlanych, planowanych zmianach, korzyściach płynących z CPR.
Cement ekologiczny
Cement ekologiczny
Cement stanowi główny składnik betonu. Zależnie od rodzaju jego zastosowania otrzymuje się beton o różnych parametrach i właściwościach. Wysoko zaawansowany technologicznie cement TioCem® oprócz walorów estetycznych ma gwarantować pozytywny wpływ na ochronę środowiska poprzez swoje właściwości fotokatalityczne skutkujące redukcją zanieczyszczeń. To zatem kluczowy składnik betonu ekologicznego.

Komentarze

brak komentarzy…