• Tauron Dystrybucja
Jakiego artykułu szukasz?

Gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła to element systemu rekuperacji, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności energetycznej tego systemu. Poznaj rodzaje gruntowych wymienników ciepła oraz ich działanie. Czy warto instalować gruntowy wymiennik ciepła?
Gruntowy wymiennik ciepła

Fot. Pro-Vent

Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) schładza lub ogrzewa powietrze, zanim trafi ono do rekuperatora. Umieszczony pod ziemią wymiennik znajduje się w strefie względnie stałej temperatury. W przypadku występowania wysokich lub niskich temperatur powietrza na zewnątrz obróbka temperaturowa powietrza docierającego do wymiennika odbywa się w sposób efektywny, tani i naturalny.

Wymiennik magazynuje energię chłodu w gruncie (w okresie zimowym), a następnie wykorzystuje ją latem do efektywnego chłodzenia budynku.

Fot. wentylacyjny.pl

Z kolei zmagazynowane latem duże ilości ciepła pomagają skutecznie podnieść temperaturę powietrza przepływającego przez wymiennik w okresie niskich temperatur zewnętrznych.

Fot. wentylacyjny.pl

Rodzaje wymienników ciepła

Zależnie od tego, czy powietrze w wymienniku płynie w bezpośrednim kontakcie z gruntem, czy nie rozróżnia się:

  • wymienniki bezprzeponowe
  • wymienniki przeponowe.

Wymiennik bezprzeponowe są bardziej skuteczne, ponieważ dochodzi do wymiany ciepła z gruntem w sposób bezpośredni. Wśród tego typu wymienników stosuje się:

  • GWC żwirowy
  • GWC płytowy.

Aby zainstalować żwirowy wymiennik ciepła wykonuje się wykop wypełniony żwirem lub kruszywem o dużych ziarnach. Powietrze przechodząc przez tą przestrzeń ma bezpośredni kontakt z materiałem, a powstający kondensat wchłania się w złoże.

Płytowy wymiennik ciepła ma formę przygotowanych z tworzywa sztucznego płyt, układanych pod ziemią w rzędach na klockach dystansowych. Tak powstają przestrzenie w których następuje wymiana ciepła pomiędzy powietrzem a przygotowanym podłożem. W tym typie wymiennika zminimalizowane są opory powietrza, co znacznie zwiększa jego skuteczność.

Przeponowy GWC to przykładowo wymiennik rurowy. Tworzy go ciąg rur. Strumień powietrza rozdzielany jest na kilka rurociągów, łączących się ponownie na końcu wymiennika. W tym rozwiązaniu ścianka rury stanowi ograniczenie swobodnej wymiany ciepła, zatem jego skuteczność jest mniejsza. Wymaga on większej powierzchni montażu, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń pozwalającą na wymianę ciepła między powietrzem a gruntem. Układ rur musi zapewniać swobodne spływanie gromadzącego się skroplonego kondensatu.

Zalety gruntowego wymiennika ciepła

Zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła daje wiele wymiernych korzyści. Zapewnia on m.in.:

  • wysoką jakość powietrza doprowadzanego do pomieszczenia
  • wspomaganie systemu wentylacji
  • obniżenie rachunków za ogrzewanie
  • ekologiczną alternatywę pozyskiwania energii do grzania i chłodzenia
  • odporność na warunki atmosferyczne
  • redukcję bakterii i grzybów, dowilżanie powietrza w sezonie zimowym a osuszanie powietrza w sezonie letnim w wybranych modelach
  • regulację wilgotności powietrza - jest ono naturalnie osuszane latem, a dowilżane zimą.

Montaż gruntowego wymiennika ciepła

Największe zyski energetyczne daje instalacja znajdująca się na głębokość około 4 a 5 m w gruncie - minimalna zaś głębokość wynosi 20 centymetrów poniżej głębokości przemarzania gruntu. Głębokość przemarzania gruntu jest inna w różnych częściach kraju. Należy więc uwzględnić położenie geograficzne i umiejscowić instalację na głębokości dającej najefektywniejsze korzyści.

Strefy przemarzania gruntu, fot. wentylacyjny.pl

***

Wśród firm oferujących gruntowe wymienniki ciepła wskazać można: Pro-Vent, Roha Group, Global-Tech, Ventermo, Oxyvent.

Treści powiązane

Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu
Głębokość przemarzania gruntu to istotny parametr przy podejmowaniu decyzji na jakiej głębokości umieścić fundamenty i poprowadzić instalacje wodno-kanalizacyjne. Jest ona różna w różnych częściach kraju. Jak ustalić głębokość przemarzania gruntu i jakie konsekwencje może mieć zlekceważenie oddziaływań klimatycznych w danej lokalizacji?
Rekuperacja zimą
Rekuperacja zimą
Rekuperacja to system wentylacji, w którym powietrze cyrkuluje w sposób mechaniczny, poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Choć zimą nawiewane powietrze jest ogrzewane i trafia do pomieszczeń w przyjemnej temperaturze – rekuperacja nie zastąpi ogrzewania. I odwrotnie – latem ciepłe, nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone, jednak działanie rekuperatora nie zastąpi klimatyzacji w upalne dni.
Poziom wilgotności w domu
Poziom wilgotności w domu
Nasze dobre samopoczucie, zdrowie, komfort przebywania w domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wilgotność powietrza – parametr często pomijany i niekontrolowany. Jak zbadać o nawilżenie powietrza? Jaki jest optymalny poziom wilgotności? Jak utrzymać właściwą wilgotność w pomieszczeniu?
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Nowoczesne ogrzewanie domu – kolektory słoneczne, pompy ciepła, fotowoltaika
Choć klimat wyraźnie się ociepla, to jednak koszty ogrzewania stanowią kluczowy składnik wydatków związanych z eksploatacją domu. Wybieramy więc nowoczesne, ekologiczne i przede wszystkim ekonomiczne rozwiązania.
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna?
Jak oddycha dom? Wymiana powietrza to konieczność, każdy budynek musi być wyposażony w wentylację. Nowoczesne rozwiązania pozwalają uzyskać lepsze efekty wymiany powietrza, minimalne straty ogrzewania, a nawet odzyskiwać ciepło. Porównujemy tradycyjną, prostą wentylację grawitacyjną z systemem rekuperacji. Jak działa każde z tych rozwiązań? Jakie ma zalety i wady? – przeczytajcie o tym w poniższym artykule.

Komentarze

brak komentarzy…