Izolacja pionowa fundamentów
Fundament to podstawa każdej konstrukcji budowlanej. Jej trwałość, wytrzymałość zależeć będzie w dużej mierze od jakości wykonanych fundamentów. Niezwykle istotne jest więc zabezpieczenie tej części budowli przed niszczycielskim działaniem wody i wilgoci, wnikającej w strukturę fundamentu a następnie ściany domu.
Wilgoć wpływa niszczycielsko na ściany. Obniża ich wytrzymałość, zmniejsza trwałość tynków. Zawilgocony dom trudniej jest też ogrzać, bo przez mokre mury ucieka więcej ciepła.
Ciągłe przebywanie w murach nasiąkniętych wilgocią może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może skutkować alergiami wynikającymi z rozrostu pleśni i grzybów, chorobami reumatycznymi, problemami układu oddechowego.
Funkcje izolacji pionowej
Izolacja pionowa zabezpiecza fundamenty w miejscach, gdzie stykają się one z ziemią, czyli od strony gruntu. Układa się ją bezpośrednio na ścianie fundamentowej i osłania materiałem izolacyjnym oraz matami ochronno-drenażowym, aby uchronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Celem izolacji pionowej jest powstrzymanie wnikania wody opadowej czy wilgoci do murów.
Rezygnację z izolacji pionowej można rozważyć jedynie w sytuacji wykorzystania betonu wodoodpornego do wykonania fundamentów. Charakteryzuje się on znikomą nasiąkliwością.
Bardzo istotną rzeczą jest, aby izolacje pionowa i pozioma były ze sobą szczelnie połączone. Tylko wtedy zapewnią właściwą ochronę elementów konstrukcyjnych przed wnikaniem wody i wilgoci.
Izolacja pionowa fundamentów – materiały
Dobór właściwych materiałów zależeć będzie od warunków gruntowo-wodnych na działce, na której powstaje inwestycja. O tym, jak najlepiej zaizolować fundamenty decyduje rodzaj gruntu, ukształtowanie terenu oraz głębokości lustra wody gruntowej.
Do wykonania izolacji pionowej stosuje się najczęściej materiały płynne lub półpłynne, które po zastygnięciu tworzą wodoodporną warstwę zmniejszającą naturalną nasiąkliwość materiałów fundamentowych.
Izolację pionową można wykonać z:
- masy bitumicznej
- masy polimerowej
- zaprawy wodoszczelnej
- papy
- folii polietylenowej lub z pcw.
Niezależnie od użytych materiałów należy bezwzględnie przestrzegać reżimu technologicznego i stosować produkty zgodnie z zaleceniami producenta. Nawet materiały wysokiej jakości, nieodpowiednio zastosowane, nie spełnią właściwie swojej funkcji.
Rodzaje izolacji w zależności od typu gruntu
W zależności od tego, w jakich warunkach gruntowych powstaje budynek, rozróżnia się kilka rodzajów izolacji pionowej.
Lekka izolacja zabezpieczy przed wodą opadową i wilgocią z gruntu. Wystarczy tam, gdzie poziom wód gruntowych jest poniżej poziomu posadowienia budynku oraz na gruntach o wysokiej przepuszczalności, umożliwiających swobodne przesądzanie i spływanie wody opadowej do wód gruntowych – na piaskach, żwirach.
Do wykonania izolacji pionowej w takich warunkach sprawdzi się masa polimerowo-bitumiczna, nakładana w dwóch przebiegach - po związaniu otrzymuje się bezszwową hydroizolację powłokową.
Średnia izolacja ma uchronić fundament przed przesączającą się wodą opadową. Wymagana jest na gruntach nieprzepuszczalnych, sprzyjających zaleganiu wody na dnie wykopu fundamentowego, jednocześnie przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia budynku.
Średnią izolację można wykonać tej samej masy polimerowo-bitumicznej, co izolację lekką z dodatkiem wkładki zbrojącej. Wykorzystuje się także cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające – szlamy uszczelniające sztywne oraz elastyczne. Można również stosować odpowiednie modyfikowane papy termozgrzewalne.
Ciężka izolacja pionowa wykorzystywana jest w trudniejszych warunkach gruntowo-wodnych, do ochrony przed wodą naporową, wodą gruntową wywierającą ciśnienie hydrostatyczne. Do jej wykonania stosuje się materiały o podwyższonej trwałości. Zastosowanie ma polimerowo-bitumiczna masa z wkładką zbrojącą wraz ze szlamami uszczelniającymi. Otrzymana bezszwowa hydroizolacja przeciwwodna jest w stanie wytrzymać długotrwały napór wody.
Ile kosztuje izolacja pionowa?
Na koszt wykonania izolacji pionowej wpłynie wielkość inwestycji, to, jaką powierzchnię fundamentów trzeba zaizolować. Decydować będzie także rodzaj użytych materiałów, a to wynika z warunków środowiskowych, panujących w określonym miejscu.
Najdroższa oczywiście będzie izolacja ciężka.